FB TW PIN NWS
BioRank 2287

Besim Tibuk

Doğum tarihi : 14.Nisan.1945
Besim Tibuk kaç yaşında : 79
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Besim Tibuk doğum yeri : Arılı köyü, Fındıklı, Rize

Besim Tibuk Biyografisi

Rize doğumlu ünlü Türk işadamı ve liberal siyasetçi.
Besim Tibuk, 14 Nisan 1945 yılında Rize'nin Fındıklı kazası Arılı köyünde doğdu. İlkokulu Murgul'da bitiren Tibuk, ortaöğrenimini Kars, Artvin ve İzmit'de tamamladı. 1962 - 1963 AFS bursu ile ABD'ne gitti. Lise eğitimini Amerika'da tamamladı.

Üniversite eğitimi için Türkiyeye dönen Tibuk, 1968'de Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi Diplomasi bölümünü bitirdi. 1964 - 1967 arası Devlet İstatistik Enstitüsü'nde çalıştı. 1971 - 1971 İşletme İktisadi Enstitüsü'nde yüksek işletmecilik ihtisasını bitirdi.

14 yaşındayken çalışmaya başlayan Besim Tibuk, 1964 senesinde Ankara'da lisans eğitimini sürdürdüğü sırada Tercüman - Rehber olarak turizm sektörüne girdi.

Turizm sektöründe ilerlemeye başlayan Tibuk, bazı seyahat acentaları müdürlüklerinde bulundu. 1974'de Tercüman Rehberleri örgütleyerek Net Holding'in nüvesi olan Net Turizm'i kurdu. Net Grubunu büyüterek kısa zamanda turizm sektörünün büyük kuruluşlarından biri haline getirdi.

1980 sonrasında girdiği mali krizden elindeki Netbank'ı satarak kurtulan Tibuk, politik hayata, Demokrat Parti'nin tekrar kuruluşunda görev alarak atıldı. DP'nin bir süre İstanbul İl Başkanlığını yaptı. Bu görevinden ayrılan Besim Tibuk, 26 Temmuz 1994 tarihinde Liberal Parti'yi kurdu. Parti, bir süre sonra Liberal Demokrat Parti adını aldı. 25 Kasım 2002 tarihinde parti başkanlığını bıraktı. İstifasından sonra yerine Emin Şirin seçilmiş ancak o da parti ile olan görüş ayrılıkları sebebiyle kısa zamanda ayrılmıştır.

Abdi İpekçi Barış ve Dostluk ödülü sahibi olan Besim Tibuk, Serap Tibuk ile evli ve Kerem Tibuk, Hande Tibuk, Yasemin Tibuk, Murat Besim Tibuk adlarında dört çocuk babasıdır. Emekli olduğunda, bahçıvanlık yapacağını söylüyor.

2014 cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Liberal Demokrat Parti tarafından çatı aday olarak önerildi ancak aday gösterilmek için gereken 20 milletvekili desteğini alamadı.

Besim Tibuk, günümüzde Kuzey Kıbrıs'ta yaşamakta olup YouTube'da Kanal Serbesti isimli kanalda Türkiye'de yeni gelişen kuşakların sorularını cevaplayıp tecrübelerini ve görüşlerini paylaşmaktadır.

Kaynak:Biyografi.info

Besim Tibuk kitapları

Tüm Besim Tibuk kitapları

Besim Tibuk için yapılan aramalar

Besim Tibuk, Besim Tibuk biyografi, Besim Tibuk hayatı, Besim Tibuk özgeçmişi, Besim Tibuk hakkında, Besim Tibuk doğum yeri, Besim Tibuk fotoğraf, Besim Tibuk video, Besim Tibuk resim, Besim Tibuk kimdir?, Besim Tibuk kaç yaşında?, Besim Tibuk nereli, Besim Tibuk memleketi