FB TW PIN NWS
BioRank 2352

Bram Stoker

Doğum tarihi : 08.Kasım.1847 Ölüm tarihi : 20.Nisan.1912
Bram Stoker kaç yaşında öldü : 65
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Yazar
Bram Stoker doğum yeri : Dublin, İrlanda
Ölüm yeri : Londra, İngiltere

Bram Stoker Biyografisi

Dünyanın en çok bilinen romanlarından Drakula’nın yazarıdır. Dracula, İngiliz edebiyatının en önemli korku yapıtı olarak kabul edilmektedir.

Bram Stoker, 8 Kasım 1847 tarihinde İrlanda’nın başkenti Dublin’de yedi çocuklu, orta halli Abraham Stoker ve Charlotte Mathilda Blake Thornley çiftinin üçüncü çocuğu olarak doğmuştur. Tam adı Abraham Stoker’dır. Babası Abraham, tiyatro tutkunu bir devlet memuruydu. Hayatının ilk yıllarında hiçbir doktorun teşhis edemediği bir nedenden ötürü yatalak hastaydı. Çocukluğu yatağında annesinin anlattığı İrlanda masallarını ve korku hikâyelerini dinlemekle geçti. Yedi yaşındayken bir gün ayağa kalktı, yürümeye başladı. Zamanla vücudu gelişti ve Dublin Trinity College'in en çok ödül alan sporcusu ünvanına sahip oldu. İleriki yıllarda devam ettiği ve matematik bölümünden mezun olduğu Trinity College Dublin’de okudu.

Bram Stoker da öğrenimi bittikten sonra 1869'da devlet memuru oldu. Babası tiyatro tutkunu olan stoker, aynı zamanda bu yıllarda başyapıtı Drakula'yı yazmaya başladı. 10 yıl devlet memuru olarak görev yaparken tiyatro eleştirileri yazdı. 1876 yılında ünlü tiyatro oyuncusu Henry Irving’in Hamlet rolü için yazdığı bir yazı ile dönemin ünlü oyuncusu Henry Irvıng tarafından keşfedildi. 1879 yılında devlet memurluğundan istifa ederek Londra'ya yerleşti.

Londra’da dönemin ünlü oyuncusu Henry Irving’in yanında çalışmaya başladı. Önce sahne amirliği daha sonra’da Irving’in özel sekreteri oldu. Ancak bu işleri yaparken de yazarlığı bırakmadı. Onu ölümsüz yapacak olan romanı Drakula da bu dönemde 1897’de yayımlandı.

Bram Stoker, tiyatro oyuncusu Henry Irving’in kişisel asistanı olarak ve Henry Irving’in sahibi olduğu Lyceum Tiyatrosu'nda yönetici olarak görev yapmıştır. 27 yıl boyunca da bu görevini sürdürdü. Yazdığı Drakula adlı kitap çok tutuldu ve sevildi. Büyük bir başarı elde etti. İlk kitabı olmasına rağmen başarı yakalayınca hayatının geri kalan kısmını bir edebiyatçı yazar olarak geçirdi. Ancak çok sevdiği dostu Henry Irving’den ayrılmaz.

London Daily Telegraph gazetesinin edebiyat bölümünde yazılar yazdı. “Dracula” ile yakaladığı başarının ardından ölümüne kadar yedi roman daha yazdıysa da bunlar Kont Dracula ya da vampirleri anlatan türden eserler değildi. 20. yüzyılın ilk çeyreğinde epey revaçta olan “mumya laneti” temasını işlediği “Yedi Yıldız Mücevheri” ve yerel bir halk hikayesinden ilham alarak yazdığı “Kötülüğün Bahçesi” gibi eserleri korku türünde sayılabilirse de bunlar Dracula kadar başarılı olamadı.

