FB TW PIN NWS
BioRank 6297

Aslan Yürekli Richard

Doğum tarihi : 08.Eylül.1157 Ölüm tarihi : 06.Nisan.1199
Aslan Yürekli Richard kaç yaşında öldü : 42
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Aslan Yürekli Richard doğum yeri : Beaumont Palace, Oxford, İngiltere
Ölüm yeri : Châlus, Fransa

Aslan Yürekli Richard Biyografisi

Aslan Yürekli Richard, İngiltere Krallığı'nın 1189-1199 tarihleri arasındaki kralı idi.

Aslan Yürekli Richard, 8 Eylül 1157 tarihinde İngiltere'nin Oxford kentindeki Beaumont Sarayı'nda doğmuştur. Asıl adı I. Richard’dır. Babası İngiltere kralı II. Henry, annesi Akitanya Düşesi olan Eleanor'un beş meşru oğlundan üçüncüsüydü. O zamanki İngiliz kraliyet hanedanının diğer üyeleri gibi Norman Fransız asıllıydı.

Aslan Yürekli Richard, İngiltere Krallığı'nı 1154 ve 1485 yılları arasında yöneten Fransız asıllı Plantagenet Hanedanı'na mensup olan I. Richard, İngiltere Krallığı'nın tamamını ve Fransa'nın yarısını kapsayan bir bölgeye egemen olan Angevin İmparatorluğu'nun da hükümdarıydı.

Richard Kral olmadan önceki çocukluk döneminde İngiltere'de yaşadı. Fakat yetişkin olduktan sonra hayatını, Fransa'nın kuzeybatısında olan, Akitanya Düklüğü arazilerinde geçirmiştir. Kral olduktan sonra İngiltere'de 6 aydan fazla kalmadığı belgelenmiştir. Konuşma dili olarak Fransızca ile yetişkin hayatının çoğunu geçirdiği Fransa'da Akitanya Düklüğü'nde konuşulan Oksitanca konuşmaktaydı. Aslen Normandiya Fransızı olan I. Richard'ın İngilizceyi ne kadar iyi konuştuğu tam olarak bilinmemektedir.

İngiltere'de doğup büyümüş olmasına rağmen on senelik hükümdarlığının yaklaşık altı ayını İngiltere'de geçirmiştir. Konuşması kısa ve tavırları sert olduğu için gününde kendisine Oksitanca Oc e No (Türkçe: Evet ve Hayır) lakabı verilmişti.

Richard'a Aslan Yürekli unvanı, üstün cesaretine ve komuta kabiliyetine binaen verilmiştir.

Henüz 16 yaşındayken, komutası altındaki birliklerle, babası II. Henry'ye karşı ayaklanan asileri bastırmayı başarmıştır. Üçüncü Haçlı Seferi'ne bizzat katılmış ve Fransa Kralı II. Philip'in seferden ayrılmasını takiben komutayı elden bırakmayıp Selahaddin Eyyubi ve Müslüman güçlerine karşı önemli zaferler elde etmiştir.

10 yılı aşkın hükümdarlığı boyunca İngiltere topraklarında geçirdiği toplam süre altı aydan daha azdır. Hükümdarlığının son beş yılının tamamını ülke dışında geçirdi. Çok az İngilizce bilmekteydi ancak buna rağmen İngilizler tarafından sevilen ve hatırlanan bir liderdir. Yokluğunda kardeşi John hüküm sürdü ve onun haksız yönetimi esnasında bir halk efsanesi olarak Robin Hood doğdu. Richard, Robin Hood hikâyelerinde önemli bir karakter olarak yer almıştır.

Fransa kralı II. Philippe, İngiltere Kralı I. Richard ve Kutsal Roma İmparatoru I. Friedrich (Kutsal Roma imparatoru) ile 1189-1192'de Üçüncü Haçlı Seferi'ne katılmak için Kutsal Topraklara gitti. 1190 yazında Hıristiyanlığın kutsal topraklarına doğru yola çıkan Richard önce Sicilya'yı işgal etti. Sonra Sicilya'dan ayrılarak 6 Mayıs 1191'de yol üzerindeki Kıbrıs'ı ele geçirdi. 7 Eylül 1191'de Arsuf Muharebesi'nde Selahaddin Eyyubi'nin ordularını yenmeyi başardı. Kasım 1191'de Yafa'nın düşüşünü takiben, Haçlı ordusu iç kısımdan Kudüs'e doğru ilerledi. Ordu daha sonra Kudüs'ten sadece 20 km uzaklıktaki Beit Nuba'ya yürüdü. Kudüs Kuşatması sürerken Kudüs Kralı Montefferatlı Konrad Lübnan'da bir şehir olan Tire'de 28 Nisan 1192 yılında keşiş kılığına girmiş iki haşhaşi tarafından suikast ile öldürüldü. Konrad'ın muhafızları suikastçilerden birini öldürüp diğerini sağ yakaladı yakalanan haşhasi suikastin arkasında İngiltere Kralı Richard'ın olduğunu söyledi. Richard'ın suikast ile bağlantısı kesin olarak bilinmiyor.

Aslan Yürekli Richard, birçok önemli başarı elde etmesine rağmen Kudüs'ü ele geçirememiştir.

