FB TW PIN NWS
BioRank 2228

Ali Atasagun

Doğum tarihi : 31.Aralık.1946
Ali Atasagun kaç yaşında : 78
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Müzisyen
Ali Atasagun doğum yeri : İstanbul

Ali Atasagun Biyografisi

Ali Atasagun beat garage psych rock'n'roll diye tanımlayabileceğimiz türlerin ülkemizdeki önemli temsilcilerinden olmuştur.

Ali Atasagun, 31 Aralık 1946 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. İlkokul yıllarında 4 yıl konservatuvara gitmiş. Ayrıca Semih Argeşo’dan özel olarak keman dersleri de almıştır. Ali Atasagun’un klasik müziğe ilgisi lise yıllarında yerini popüler müziğe bırakmış. Ve kemanın yerini Gitar almıştır.

Ali Atasagun’un 1965 yılında kurmuş olduğu Metin Alatlı, Ali Atasagun ve Uğur Dikmen’den oluşan “Genç Arslanlar” topluluğu, 1965 yılında 3. Boğaziçi Müzik Festivalinde "Fadimem" şarkısı ile beste birincisi olmuştur. Aynı yarışmada Metin Alatlı "Rüya" ile 2nci ve Erol Büyükburç da "Altın Tasta Üzüm Var" ile 3cü oldu. Grubun "Fadimem" şarkısı Erol Büyükburç'un şirketi Star Plak tarafından plaklaştırıldı.

“Genç Arslanlar” topluluğun 1966 yılında dağılması üzerine Ali Atasagun, Uğur Dikmen, Oğuz Durukan (bas), Asım Ekren (bateri)'den oluşan “Ali Atasagun Dörtlüsü” kuruldu. “Ali Atasagun Dörtlüsü” adı altında "Yarim" adlı bestesiyle 1966 yılının Altın Mikrofon Yarışması'na katılmışlar. Aralarında Zeki Müren ve Rüçhan Çamay'ın da bulunduğu 46 kişilik ön jüri önünde yarışarak Cahit Oben, Kent Yedilisi, Selçuk Alagöz, Silüetler, Türkiye Petrolleri Orkestrası, Mavi Işıklar ile birlikte finale kalmışlar ve sonuçta 5. olmuşlardır.

Ardından Hürriyet Gazetesi finalistlere de 45'lik sözü verdiğinden adlarına ön yüzünde yarışma şarkısı 'Yarim' ve arka yüzünde 'Emine(m)' isimli şarkının bulunduğu bir 45'lik çıkarıldı. Bu 45'likte isimleri Ali Atasagun Dörtlüsü olarak geçer. Aynı yıllarda ayrıca bir filmde de rol almışlardı. Türkan Şoray ve Göksel Arsoy'un başrollerini oynadığı, Osman Seden'in yönettiği ve müziklerini Metin Bükey'in hazırladığı "Kenarın Dilberi" filminde orkestra olarak rol alan grup filmde Göksel Arsoy ile birlikte "Üsküdar'a Gider İken" şarkısını icra ediyorlardı (ya da icra ediyor görünüyorlardı).

Daha sonra “Ali Atasagun Dörtlüsü” gurubuna saksafoncu Çetin Yorulmaz'ın katılımıyla grup “Ali Atasagun ve Dört Harami” adını aldı. Saksofoncu Çetin Yorulmaz'ın katılmasıyla Ali Atasagun ve Dört Harami adını alan gruptan Ali Atasagun'un yurtdışına tahsil için gitmesi üzerine ayrılması ile topluluğun adı Haramiler olarak değiştirildi.

Ali Atasagun beat garage psych rock'n'roll diye tanımlayabileceğimiz türlerin ülkemizdeki önemli temsilcilerinden olmuştur. Ali Atasagun 60'lı yılların sonlarında ilginç 45liklere -'Bu gece senle olalım'(1968), 'Hiç Birine Benzemez', 'Sakın Basma', 'Ne Zormuş Unutmak'- imza atmıştır. Bunlar Türk beat garage rock çalışmalarının en güzel örneklerindendir. 'Ne Zormuş Unutmak' Beatles'ın 'A Hard Day's Night' parçasının 'Bu Gece Senle Olalım' da Rolling Stones'un 'Let's Spend The Night Together' parçasının üzerine Türkçe söz yazılmış halidir. Özellikle 'Bu Gece Senle Olalım'da aynı nakaratı tıpkı Mick Jagger gibi çok cüretkar bir şekilde söylemektedir.

Otomobillere karşı merakı olan Ali Atasagun’un favori markaları Masserati ve Jaguar’dır. Masseratisi ile Avrupa yollarında 235 Km. hız yapmıştır. Ali Atasagun’un ayrıca «Kanat» adlı kocaman bir de yatı var.

Ali Atasagun, Nesligül Aksoy ile 8 yıl evli kaldı. Bu evliliğinden olan kızları Aslıgül Atasagun (d.1982) CINE5 ana haber spikeri idi.

Ali Atasagun, 16 Eylül 2005 tarihinde model Deniz Genç ile evlendi.

Kaynak:Biyografi.info

Ali Atasagun videoları

Tüm Ali Atasagun videoları

Ali Atasagun için yapılan aramalar

Ali Atasagun, Ali Atasagun biyografi, Ali Atasagun hayatı, Ali Atasagun özgeçmişi, Ali Atasagun hakkında, Ali Atasagun doğum yeri, Ali Atasagun fotoğraf, Ali Atasagun video, Ali Atasagun resim, Ali Atasagun kimdir?, Ali Atasagun kaç yaşında?, Ali Atasagun nereli, Ali Atasagun memleketi