FB TW PIN NWS
BioRank 7365

Amiral Nelson

Doğum tarihi : 29.Eylül.1758 Ölüm tarihi : 21.Ekim.1805
Amiral Nelson kaç yaşında öldü : 47
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Asker
Amiral Nelson doğum yeri : Burnham Thorpe, Norfolk, Birleşik Krallık
Ölüm yeri : Trafalgar, İspanya

Amiral Nelson Biyografisi

Amiral Nelson, İngiltere'nin denizlerdeki üstünlüğünün temelini, bu zamana kadar süren İngiliz hâkimiyetinin temellerini atan kişidir.

Amiral Nelson, 29 Eylül 1758 tarihinde Birleşik Krallık, Norfolk yakınlarındaki Burnham Thorpede bir köy papazının 11 çocuğunun altıncısı olarak doğmuştur. Asıl adı Horatio Nelson’dır. Nelson, 12 yaşındayken donanmaya katıldı. Doğu ve Batı Hint adaları ile Kuzey Kutup Bölgesi'ndeki görevini tamamladığında 18 yaşındaydı. 19 yaşında teğmenlik sınavını kazandı ve yeniden Batı Hint Adaları'na gönderildi. 20 yaşındayken yüzbaşı rütbesiyle gemi komutanı olan Nelson'un yetişkinlik döneminin büyük bir bölümünde İngiltere savaştaydı.

1775-1783 yılları arasındaki Amerikan Bağımsızlık Savaşı'nda, 1789 yılındaki Fransız Devrimi'nden sonra Fransa ile yapılan uzun süreli savaşlarda görev aldı. 1793 yılında Fransa ile savaşın başlamasından hemen önce 64 toplu büyük Agamemnon gemisinin komutanlığına getirildi.

Nelson, Akdeniz'deki İngiliz filosuna katılarak Korsika Adası'nın alınması için yapılan savaşta sağ gözünün kör olmasına yol açan bir yara aldı.

1797 yılında Portekiz'in güneybatı kıyısı açıklarında yapılan St. Vincent Burnu Savaşı'nın kazanılmasında cesareti ve becerisiyle büyük rol oynayan Nelson'a bu savaştan sonra "Sir" unvanı ve tuğamiral rütbesi verildi. Aynı yılın sonlarında Kanarya Adaları'ndan Tenerife'deki Santa Cruz'u ele geçirmek için girişilen savaşta sağ kolunu kaybetti. Nelson bir misket tüfeği tarafından sağ kolundan vurulmuş, kol kemiği parçalanınca kangren olmasını engellemek için sağ kolu kesilmiştir.

Napolyon Bonapart'ın Mısır'ı işgali sırasında Osmanlı Devleti'nin İngiltere'den yardım istemesi sonucu Amiral Nelson, 1798 yılında bölgeye gönderilmiş ve büyük uğraşlar sonucunda İskenderiye yakınlarındaki Abukir Körfezi'nde demirli olan Fransız donanmasını 13 Ağustos 1798 tarihinde imha etmiştir. Hatta Amiral Nelson, Fransız donanması bulmak için Cebelitarık Boğazı'nı geçip Fransız donanmasını aramış, ama yoğun sis dolayısıyla hemen yanından geçen Fransızları görememiştir. Daha sonra Abukir Körfezi'nde bulmuştur. Osmanlı Devleti de Nelson'a bu üstün hizmetinden dolayı Sultan III. Selim tarafından Osmanlı Nişanı vermiştir. Osmanlı tarihinde ilk defa bir yabancı komutan bu nişanla onurlandırılmıştır. Amiral Nelson'ın birçok resminde yakasındaki ay yıldızlı Osmanlı Nişanı açıkça görülmektedir. Bu nişanı büyük bir gururla taşıyan Nelson, zaferiyle sonuçlanan Kopenhag deniz savaşının ardından imzalanan ateşkes anlaşmasının altına Osmanlı hilalinin şövalyesi şeklinde imza atmıştır. Aynı ifade tabutunda da yer almıştır. Kendisini resmeden tabloların çoğunda yakasında taşıdığı Osmanlı nişanı net olarak görülür.

Ardından Napoli Krallığı'nı Fransız saldırısına karşı savunmak üzere donanmasıyla Napoli'ye gitti. Bu sırada Napoli'deki İngiliz elçisinin karısı Lady Emma Hamilton ile aralarında başlayan aşk Nelson'un yaşamı boyunca sürdü.

Amiral Nelson, 1787 yılında Frances Nelson ile evlendi.

1801 yılında Rusya, Prusya, Danimarka ve İsveç'in Napolyon Bonapart'la ittifak kurma olasılığı karşısında İngiltere, Fransız donanmasıyla birleşmesine fırsat vermeden Danimarka donanmasına saldırmaya karar verdi. Filonun 2. komutanı Nelson bu işle görevlendirildi. Kopenhag'daki Danimarka filosu kıyıdaki topların güçlü ateşiyle korunuyordu. Kıyı toplarının şiddetli ateşi karşısında İngiliz komutanı Amiral Hyde Parker geri çekilme emri verdi. Ama dürbününü kör gözüne götüren Nelson, çekilme işaretini görmediğini söyleyerek cesaretle saldırıyı sürdürüp zafere ulaştı. Bu zaferden sonra "Vikont" unvanı verilen Nelson donanma komutanlığına getirildi.

Amiral Nelson, İspanyol ve Fransız donanmalarının birleşerek İngiltere'yi istila edebilecek bir güç oluşturmasını önlemek üzere 1803 yılında Toulon limanını ablukaya almakla görevlendirildi. Mart 1805 tarihinde Fransız gemileri kötü hava koşullarından yararlanarak limandan çıkmayı başardı. Amiral Nelson, İspanya'nın Cadiz limanında Fransız ve İspanyol donanmalarını yeniden ablukaya aldı. Fransız donanması 20 Ekim 1805 tarihinde Napolyon Bonapart'ın emriyle ablukayı kırmak için denize açıldı. İki donanma 21 Ekim 1805 tarihinde Trafalgar Burnu açıklarında karşılaştı. İngiliz donanması, biri Nelson'ın öbürü Amiral Cuthbert Collingwood'un komutasında iki koldan saldırıya geçti ve büyük bir zafer kazandı. Amiral Nelson savaş sırasında vurularak öldü. Amiral Nelson'un Trafalgar Savaşı'ndaki komuta gemisi Victory, günümüzde Portsmouth limanında sergilenmektedir.

Amiral Nelson, 21 Ekim 1805 tarihinde İspanya’da Trafalgar savaşında 47 yaşında ölmüştür. Cenazesi Londra’da St Paul Katedraline defnedilmiştir.

Amiral Nelson kariyeri boyunca deniz tutulması hastalığından çekmiş, bir denizci ve savaşlarda tek kolu ve tek gözünü kaybetmiş bir asker olmasına rağmen şüphesiz tarihin gördüğü en başarılı kumandanlardan biridir. İngiliz askerleri daha önce hiçbir amirali elinde kılıç dövüşürken görmemiş ve bu tarz onu efsane yapmaya yetmiştir.

Kaynak:Biyografi.info

Amiral Nelson için yapılan aramalar

Amiral Nelson, Amiral Nelson biyografi, Amiral Nelson hayatı, Amiral Nelson özgeçmişi, Amiral Nelson hakkında, Amiral Nelson doğum yeri, Amiral Nelson fotoğraf, Amiral Nelson video, Amiral Nelson resim, Amiral Nelson kimdir?, Amiral Nelson kaç yaşında?, Amiral Nelson nereli, Amiral Nelson memleketi