Haziran 1192 yılında Kudüs tekrar kuşatmaya alındı ama bu sefer Richard ve Fransa kralı Philippe arasında ayrılıklar baş gösterdi Richard hem Philip'in hem de kardeşi John'un kendisine karşı komplo kurmaya çalıştığını düşünüyordu. 2 Eylül 1192'de Selahaddin Eyyubi ile bir anlaşma imzaladı. 9 Ekim 1192’de İngiltere'ye dönmeye karar verdi. Bizansın Korfu şehrinde Templar şövalyesi kılığına girerek 4 kişi ile beraber yelken açtı ancak gemisi İtalya'nın kuzey doğusunda bir şehri olan Aquielai’de karaya oturdu. Richard Orta Avrupa üzerinden ülkesine dönmek için Kayınbiraderi olan Bavyera dükü Aslan Henry'nin topraklarına doğru yola çıktı ancak Viyana'da kendisini bir grup insan tanıyınca Avusturya Dükü 5. Leopold tarafından tutuklandı. 5. Leopold aynı zamanda suikate kurban giden Kudüs Kralı Montefferatlı Konrad'ın kuzeniydi. Dük, Richard'ı Kutsal Roma İmparatoru VI. Heinrich'e teslim etti ve Kuzeni Konrad'ın ölümünden dolayı ondan şikayetçi oldu. Ricahrd Trifels kalesine hapsedildi ve Konrad suikastine azmettirmek ile suçlandı.

5. Leopold oğlu Frederick ile Richard'ın yeğeni Elanor'un evlenmesini istedi ancak Leopold kısa bir süre sonra öldüğü için evlilik gerçekleşmedi. Richard'ın Annesi Akitanya Düşesi Elenor 150.000 Mark tutarında bir fidye ödeyerek 4 Şubat 1194'te oğlunun serbest bırakılmasını sağladı.

Aslan Yürekli Richard yaşamının geri kalan bölümünü Fransa'nın Normandiya bölgesinde geçirdi. Şato Gaillard denilen bir şato inşa ettirdi.

Hayatının uzun döneminde III. Haçlı Seferi için yolda ve Kutsal Topraklarda, oradan dönerken Avusturya'da tutuklu olarak veya Fransa'da kendine ait arazileri savunmak için askeri seferlerde geçirmiştir.

Hükümdarı olduğu ülkeleri üzerinde krallık yapıp hüküm sürüp idare ettiği arazi saymaktaydı ve bu arazileri üzerinde vergiler toplayarak kendinin komuta ettiği askeri güce finansman sağlayan kaynaklar olarak gördüğü belirtilmektedir. Buna rağmen tebası olan ahali tarafından gayet derin dini inancı olan bir hükümdar olarak görülmekteydi. İngiltere kralları arasında sonradan tarihlerde bir lakap ile (Arslan Yürekli olarak) anılan ve yalnız bir krallık numarası (I.) ile bilinmeyen tek kraldır.

İngiltere Krallığı tahta çıkma yasasına göre, tahta çıkacak kral çocuğunun ölen kralın en büyük meşru yaşayan erkek çocuğu olması gerektiği için ve Richard'ın babası II. Henry'nin üçüncü oğlu olduğu için Richard gençliğinin önemli kısmında İngiltere Krallık tahtına çıkmayı beklemiyordu. Ama büyük ağabeyi olan Genç Henry önce 1183'te babası II. Henry'ye isyan etmiş ve isyanı bastırılma hazırlıkları yapılmakta iken bir ateşli hastalıktan ölmüştü. İkinci ağabeyi Geoffrey ise 1186'da Paris'te yapılan bir atlı şövalyeler turnuvası sırasında bir kaza eseri öldü. Richard'in babası II. Henry 6 Temmuz 1189'da öldü. Richard babasının tek meşru varisi olduğu için İngiltere kralı oldu.

Aslan Yürekli Richard, 1191 yılında Kraliçe Berengeria ile evlendi. Philip adında çocuğu vardı.

Bir kale kuşatmasında lüzumsuz yere atını ön saflara kadar sürünce çaylak bir okçu tarafından kolundan vuruldu. Kale alındıktan sonra, ölümünden önce çaylak okçuyu bağışladı. Yaranın kangren olması sonucu 6 Nisan 1199 tarihinde annesinin kollarında öldü. 42 yaşında ölen Richard'ın bedeni Fransa'nın dört bir yanına dağıtılmış, iç organları okla yaralandığı Chalus Şatosu'na, kalbi Rouen'e ve bedeninin geri kalanı da Fontevraud'a gömülmüştür.

Aslan Yürekli Richard, 6 Nisan 1199 tarihinde Châlus, Fransa’da 42 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Aslan Yürekli Richard için yapılan aramalar

Aslan Yürekli Richard, Aslan Yürekli Richard biyografi, Aslan Yürekli Richard hayatı, Aslan Yürekli Richard özgeçmişi, Aslan Yürekli Richard hakkında, Aslan Yürekli Richard doğum yeri, Aslan Yürekli Richard fotoğraf, Aslan Yürekli Richard video, Aslan Yürekli Richard resim, Aslan Yürekli Richard kimdir?, Aslan Yürekli Richard kaç yaşında?, Aslan Yürekli Richard nereli, Aslan Yürekli Richard memleketi