FB TW PIN NWS
BioRank 4709

Armand Duplantis

Doğum tarihi : 10.Kasım.1999
Armand Duplantis kaç yaşında : 25
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Sporcu
Armand Duplantis doğum yeri : Lafayette, Louisiana, ABD

Armand Duplantis Biyografisi

Armand Duplantis, 25 Şubat 2023 tarihinde Fransa, Clermont-Ferrand'daki Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nda 6.22 m. ile kendi rekorunu kırdı.

b>Armand Duplantis, 10 Kasım 1999 tarihinde Lafayette, Louisiana, ABD’de sporcu bir ailenin oğlu olarak doğmuştur. Annesi Helena Duplantis eski bir heptatloncu ve voleybolcu, babası Greg Duplantis eski bir sırıkla yüksek atlamacıdır. İki ağabeyi de spor kariyerine sahiptir. Ağabeyleri Andreas Duplantis geçmişte İsveç'i sırıkla yüksek atlamada temsil ederken, Antoine Duplantis ise profesyonel bir beyzbol oyuncusudur. Küçük kız kardeşi Johanna da sırıkla yüksek atlamacıdır.

Armand Duplantis, yaygın olarak 'Mondo' adıyla (Armand'ın kısaltması) bilinmektedir.

Armand Duplantis, sırıkla atlama yolculuğuna dört yaşında ailesinin Louisiana, Lafayette'deki evinde başladı ve hızla disipline olan yeteneğini gösterdi. İlk dünya rekorunu kendi yaş grubunda yedi yaşındayken yaptığı 3.86m'lik atlama ile elde etti. 10 yaşındayken, 11 ve 12 yaş grubunda dünyanın en iyilerini geride bıraktı.

Armand Duplantis, ABD'de doğup büyümüş olmasına rağmen spor kariyerinde annesinin ülkesi İsveç'i temsil etmeye karar verdi. O zamandan beri İsveç halkına kendini hayli sevdirdi. Sadece sayısız ödül kazandığı için değil, İsveççe öğrenip ve İsveç yapımı araç kullanarak bu kültürü kucakladığı için.

Birçok yaş grubunda dünya rekorunu elinde bulunduran 181 cm. boyundaki Armand Duplantis, 15 yaş grubunda 2015 Dünya Gençlik Şampiyonası'nda 5.30m.lik derecesi ile altın madalya kazandı.

Armand Duplantis, 2018 yılında Avrupa Şampiyonası'nda 6,05 metrelik yükseliği atlayarak 20 yaş altı sırıkla atlama dünya rekorunu kırmış ve 2019 yılında Katar, Doha'daki Dünya Şampiyonasında 5.97m'lik derecesi ile gümüş madalya kazanmıştır.

Armand Duplantis, 8 Şubat 2020 tarihinde Polonya’nın Torun şehirinde yapılan Dünya Salon Atletizm Şampiyonasında 6.17 m. derecesi ile birinci oldu. Ardından bir hafta sonra yine 2020 yılında İskoçya, Glasgow’da yapılan Avrupa Salon Atletizm Şampiyonasında 6.18 m. derecesi ile birinci oldu. Eylül 2020'de Roma'da düzenlenen Diamond League müsabakasında erkekler açık hava sırıkla atlama dünya rekorunu 6.15m'lik atlayışla kırarak tarihe bir başarı daha ekledi.

Pandemi nedeni ile ertelenip 2021 yılında yapılan 2020 Tokyo Olimpiyatlarında şampiyon olup altın madalya kazandı. Daha önce 2021 Avrupa Salon Şampiyonasında 6.05m'lik derecesi ile şampiyon oldu.

7 Mart 2022 tarihinde Sırbistan'ın Belgrad kentinde düzenlenen Dünya Atletizm Salon Turu'nda 6,19 metreyi geçti ve 13 gün sonra yine aynı kentteki Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nda 6,20 metrelik derecesi ile altın madalya kazandı. Yıl içinde, Stockholm'deki Diamond League müsabakasında 6.16m'lik derecesiyle açık hava rekorunda da çıtayı yükseltmeyi başardı.

Temmuz 2022 tarihinde ABD, Oregon’daki Dünya Atletizm Şampiyonası’nda 6.21 metreyi geçerek ilk kez açık havada dünya rekoru kırdı.

25 Şubat 2023 tarihinde Fransa, Clermont-Ferrand'daki Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nda 6.22 m. ile kendi rekorunu kırdı.

Armand Duplantis, İsveçli model olan Desiré Inglander ile birliktedir.

Kaynak:Biyografi.info

Armand Duplantis videoları

Tüm Armand Duplantis videoları

Armand Duplantis için yapılan aramalar

Armand Duplantis, Armand Duplantis biyografi, Armand Duplantis hayatı, Armand Duplantis özgeçmişi, Armand Duplantis hakkında, Armand Duplantis doğum yeri, Armand Duplantis fotoğraf, Armand Duplantis video, Armand Duplantis resim, Armand Duplantis kimdir?, Armand Duplantis kaç yaşında?, Armand Duplantis nereli, Armand Duplantis memleketi