FB TW PIN NWS
BioRank 2955

Ali Kırca

Doğum tarihi : 26.Aralık.1948
Ali Kırca kaç yaşında : 76
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Yazar, Anchorman
Ali Kırca doğum yeri : Akşehir

Ali Kırca Biyografisi

Ana Haber Bülteni sunucusu, yazar ve gazeteci.
1948 yılının Aralık ayında Akşehir’de doğdu. 1963 yılında İstanbul’a geldi ve Deniz Harp Akademisi’nden mezun oldu. 1969 yılında bir deniz teğmeni iken ve yayınladığı bir bildiri nedeniyle ordu ile ilişkisi kesildi. Bir süre İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Hukuk Fakültesi’nde okudu. Daha önce 17’li yaşlarda medyaya ilgi duymaya başlayan Kırca, 1974 yılında TRT’de muhabir olarak mesleğe başladı.

TRT'de çeşitli görevlerde çalıştıktan sonra TRT Haber Dairesi Başkanlığı’na yükseldi. "Yurttan-Dünyadan" ve "32.Gün" programlarını hazırlayıp, "Açık Oturum" programını yöneten Kırca, önde gelen liderlerle yaptığı röportajlar sayesinde başarısına başarı kattı.

Bir dönem TRT Washington temsilcisi olarak da çalışan Kırca, daha sonra ilk özel televizyon olan İnter Star’a geçti. 42 yaşında "Kırkıncı Paralel" programını Washington ve New York‘ta hazırlayıp, sundu. 1993 yılında Türkiye’ye döndü ve ATV Haber Dairesi Başkanı oldu. 1 Şubat 1994’de Türkiye’nin ilk anchorman’i olarak ATV Ana Haber Bülteni’ni sunmaya başladı. Hemen arkasından 6 Şubat 1994’te yayına giren "Siyaset Meydanı" programı ile hafızalara kazındı.

2001 Ekonomik krizinin yaşandığı günlerde ATV ile anlaşamayarak Star televizyonuna geçti. Bir çok polemiğe neden olan Star'dan ayrılışı gecikmedi. 2002 yılında NTV ile anlaştı. Aynı yıl "Habersiz Türküler" adlı bir albüm çıkardı. Barış Manço’ya olan hayranlığı ile de bilinen ünlü anchorman, Sonny Müzik’in çıkarttığı "Yüreğimdeki Barış Şarkıları" adlı albümde "Güle güle oğlum" parçayı seslendirdi.

NTV'den de ayrılması gecikmedi. Tekrar ATV'de anchorman olarak göreve başlayan Ali Kırca, aynı zamanda Sabah Gazetesi’ndede köşe yazarlığına getirildi. "Altanlar Meydanda", "Futbol Hayattır", "Hazan Mevsiminde Aşk", "Sedir Ağacının Kokusu", "Şimdi İyi Haberleri Veriyoruz", Susurluk Çarkı, Barış Manço’ya Özlem, "700. yılında Osmanlı" ,“Aşk”, “Azınlıklar Kaybolan Renkler”, “Türkçe İbadet”, “Vakitsiz Şarkılar” adlarıyla 12 adet kitabı yayınlandı.

2 yıl boyunca Anadolu Üniversitesi’nde TV Haberciliği dersi verdi. Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğretim görevliliği yapmaya başlayan Kırca, ("Golden Rose" ödülü başta olmak üzere) yaptığı programlarla birçok uluslararası ödül de kazanmıştır.

Barış Manço’ya hayranlığı ile de bilinen Kırca, Sony Müzik’ten “Yüreğimdeki Barış Şarkıları” adlı bir albümde “Güle güle oğlum” isimli parçayı seslendirdi. Anchorman, aynı sene 2002 senesi içerisinde “Habersiz Türküler” isimli bir albüm daha çıkardı.

ATV televizyonunun satılması üzerine, kanalla yollarını ayırarak ekibiyle birlikte Show TV'ye transfer oldu. Haziran 2013 ayına kadar burada ve Skytürk 360 televizyonlarında Siyaset Meydanı'nı sundu. Haziran 2013 ayında Show TV'ye TMSF el konulması ve Ciner Grubu'na satılmasının ardından ayrıldıktan sonra Galatasaray TV'de medya iletişim direktörlüğü görevine geldi.

Seray hanım ile evli olan Ali Kırca’nın Candaş (d.1981) ve Ozan adlarında iki oğlu vardır.

Kitapları :
2015 - Dedemin Kırmızı Kamyonu
2014 - Öteki Bahçe
2012 - Vakitsiz Şarkılar
2003 - Altan'lar Meydanda
2000 - Futbol Hayattır
2000 - Şimdi iyi Haberleri Veriyoruz

Rol aldığı Filmler :
1994 - Süper Baba (Rolü: Ali Kırca)
1997 - Sıcak Saatler (Rolü: Ali Kırca)
2000 - Oyunbozan (Rolü: Ali Kırca)
2003 - Kurşun Yarası (Rolü: Ali Kırca)
2005 - Dikkat Şahan Çıkabilir (Rolü: Ali Kırca)


Kaynak:Biyografi.info

Ali Kırca kitapları

 • Dedemin Kırmızı Kamyonu Dedemin Kırmızı Kamyonu

  Yarın tarihi : 2015-11-16


  Yayınevi : DOĞAN EGMONT ÇOCUK KİTAPLARI


  Çocuk Kitapları » 7-12 Yaş » Hikaye-Roman-Masal

 • Öteki Bahçe Öteki Bahçe

  Yarın tarihi : 2014-10-15


  Yayınevi : DOĞAN KİTAP


  Edebiyat » Roman (yerli)

 • Vakitsiz Şarkılar Vakitsiz Şarkılar

  Yarın tarihi : 2012-11-17


  Yayınevi : YAKIN PLAN YAYINLARI


  Edebiyat » Roman (yerli)

Tüm Ali Kırca kitapları

Ali Kırca için yapılan aramalar

Ali Kırca, Ali Kırca biyografi, Ali Kırca hayatı, Ali Kırca özgeçmişi, Ali Kırca hakkında, Ali Kırca doğum yeri, Ali Kırca fotoğraf, Ali Kırca video, Ali Kırca resim, Ali Kırca kimdir?, Ali Kırca kaç yaşında?, Ali Kırca nereli, Ali Kırca memleketi