FB TW PIN NWS
BioRank 5633

Blake Edwards

Doğum tarihi : 26.Temmuz.1922 Ölüm tarihi : 15.Aralık.2010
Blake Edwards kaç yaşında öldü : 88
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Blake Edwards doğum yeri : Tulsa, Oklahoma, A.B.D.
Ölüm yeri : Santa Monica, Kaliforniya, ABD

Blake Edwards Biyografisi

Komedi filmlerinin ünlü yönetmeni Blake Edwards, aralarında "Pink Panther" serisinin de bulunduğu 39 filme imza atmış, Amerikalı senaryo yazarı ve yönetmendir.
Tam adı William Blake McEdwards olan ünlü yönetmen 1922 yılında Oklahoma'da doğdu. Üvey büyükbabası sessiz film döneminin yönetmenlerindendi. Babasının da set amirliği yapması onun setlerde büyümesine yol açtı. Sinema eğitimini, babasının yanında çıraklık döneminde aldı.

Yönetmenlikten çok senaryo yazarlığına meraklı idi ve ilk filmini çekmeden önce radyo oyunları ve televizyon için senaryolar yazıyor hatta küçük rollerde oynuyordu. Dedektiflik hikayelerini seviyor ve radyo için küçük dedektiflik oyunları yazıyordu.

"The Gentlemen From West Point" adlı filmde oyunculuk yaparak sinemaya ilk adımını atmış oldu. Ama asıl başarısı radyo serisi olan "Richard Diamond: Private Detective" ile oldu. Ardından 1958 yılında televizyon serisi olarak çekilen "Peter Gunn" geldi. 1967 yılında ise bu serinin sinema filmi "Gunn"ı yönetti.

1959 yılında "Operation Petticoat" adlı film ile Hollywood'da tanındı. 1961 yılında gelindiğinde "Breakfast at Tiffany's" adlı filmi yaptı. Bu filmde Audrey Hepburn ve George Peppard ile çalıştı. Filmin müzikleri yapan Henry Mancini bu filmdeki başarısı ile Oscar kazandı.

1963 yılında komedi dünyasında ses getiren" Pink Panther" serisinin ilk filmi "The Pink Panther"i yönetti. Bu filmde Peter Sellers ile çalıştı. Henry Mancini'nin yaptığı müzikleri bir klasik haline dönüştü. Bu başarının hemen ardından 1964 yılında serinin ikinci filmi "Shot in The Dark" geldi. Bu dönem Hollywood'daki stüdyo ile tartışmalar içinde olduğundan İngiltere'ye gitti.

Uzunca bir süre seriye ara verdikten sonra Peter Sellers ile seriden bağımsız bir film olan "The Party" adlı filmi çekti. Ardından "Pink Panther" serisine devam ederek 1975 yılında "The Return of The Pink Panther", 1976 yılında "The Pink Panther Strikes Again " ve 1978 yılında "Revenge of The Pink Panther" adlı filmleri yönetti. 1979 yılında Hollywood'a gerçek bir dönüş yaptı ve en iyi filmlerinde biri olan "10" ve 1982 yılında ise "Victor/Victoria" adlı filmleri çekti.

1980 yılında Peter Sellers'ın ölümüne rağmen seriyi devam ettirme kararı aldı. 1983 yılında "Curse of The Pink Panther" ve 1993 yılında "Son of The Pink Panther"ı çekti.

2004 yılında Peter Sellers'ın hayatını anlatan "The Life and Death of Peter Sellers" adlı filmde, Sellers ile olan yakın dostluğu anlatıldı. Aynı yıl yapılan Oscar Ödülleri'nde Onur Ödülü'nü aldı.

Evlilikleri:
1.eşi: Patricia Walker (e. 1953–1967)
2. eşi: Julie Andrews (e. 1969–2010)

Blake Edwards, 15 Aralık 2010 tarihinde 88 yaşında Santa Monica, Kaliforniya, ABD'de öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Blake Edwards filmleri

Tüm Blake Edwards filmleri

Blake Edwards için yapılan aramalar

Blake Edwards, Blake Edwards biyografi, Blake Edwards hayatı, Blake Edwards özgeçmişi, Blake Edwards hakkında, Blake Edwards doğum yeri, Blake Edwards fotoğraf, Blake Edwards video, Blake Edwards resim, Blake Edwards kimdir?, Blake Edwards kaç yaşında?, Blake Edwards nereli, Blake Edwards memleketi