FB TW PIN NWS
BioRank 5786

Ardan Zentürk

Doğum tarihi : 12.Ağustos.1955
Ardan Zentürk kaç yaşında : 69
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Spiker, Gazeteci, Yazar
Ardan Zentürk doğum yeri : Üsküdar, İstanbul

Ardan Zentürk Biyografisi

Ardan Zentürk, internet üzerinden yayına devam etme kararı alan Star Gazetesinde köşe yazılarına devam etmektedir.

Ardan Zentürk, 12 Ağustos 1955 tarihinde Üsküdar, İstanbul’da doğmuştur. Babası, Dr. Neşet Adnan Zentürk’dür. İlkokulu İstanbul’da Marmara Koleji’nde okudu. Ortaokul ve liseyi Eskişehir Anadolu Lisesinde okuyup mezun oldu. 1979 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi Kürsüsü Dış Politika Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi, Siyaset Bilimi Kürsüsü’nde bir yıl master yaptı.

Ardan Zentürk, ABD'nin Iowa Eyaleti'nde Des Moines şehrindeki Drake Üniversitesinde meslek içi eğitiminin önemli bir bölümünü TV yöneticiliği kursu alarak tamamladı. Bu arada, Georgetown Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, Oxford Üniversitesi Orta Asya Araştırmaları Ensitütüsü gibi kuruluşlarda mesleği ile ilgili kısa süreli kurslara katıldı.

Ardan Zentürk, gazeteciliğe 1976 yılında, İstanbul Ticaret Odası’nın resmi yayın organı olan İstanbul Ticaret gazetesinde başladı. 1977 yılında Hürriyet Gazetesinde yazı işlerine bağlı sayfa düzeltmeni oldu.

Hürriyet, Tercüman, Türkiye, Dünya, Güneş, Sabah, Günaydın gazetelerinde Dış Haberler Editörlüğü; Güneş Gazetesinde yazıişleri müdürlüğü, Günaydın’da da Ankara Temsilciliği görevlerini yaptı. 1999-2000 yılları arasında da Türkiye Gazetesi Genel Koordinatörlüğü’nü yaptı. Tercüman, Güneş ve Günaydın gazetelerinde dış haber ağırlıklı yorumculuk, Dünya gazetesi “Politika Terası” köşesi siyasi yorumculuğu, Türkiye gazetesi Avrasya-Strateji sayfası yazarlığını yürüttü. 2005 yılından itibaren Star gazetesinde haftanın dört günü yazıları yayınlandı.

2001 yılında savunma sektörü dergisi “M5 Savunma ve Strateji” ile 2005 yılında “Nokta” dergilerinde; HBB, Star TV, Kanal D ve Kanal 6’de üst düzey görevlerde bulundu. Başkent Ankara, Kırmızı Koltuk, Politika Arenası (Star TV), Sıcak Gündem (Kanal D) Strateji (Kanal 6) A/Z Dosyalar (Star TV), Ankara Masası (Kanal 24) programlarını yaptı.

1992 yılında HBB'nin Ankara Haber Müdürü olarak televizyonculuğa başladı. 1993 yılında Star TV'nin Ankara Temsilcisi, 1994'te de Genel yayın Yönetmeni oldu. 1995 yılında Kanal D genel yayın yönetmenliği görevini yaptı. 1997 yılında Kanal 6 Genel Koordinatörlüğü’ne getirildi. 2002-2003 yılları arasında da Star Haber 24 haber kanalının genel koordinatörlüğünü yürüttü.

1984-1986 yıllarında İran-Irak ve 1992-1993 yıllarında Bosna savaşları ile 1988-1991 yıllarında Dağlık Karabağ sorununda sıcak bölgelerde görev yaptı. Kuzey Irak ’a dönük TSK operasyonlarını izledi. ABD eski başkanları Jimmy Carter ve Richard Nixon ile SSCB son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Henry Kissinger, Genadi Gerasimov, Andreas Papandreu, İlham Aliyev, Aliya İzzetbegoviç, Ebulfez Elçibey, Gulbeddin Hikmetyar, Yaser Arafat, Rauf Denktaş, İslam Kerimov, Saparmurat Türkmenbaşı, Hüsnü Mübarek, Şimon Peres, Benyamin Netanyahu gibi liderlerle özel röportajlar yaptı.

Anadolu Bil Meslek Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi olarak görev yaptı, yanı sıra Star Gazetesi’nde gündemi yorumladı.

Ardan Zentürk, 1993-1997 yılları arasında Star TV Haber Genel Yayın Yönetmenliği görevinde bulundu.

Ardan Zentürk, H. Canan Zentürk ile evli. A. Özgür Zentürk ve S. Ege Zentürk adlarında iki oğlu vardır.

31 Aralık 2019 tarihinden itibaren baskılı yayına son vermiş ve internet üzerinden yayına devam etme kararı alan Star Gazetesinde köşe yazılarına devam etmektedir.

Yaptığı TV programları :
Başkent Ankara, (Star TV)
Kırmızı Koltuk, (Star TV)
Politika Arenası (Star TV)
Sıcak Gündem (Kanal D)
Strateji (Kanal 6)
A/Z Dosyalar (Star TV)
Başkan (24)
Olay Yeri (24)
Moderatör Gece (24)


Kaynak:Biyografi.info

Ardan Zentürk için yapılan aramalar

Ardan Zentürk, Ardan Zentürk biyografi, Ardan Zentürk hayatı, Ardan Zentürk özgeçmişi, Ardan Zentürk hakkında, Ardan Zentürk doğum yeri, Ardan Zentürk fotoğraf, Ardan Zentürk video, Ardan Zentürk resim, Ardan Zentürk kimdir?, Ardan Zentürk kaç yaşında?, Ardan Zentürk nereli, Ardan Zentürk memleketi