FB TW GG PIN NWS
BioRank 4010

Battal İlgezdi

Doğum tarihi : 11.Mart.1959
Battal İlgezdi kaç yaşında : 59
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Siyasetçi
Battal İlgezdi doğum yeri : Malatya

Battal İlgezdi Biyografisi

İstanbul, Ataşehir Belediye Başkanıdır.

Battal İlgezdi, 11 Mart 1959 tarihinde Malatya’da doğmuştur. İlkokulu Malatya'da okuduktan sonra ailesi ile birlikte İstanbul'a taşındı, ortaokulu ve liseyi İstanbul’da okuyup ardından Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden mezun oldu.

Battal de görev alarak ticaret hayatına atıldı. Aynı zamanda öğrencilik yıllarında başlayan siyaset yaşamını 1984 yılında SODEP'de sürdürmeye başladı. Daha sonra Cumhuriyet Halk Partisi saflarına katıldı ve yedi yıl İstanbul Ümraniye İlçe Başkanlığı görevini sürdürdü. Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği, İstanbul İl Sekreterliği görevlerinde aktif siyaset yaptı ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunda da görev aldı.

Battal İlgezdi, Erguvan adlı inşaat şirketinin sahibi olarak Ataşehir'de belediye başkanı olana kadar bin 400 daire yaptı. Belediye başkanı olduktan sonra Erguvan adlı inşaat şirketinin yönetimini bıraktı.

29 Mart 2009 yerel seçimlerine CHP'den Ataşehir Belediye Başkan Adayı olarak katılan Battal İlgezdi, seçimi kazanarak yeni ilçe olan Ataşehir'idu.

30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde yeniden CHP'den Ataşehir Belediye Başkanı seçildi.

Battal İlgezdi’nin ilk eşinden 1986 doğumlu Özlem İlgezdi adında bir kızı vardır.

Battal İlgezdi, 2009 yılında diş hekimi Gamze Akkuş İlgezdi ile evlendi. Nikâh şahitliğini dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu yaptı. Turnam (d.2012) adında bir kızı vardır.

8 Aralık 2017 tarihinde Anayasa’nın 127'nci maddesinin verdiği yetki doğrultusunda İçişleri Bakanlığınca 06.12.2017 tarihinde görevden uzaklaştırılmasına karar verildi.

Kaynak:Biyografi.info

Battal İlgezdi için yapılan aramalar

Battal İlgezdi, Battal İlgezdi biyografi, Battal İlgezdi hayatı, Battal İlgezdi özgeçmişi, Battal İlgezdi hakkında, Battal İlgezdi doğum yeri, Battal İlgezdi fotoğraf, Battal İlgezdi video, Battal İlgezdi resim, Battal İlgezdi kimdir?, Battal İlgezdi kaç yaşında?, Battal İlgezdi nereli, Battal İlgezdi memleketi