FB TW PIN NWS
BioRank 6316

Aykut Erdoğdu

Doğum tarihi : 28.Ağustos.1972
Aykut Erdoğdu kaç yaşında : 52
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Aykut Erdoğdu doğum yeri : Sarıkamış, Kars

Aykut Erdoğdu Biyografisi

Haziran 2011’de Cumhuriyet Halk Partisi’nden İstanbul Milletvekili seçildi.

Aykut Erdoğdu, 28 Ağustos 1972 tarihinde Kars’ın Sarıkamış ilçesinde İşçi bir babanın 4 çocuğundan en küçüğü olarak doğmuştur. Annesinin adı Seher, babasının adı Asım’dır. İlk, orta ve lise eğitimini Erzurum’da tamamladı. 1993 yılında Ankara’da, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu.

1995 yılında Hazine Müsteşarlığı’nda Stajyer Hazine Kontrolörü olarak göreve başladı. 2002 yılında The Institute of Chartered Accountants of Scotland’da Uluslararası Denetim ve Muhasebe Standartları ve iş başı tecrübesiyle denetçi eğitimleri gördü. Hazine Müsteşarlığı’nda görev yaparken dünyanın saygın üniversitelerinden ABD de Carnegie Mellon’dan 2007 yılında Kamu Politikaları ve Yönetimi üzerine yüksek lisans derecesi aldı.

Gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında iç denetim, Avrupa Birliği düzenlemeleri, risk yönetimi, Katılım Öncesi Mali Yardımların Denetimi, bağımsız denetim, proje yönetimi, uluslararası fon sağlayıcı kuruluşlar (EU, IMF, UN ve Dünya Bankası) ve diğer mesleki konularda eğitimlere katıldı.

2005 yılında ABD İç Denetçiler Enstitüsü’nden Sertifikalı İç Denetçi (Certified Internal Auditor) unvanı aldı.

Uluslararası muhasebe ve denetim standartları, mali analiz, bilgisayarlı modelleme, finansal modelleme, nicel çözümleme konularında uzmanlığı bulunmaktadır.

Hazine Müsteşarlığı’ndaki görevi sırasında IMF, Dünya Bankası ve Avrupa Birliği fonlarıyla finanse edilen çeşitli projelerin başdenetçisi olarak görev yaptı.

Haziran 2011’de Türkiye genel seçimleri'nde Cumhuriyet Halk Partisi’nden 24. dönem İstanbul Milletvekili seçildi. TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu üyeliği ve Komisyon’da CHP Grup sözcülüğü görevlerini yürüttü. 6 Eylül 2014'te CHP Parti Meclisi üyesi seçildi. 23 Ekim 2014 tarihinde Parti Meclisi'nden istifa etti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 17 Aralık 2013 soruşturmasından sonra oluşturulan CHP Kriz Masası’nın Başkanlığı’na getirildi.

İngilizce ve Almanca bilen Aykut Erdoğdu'nun ilk eşi Özge Pömen'den bir çocuğu vardır. Aykut Erdoğdu, CHP Yüksek Disiplin Kurulu üyesi Avukat Tuba Torun ile 12 Haziran 2022 tarihinde evlendi.

Aykut Erdoğdu, 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden CHP'den İstanbul 2. Bölge milletvekili seçildi.

Aykut Erdoğdu, 29 Haziran 2022'de eşi Tuba Torun ile birlikte CHP'den istifa etti.

Kitapları :
2015 - Yağma Yılları

Kaynak:Biyografi.info

Aykut Erdoğdu kitapları

  • Yağma Yılları Yağma Yılları

    Yarın tarihi : 2015-11-06


    Yayınevi : SİYAH BEYAZ YAYINLARI


    Siyaset » Araştırma-İnceleme

Tüm Aykut Erdoğdu kitapları

Aykut Erdoğdu için yapılan aramalar

Aykut Erdoğdu, Aykut Erdoğdu biyografi, Aykut Erdoğdu hayatı, Aykut Erdoğdu özgeçmişi, Aykut Erdoğdu hakkında, Aykut Erdoğdu doğum yeri, Aykut Erdoğdu fotoğraf, Aykut Erdoğdu video, Aykut Erdoğdu resim, Aykut Erdoğdu kimdir?, Aykut Erdoğdu kaç yaşında?, Aykut Erdoğdu nereli, Aykut Erdoğdu memleketi