FB TW PIN NWS
BioRank 8445

Arturo Toscanini

Doğum tarihi : 25.Mart.1867 Ölüm tarihi : 16.Ocak.1957
Arturo Toscanini kaç yaşında öldü : 90
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Müzisyen
Arturo Toscanini doğum yeri : Parma, İtalya
Ölüm yeri : Riverdale, New York, ABD

Arturo Toscanini Biyografisi

Amerika'da Metropolitan Opera'da orkesra şefliği yapmış olan Arturo Toscanini, tüm zamanların en iyi şefidir.

Arturo Toscanini, 25 Mart 1867 tarihinde Parma, İtalya’da Claudio Toscanini, Paola Montani çiftinin oğlu olarak doğmuştur.

Parma Konservatuvarı’nda öğrenim gördü, çello eğitimi aldı. 1885 yılında Reggia Operası’nda viyolonsel çalmaya başladı. Ertesi yıl koro yöneticisi yardımcısı oldu. Aynı yıl Aida’yı ezbere çaldırarak 19 yaşında ilk konserini yönetti. Bu olay dünyada yankılar uyandırdı. 1887 yılında İtalya'nın Milano kentinde bulunan ve dünyanın en tanınan opera binalarından biri La Scala’nın orkestrasında viyolonsel çalmaya başladığı sıralarda Giuseppe Verdi ile tanıştı. Verdi'nin Othello'sunun prömiyerinde, Verdi'nin denetiminde çello çaldı. 1898 yılında La Scala’nın orkestra yöneticisi oldu. Giacomo Puccini'nin La Boheme'i ve Ruggero Leoncavallo'nun Pagliacci'sinin prömiyerlerinin şefliğini yaptı.

1908 yılında New York’a giderek Metropolitan Operası’nın müzik yönetmeni oldu. 1908 - 1915 yıllarında Metropolitan Opera'da şeflik yaptı. 1915 yılında tekrar İtalya'ya döndü. Birinci Dünya Savaşı yıllarında yaralananlar için konserler verdi, askeri bandolar yönetti. 1921 yılında bir orkestra ile amerika turnesi yaptı. 1921 yılında La Scala’nın orkestra yöneticisi oldu. Ve burada Arrigo Boito'nun "nerone" (1924), Giacomo Puccini'nin "turandot" (1926) operalarının ilk sunularını yönetti.

Benito Mussolini ile politik anlaşmazlıkları nedeniyle 1928 yılında yeniden ABD’ye giderek 1936 yılına kadar New York Filarmoni Orkestrası’nı yönetti. 1930'da Almanya, Bayreuth'da Vilhelm Richard Wagner festivalini yönetti. 1933'de aynı festival için tekrar çağrıldıysa da kabul etmedi. 1938'de Salzburg'da Wolfgang Amadeus Mozart festivallerini yönetti.

1939 yılında Amerika'ya dönerek NBC’de (National Broadcasting Corporation) bir radyo orkestrası kurdu. Çok değişik bestecilerin eserlerini yorumlarken tüm konserlerini ezbere yönetti. Her zaman ödün vermeyen aşırı sert disipliniyle tanınan Toscanini özellikle İtalyan operalarıyla başarı kazandı.

Arturo Toscanini, 1897 yılında Carla De Martini ile evlendi. Wanda Toscanini Horowitz, Walter Toscanini, Wally Toscanini, Giorgio Toscanini adlarında çocukları vardır.

Arturo Toscanini, 16 Ocak 1957 tarihinde Riverdale, New York, ABD’da 90 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Arturo Toscanini için yapılan aramalar

Arturo Toscanini, Arturo Toscanini biyografi, Arturo Toscanini hayatı, Arturo Toscanini özgeçmişi, Arturo Toscanini hakkında, Arturo Toscanini doğum yeri, Arturo Toscanini fotoğraf, Arturo Toscanini video, Arturo Toscanini resim, Arturo Toscanini kimdir?, Arturo Toscanini kaç yaşında?, Arturo Toscanini nereli, Arturo Toscanini memleketi