FB TW PIN NWS
BioRank 7786

Alaattin Yüksel

Doğum tarihi : 24.Aralık.1950
Alaattin Yüksel kaç yaşında : 74
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Alaattin Yüksel doğum yeri : Salihli, Manisa

Alaattin Yüksel Biyografisi

24.Dönem CHP İzmir Milletvekili.

Alaattin Yüksel, 25 Aralık 1950 tarihinde Salihli, Manisa’da doğmuştur. Babasının adı Ali, annesinin adı Emine'dir. Ortaokul öğrenimini Çamlar Altı Koleji'nde tamamladıktan sonra lise öğrenimini Erdem Koleji'nde yaptı. 1973 yılında Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi İktisadi İşletme Bölümünden mezun oldu.

Alaattin Yüksel, otomotiv, sigorta ve dayanıksız tüketim sektörlerinde faaliyet yürüten kendi işletmelerinde yönetim kurulu başkanlığı yaptı. Ege Çağdaş Eğitim Vakfı Kurucu Üyeliği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Denetmenliği, İzmir Sanayici İş Adamları Derneği (İZSİAD) Danışma Kurulu Başkanlığı, Tüketici Hakları Derneği Üyeliği, Otomobil Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı, İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu Üyeliği ve İzmir Başkanlar Kurulu Üyeliği görevlerini yürüttü.

Alaattin Yüksel, öğrenciliği döneminde 68 Hareketi içinde yer aldı ve 1972 yılında CHP’ye kaydolarak aktif siyasete girdi. CHP Salihli Gençlik Kollarında ve İlçe Yönetim Kurulunda görev yaparak 1977 yılında Manisa İl Genel Meclisi Üyeliğine seçildi. 1980 darbesiyle sona eren bu görevinin ardından 1989 yılında Salihli Belediye Meclis Üyeliği görevinde bulundu. 1995 yılında CHP İzmir İl Yönetim Kurulu üyeliği, 1999 yılında ise İl Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı yaptı.

2001 ve 2003 yıllarında, iki dönem üst üste CHP İzmir İl Başkanlığını kazanarak görevini yürüttü. CHP İzmir İl Başkanlığı döneminde; 2002 Genel Seçimlerinde İzmir’deki 26 milletvekilliğinden 16’sını kazanırken, 2004 yerel seçimlerinde ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı da dâhil olmak üzere merkezdeki 10 belediye başkanlığından 8’ini kazandı.

22-23 Mayıs 2010 tarihlerinde yapılan Olağanüstü Kurultayda CHP Parti Meclisi üyeliğine seçildi. CHP’nin Merkez Yönetim Kurulu’nda da yer alarak, önce Yerel Yönetimlerden daha sonra Halkla İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde CHP’den İzmir milletvekilli seçildi. 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 tarihlerinde yapılan milletvekili seçimlerinde aday olmadı.

Alaattin Yüksel, 20 Aralık 2015 tarihinde seçildiği CHP İzmir İl Başkanlığı görevini sürdürmekte iken 10 Ağustos 2016 tarihinde istifa etti.

Alaattin Yüksel, Sevinç Arda ile evli idi boşandı. Ali Arda Yüksel (d.1979) ve Deniz Yüksel Abalıoğlu (d.1980) adlarında bir kızı bir oğlu vardır.

Alaattin Yüksel yazar Eda Durak Yüksel ile evlidir.

Kaynak:Biyografi.info

Alaattin Yüksel için yapılan aramalar

Alaattin Yüksel, Alaattin Yüksel biyografi, Alaattin Yüksel hayatı, Alaattin Yüksel özgeçmişi, Alaattin Yüksel hakkında, Alaattin Yüksel doğum yeri, Alaattin Yüksel fotoğraf, Alaattin Yüksel video, Alaattin Yüksel resim, Alaattin Yüksel kimdir?, Alaattin Yüksel kaç yaşında?, Alaattin Yüksel nereli, Alaattin Yüksel memleketi