FB TW PIN NWS
BioRank 6817

Alfred Sisley

Doğum tarihi : 29.Ekim.1839 Ölüm tarihi : 29.Ocak.1899
Alfred Sisley kaç yaşında öldü : 60
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Ressam
Alfred Sisley doğum yeri : Paris, Fransa
Ölüm yeri : Moret-sur-Loing, Fransa

Alfred Sisley Biyografisi

Alfred Sisley, 30 Ekim 1839 tarihinde Paris'e yerleşmiş İngiliz bir tüccarın oğlu olarak Paris’de doğmuştur. 1857 yılında 18 yaşındayken, babası tarafından Londra’ya ticaret tahsiline gönderildi, ancak resme olan tutkusunun önüne geçemeyerek tekrar Paris’e döndü. 1862′de "Ecole des Beaux-Arts" Güzel Sanatlar Okulu’na yazılarak Gleyre’in atelyesinde çalışmaya başladı. Burada Gleyre’in öğrencilerinden Claude Monet ve Pierre Auguste Renoir’la arkadaş oldu.
Alfred Sisley’in birkaç resmi dışında tüm resimleri manzara resmidir. İzlenimci (empresyonist) akımının öncülerindendir.

1863′de Gleyre’in atelyesi kapanınca kurslar da sona erdi. Ama kısa bir süre sonra yani 1865′de Lisley, Claude Monet, Pissarro ve Pierre Auguste Renoir’la birlikte Fontainebleau Ormanı yakınında Marlotte’un atölyesine devam etmeye başladı.

Genç ressamların tanınıp ün sâhibi olmaları için Yıllık Resmî Sergi’lere katılmaları şarttı. Ama bu sergilere kolay kolay kabul edilmiyorlardı. Sisley, bu Resmî Sergi’lerden 1866 ve 1868 yıllarında yapılanlarına katıldı ama 1868′deki sergiye gönderdiği eserleri sergi jürisi tarafından geri çevrildi. 1870 yılındaki sergide ise iki Paris manzarası sergileyebildi. Ancak, 1872 yılında Durand-Ruel tarafından İngiltere’de düzenlenen bir sergide eserlerini sergiledikten sonra durumunu biraz düzeltebildi.

1870’te Fransa-Prusya Savaşı başlayınca kısa bir süre için Londra’ya gitti. O günden sonra resim çalışmalarını temel bir uğraş olarak sürdürmeye karar verdi. Londra’ dan döndükten sonra Paris çevresindeki küçük köylerde resim yaptı.

Bu başarılı izlenimci ressamın gerçek değeri ise ancak ölümünden sonra anlaşıldı.

1866 yılında evlendi ve sonraki yıllarda iki çocuğu dünyaya geldi.

Alfred Sisley, 29 Ocak 1899 tarihinde Fransa, Moret-sur-Loing’da gırtlak kanserinden 60 yaşında ölmüştür.

Başlıca eserleri: Nehirdeki Sandallar, Bougival (1873; Jeu de Paurma Müzesi, Paris), Sis (1874), Port-Marly’deki Sel Baskını (1876; Jeu de Paurme Müzesi, Paris), Marly Karda Havuz (1876), Louvencinnes’de Kar (1878; Jeu de Paume Müzesi; Paris), Mort, Loing Kıyıları (1888), Oise Kıyıları (1891; Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi, Cezayir).

Kaynak:Biyografi.info

Alfred Sisley için yapılan aramalar

Alfred Sisley, Alfred Sisley biyografi, Alfred Sisley hayatı, Alfred Sisley özgeçmişi, Alfred Sisley hakkında, Alfred Sisley doğum yeri, Alfred Sisley fotoğraf, Alfred Sisley video, Alfred Sisley resim, Alfred Sisley kimdir?, Alfred Sisley kaç yaşında?, Alfred Sisley nereli, Alfred Sisley memleketi