FB TW PIN NWS
BioRank 4746

Akın İpek

Doğum tarihi : 03.Mart.1963
Akın İpek kaç yaşında : 61
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : İş adamı
Akın İpek doğum yeri : Adana

Akın İpek Biyografisi

Koza Davetiye, Bugün Gazetesi ve Bergama altın madeninin sahibidir.

Akın İpek, 3 Mart 1963 tarihinde Adana’da doğmuştur. Tam adı Hamdi Akın İpek'dir. Annesi Melek İpek, babasının adı Ali İpek’dir. Kardeşinin adı Tekin İpek’dir. Babası aslen Kahramanmaraşlıdır. Akın İpek, Ankara TED mezunu, ardından İngiltere’de 4 yıl ekonomi okudu. İngiltere'deki University Of Evansville'nin Ekonomi bölümünü ve Hacettepe Üniversitesi’nin İşletme bölümünü bitirdi.

Askerlik görevini Ankara'da Kara Harp Okulu'nda protokol subayı olarak yaptı.

1948 yılında babası Ali İpek tarafından kurulan İpek Matbaacılık'ta yönetim kurulu başkanı olan Hamdi Akın İpek, aynı zamanda Koza İpek Holding yönetim kurulu başkanı. İpek Üniversitesi'ni kurmuştur. İpek Üniversitesi; Koza İpek Eğitim Sağlık Hizmet Yardım Vakfı tarafından 2011 yılında Ankara'da kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Türkiye'nin ilk ve tek sanat ve sosyal bilimler üniversitesi olma özelliğini taşıyan üniversite 2013-2014 akademik yılında ilk öğrencilerini aldı. Mütevelli heyet başkanı H. Akın İpek'tir.

1996 yılında ölen babasından miras olan davetiyecilikle başladığı işini medyayla devam ettirdi. Daha sonra 20 milyon dolarını peşin ödeyerek 45 milyon dolara Bergama'daki ‘Ovacık Madeni'ni aldı.

2003 yılına kadar Koza Davetiye olarak bilinen şirket şimdi bambaşka bir yerde. Yabancı bir şirketin (Eurogold- Newmont) elinde olan Bergama'daki altın madeni ‘Ovacık Madeni'ni satın aldı. Koza Altın olarak devam etti.

2005 yılında Ciner Grubu'ndan Bugün gazetesini satın aldı. Grup, 2006'da 600 bin lira sermayeyle Bugün Televizyon ve Radyo Prodüksiyon A.Ş.'yi kurdu. 2006'da 600 bin lira sermaye ile kurulan şirket 2013'te zarar etmesine rağmen sermayesini 24.5 milyon TL'ye çıkarttı.

Akın İpek, 2008 yılında Tuncay Özkan'a ait Kanaltürk Televizyonu, radyosu ve internet sitesini satın aldı.

Akın İpek, evlidir ve 3 çocuğu vardır.

Akın İpek, 2011 yılında Ankara'da Koza İpek Eğitim Sağlık Hizmet Yardım Vakfı tarafından İpek Üniversitesini kurdu. Mütevelli heyet başkanı Akın İpek'dir.

1 Eylül 2015 tarihinde Fethullahçı Terör Örgütü'ne mali yardım sağlamak suçlamasıyla hakkında gözaltına alınmış, ancak İngiltere'de olduğu için bir işlem yapılamadı. 2 Eylül 2015 tarihinde hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. 2 Eylül 2015 tarihinde Koza Holding'e sabah erken saatlerde çok sayıda polis eşliğinde operasyon başlatıldı. 27 Ekim 2015 tarihinde Koza İpek Holding'in yönetimine kayyum atandı.

24 Ocak 2017 tarihinde yapılan açıklamaya göre Hamdi Akın İpek'in tüm mal varlığına el konuldu. Hakkında tutuklama kararı olan Akın İpek'in Türkiye'nin iade talebi üzerine, 20 Temmuz 2018 tarihinde İngiltere İçişleri Bakanlığı FETÖ firarisi Akın İpek'in gözaltına alındığını açıkladı.

İpek Grubu Bünyesindeki Medya Kuruluşları :
2014 - Millet
2005 - Bugün (Turgay Ciner ve Mehmet Ali Ilıcak’tan satın aldı.)
2008 - Kanaltürk (Tuncay Özkan’dan satın aldı.)
2009 - Bugün TV
2009 - Kanaltürk Radyo
www.kthaber.com
www.herseyspor.com
www.buguncocuk.com

İpek Grubu Bünyesindeki Şirketler :
Koza Altın
Koza Anadolu Metal
Özdemir Antimuan
İpek Doğal Enerji
Koza İpek Basın ve Basım
Konaklı Metal Madencilik
Atp İnşaat
Koza İpek Tedarik
Atp Koza Gıda
Atp Havacılık
Atp Koza Turizm
Kanaltürk
Kanaltürk Radyo
Bugün TV
Bugün Gazetesi
Koza İpek Eğitim
İpek Üniversitesi
Koza İpek Sigorta


Kaynak:Biyografi.info

Akın İpek için yapılan aramalar

Akın İpek, Akın İpek biyografi, Akın İpek hayatı, Akın İpek özgeçmişi, Akın İpek hakkında, Akın İpek doğum yeri, Akın İpek fotoğraf, Akın İpek video, Akın İpek resim, Akın İpek kimdir?, Akın İpek kaç yaşında?, Akın İpek nereli, Akın İpek memleketi