FB TW PIN NWS
BioRank 2728

Bartu Soral

Doğum tarihi : 23.Mart.1970
Bartu Soral kaç yaşında : 54
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Bartu Soral doğum yeri : Ankara

Bartu Soral Biyografisi

Bartu Soral, 23 Mart 1970 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Annesi avukat Besen Soral, babası Ziraat Bankası eski Genel Müdürü Erdoğan Soral’dır. Orta ve lise öğrenimini Ankara Anadolu Lisesinde tamamlayan Bartu Soral, üniversite eğitimini Kanada Saint Mary’s Üniversitesi İşletme Fakültesinden Finans alanında lisans; Kanada Dalhousie Üniversitesi Ekonomi Bölümünden Kalkınma Ekonomisi alanında yüksek lisans derecesi aldı.
İyi derecede İngilizce ve Fransızca bilen, kalkınma ekonomisi ve finansal piyasalar üstüne uzmanlaşan Bartu Soral, ulusal ve uluslararası birçok yayının yanı sıra, yurt içi ve yurt dışında birçok konferans ve panelde görev aldı.

Bartu Soral’ın Dünya’daki ve Türkiye’deki bankacılık krizlerini incelediği kitabı; “Banking Crises and Bankruptcy for Profit in Turkey” 2008 yılında basıldı ve dünyanın birçok ülkesinde satışa sunuldu. Bunun dışında ekonomi alanında beş kitabı daha bulunan Bartu Soral’ın son kitabı “Tünelin Sonu Kriz, Yeniden Kalkınma Zamanı” 2015 yılında okuyucusuyla buluştu.

İş yaşamına özel sektörde başlayan Bartu Soral, Polat Holding ve Koç Holding bünyesinde görev aldı. 2003 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP)’ye katılan Bartu Soral, 2005 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Program Müdürlüğü görevine yükseldi. Birleşmiş Milletlerdeki görevi süresince, gelişmekte olan ülkelerin yaşadığı sorunların çözümü için uygulanması gereken politikalar, küresel finansal sistem, bankacılık ve Türkiye’nin kalkınma stratejileri üstüne çalışmalar yaptı. UNDP’yi temsilen Avrupa Birliği, Dünya Bankası, IFAD, OECD gibi uluslararası kuruluşlarla Türkiye Cumhuriyeti’nin ilgili bakanlıkları ve kurumları arasındaki borçlanma ve proje yapılandırma görüşmelerini yönetmenin yanı sıra UNDP Program Müdürü olarak 70 milyon dolarlık kalkınma projelerinin dizaynı ve uygulanmasından sorumlu oldu.

2009 yılında Birleşmiş Milletlerdeki görevinden ayrılan Soral, hem akademik çalışmalarına devam etmiş, Başkent Üniversitesi’nde ders vermiş, çeşitli gazetelerde köşe yazmış, söyleşi yapmış, konferans ve sempozyumlarda tebliğ sunmuş, hem de büyük ölçekli yatırımlar için uluslararası finansman arayışındaki şirketlere danışmanlık yapmıştır. Halen Azerbaycan’da yatırımları bulunan ve Orta Asya ülkeleri ile iş birlikleri üstüne çalışan Bartu Soral, Türk firmaların başta Azerbaycan ve Türk Cumhuriyetleri olmak üzere uluslararası pazarlara açılmalarına destek olmakta ve uluslararası finansmana erişimlerine yardımcı olmaktadır.

Bartu Soral, 26 Ağustos 2021 tarihinde Ümit Özdağ’ın başkanlığında kurulan Zafer Partisi’ne 22 Şubat 2022 tarihinde katılarak, Kalkınma Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olmuştur.

Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bartu Soral, 30 Nisan 2022 tarihinde Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Duyduğum lüzum gereği Zafer Partisi'nden ayrıldım" açıklamasını yayınladı.

Kitapları :
2015 - Tünelin Sonu Kriz, Yeniden Kalkınma Zamanı
2014 - Paralel Kürdistan Kumpası
2011 - Türk Ekonomisinde Değişim
2010 - Kurt kapanı
2009 - Türkiye’de Bitmeyen Ekonomik Kriz
2008 - Banking Crises and Bankruptcy for Profit in Turkey


Kaynak:Biyografi.info

Bartu Soral videoları

Tüm Bartu Soral videoları

Bartu Soral için yapılan aramalar

Bartu Soral, Bartu Soral biyografi, Bartu Soral hayatı, Bartu Soral özgeçmişi, Bartu Soral hakkında, Bartu Soral doğum yeri, Bartu Soral fotoğraf, Bartu Soral video, Bartu Soral resim, Bartu Soral kimdir?, Bartu Soral kaç yaşında?, Bartu Soral nereli, Bartu Soral memleketi