FB TW PIN NWS
BioRank 9096

Anna Hazare

Doğum tarihi : 15.Haziran.1937
Anna Hazare kaç yaşında : 87
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : Asker
Anna Hazare doğum yeri : Bhingar, Maharashtra , Hindistan

Anna Hazare Biyografisi

Hindistan'da yolsuzluklara karşı direnen insan hakları savunucusu
Esas adı Kisan Baburao Hazare olan Anna Hazare, 15 Haziran 1937da Hindistan’ın Maharashtra eyaletinde Ahmednagar şehrinin yakınlarındaki küçük bir köy olan Bhingar’da annesi Laxmibai Hazare ve babası Baburao Hazare çiftinin çocukları olarak doğdu. Hintli bir sosyal aktivist ve Hindistan'da yolsuzluklara karşı direnen insan hakları savunucusu emekli bir askerdir. 1960'larda Hint Ordusuna katıldı ve 15 yıl boyunca bir asker (Sürücü) olarak ülkede görev yaptı.

“Mahatma Gandhi”nin, şiddet içermeyen öğretilerini ve yöntemleri kullanan yolsuzluk karşıtı hareketin önde gelen bir lideridir.

Anna hazare, ülkede artan yolsuzluk skandallarını protesto için yaptığı eylemlerle tanınıyor.

Hindistan’da yolsuzlukla mücadelenin simgesi haline gelen Anna Hazare, “eğer yolsuzluk karşıtı yasayı (Jan Lokpal) kışa kadar kabul etmezlerse, ülkenin en kalabalık eyaleti olan Uttar Pradeş’te yapılan 2011 yılı eyalet seçiminden üç günlük açlık grevi yapacağım” dedi. Ülkenin özgürlük lideri Mahatha Gandi’nin hayranı olan Hazare, Kongre Partisi aleyhine bir dizi miting düzenleyeceğini de sözlerine ekledi.

74 yaşındaki Hazare, 2010 ağustos ayında yolsuzlukla mücadelede reform yapılması isteğiyle yaklaşık iki hafta süren bir açlık grevi yapmış; ülkedeki yolsuzluklardan bezmiş milyonlarca orta-sınıf Hintlinin eyleme destek vermesi üzerine hükümet, Hazare’nin taleplerinden bazılarını kabul etmek zorunda kalmıştı.

Yaklaşık 200 milyonluk bir nüfusa sahip olan Uttar Pradeş’teki seçimler, 2014′de yapılacak genel seçim öncesi büyük önem taşıyor. Anna Hazare hiç evlenmemiş.

Anna Hazare’nin Ödülleri listesi:
1) Padma Bhushan Ödülü: Nisan 1992 6. (Sosyal Çalışma için)
2) Padmashri Ödülü: 24 Mart 1990 (Sosyal Çalışma için)
3) Priy Darshini Vriksha Mitra Ödülü, Govt. Hindistan
4) Krushi Bhushan Ödülü, Govt. Maharashtra
5) Genç Hindistan Ödülü
6) 1988 Yılın Adamı
7) Paul Mittal Ulusal Ödülü: 2000
8) Uluslararası Şeffaflık Örgütü (TI) Dürüstlük Ödülü: 2003
9) Doktora Gandi Gram Köy Enstitüsü, Tamil Nadu
10) Vivekananda Seva Puraskar: 1994
11) Shiromani Ödülü: 1996
12) Mahaveer Puraskat: 1997
13) CARE International Ödülü: 1998
14) Ulusal Entegrasyon Ödülü: 1999
15) Jana Seva Puraskar: 1998
16) Uluslararası Rotary Manav Seva Puraskar


Kaynak:Biyografi.info

Anna Hazare için yapılan aramalar

Anna Hazare, Anna Hazare biyografi, Anna Hazare hayatı, Anna Hazare özgeçmişi, Anna Hazare hakkında, Anna Hazare doğum yeri, Anna Hazare fotoğraf, Anna Hazare video, Anna Hazare resim, Anna Hazare kimdir?, Anna Hazare kaç yaşında?, Anna Hazare nereli, Anna Hazare memleketi