Macar yazar ve seyyah Arminius Vambery ile tanışması ona Drakula için ilham verdi. Bram Stoker 1890 yılında Arminius Vambery ile karşılaştığında, kendisine Rumen Prens Vlad III. Draculea'nın (Drakula) efsanesini anlatmıştı. Bu tarihi kişilikten hareket ederek, Bram Stoker romanının kahramanı Vampir Drakula'yı yarattı. Vampir kelimesinin Arminius Vambery ismiyle alakalı olduğu iddiaları, sözcüğün çok daha eskiye (18. yy.) dayanması nedeniyle asılsızdır. Yıllarca Avrupa folklorunu ve vampir mitolojisini inceledi. 1890'da yazmaya başladığı Dracula romanını 1897'de baskıya verdi (Yayıncılar romanı çok uzun bulduğu için romandan çıkarttığı giriş kısmı Dracula' s Guest ilk basımlarda yer almamıştır. Stoker'ın ölümünden sonra eşi bu bölümü yayınlamıştır. Mary Shelley ve Edgar Allan Poe gibi isimlerle anılır oldu. Lâkin aynı başarıyı maddi olarak yakalayamadı. Beyaz Ejderha’nın Yuvası (The Lair of the White Worm) ise yazarın ölmeden önce kaleme aldığı son roman olma özelliğini taşıyor.

Bram Stoker, Henry Irving’in tiyatrosuyla çıktığı turne ve seyahatlerde dünyayı görme fırsatı buldu. Fakat ünlü romanının büyük bir bölümünün geçtiği Doğu Avrupa’yı ömrü boyunca hiç görmedi. Amerika Birleşik Devletleri’ne yaptıkları yolculuktan özellikle keyif aldığı söylenir. Bu turne esnasında Irving’le birlikte Beyaz Saray’a davet edildi ve dönemin ABD başkanı Theodore Roosevelt ile tanıştı.

Bram Stoker, yazar Oscar Wilde'ın eski sevgilisi Florence Balcombe ile 1878 yılında evlendi, ölene kadar evli kaldı. Irving Noel Thornley Stoker (d.1879) adında bir oğlu oldu.

Bram Stoker, 20 Nisan 1912 tarihinde Londra, İngiltere’de 65 yaşında ölmüştür. Cenazesi yakılan Bram Stoker’in külleri Londra’daki Golders Green Krematoryumu’ndadır.

Ölümünden 63 yıl sonra Daniel Farson tarafından 1975 yılında ilk kez yayınlanan Bram Stoker’ın biyografisinde yazarın özel yaşamını, eşiyle olan fırtınalı ilişkilerini ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Biyografiye göre güzelliği ile nam salan Bayan Stoker ilk çocuklarından sonra yatak odasının kapılarını Bram Stoker’a kapar. Stoker, çoğu fahişelerle olmak üzere evlilik dışı birçok cinsel ilişkiye girmiştir. 20 Nisan 1912′de frengi hastalığından hayatını kaybetmiştir.

Bram Stoker’ın yayınlamadığı birçok kısa öyküleri mevcuttu. Ölümünden sonra hepsi yayınlanmıştır.

Kitapları :
1879 - The Duties of Clerks of Petty Sessions in Ireland
1890 - The Snake's Pass (Yılanın Geçişi)
1891 - The Judges House
1897 - Drakula (en ünlü eseri)
1897 - Drakula’nın Konuğu
1902 - The Mystery of the Sea (Denizin Esrarı)
1904 - The Jewel of the Seven Stars (Yedi Yıldız Mücevheri)
1906 - Personal Reminiscences of Henry Irving
1909 - The Lady of the Shroud (Kefenli Kadın)
1911 - Beyaz Ejderha'nın Yuvası (The Lair of the White Worm)


Kaynak:Biyografi.info

Bram Stoker kitapları

 • Dracula / Stage 3 Dracula / Stage 3

  Yarın tarihi : 2016-02-15


  Yayınevi : ALTINPOST YAYINLARI


  Diğer Dildeki Yayınlar » İngilizce

 • The Lair of the White Worm The Lair of the White Worm

  Yarın tarihi : 2015-08-20


  Yayınevi : COLLINS CLASSIC


  Edebiyat » Roman (çeviri)
  Diğer Dildeki Yayınlar » İngilizce

 • Tılsım Tılsım

  Yarın tarihi : 2014-02-27


  Yayınevi : İNCİRALTI YAYINLARI


  Edebiyat » Roman (çeviri)

Tüm Bram Stoker kitapları

Bram Stoker filmleri

Tüm Bram Stoker filmleri

Bram Stoker için yapılan aramalar

Bram Stoker, Bram Stoker biyografi, Bram Stoker hayatı, Bram Stoker özgeçmişi, Bram Stoker hakkında, Bram Stoker doğum yeri, Bram Stoker fotoğraf, Bram Stoker video, Bram Stoker resim, Bram Stoker kimdir?, Bram Stoker kaç yaşında?, Bram Stoker nereli, Bram Stoker memleketi