FB TW PIN NWS
BioRank 7305

Ahmet Faruk Ünsal

Doğum tarihi : ??.??.1963
Ahmet Faruk Ünsal kaç yaşında : 61
Kilo & Boy :
Burcu :
Ahmet Faruk Ünsal doğum yeri : Diyarbakır

Ahmet Faruk Ünsal Biyografisi

Ahmet Faruk Ünsal, 1963 yılında Diyarbakır’da doğmuştur. Babasının adı Abdurrahman, annesinin adı Zekiye’dir. Babası eski Milli Selamet Partisi Milletvekilidir.
İstanbul Teknik Üniversitesi Sakarya Mühendislik Fakültesi Makine Bölümü’nden mezun oldu.

Bir dönem makine mühendisi olarak TAI’de [Turkish Aerospace Industries, Inc (TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş.)] mühendis olarak çalıştı.

2002 seçimlerinde 22. Dönem AK Parti Adıyaman Milletvekili olarak görev yapmıştır. 2007 seçimlerinde aday olarak gösterilmedi.

Ahmet Faruk Ünsal, “Mazlumder” Genel Başkanı olup halen bu görevini yürütmektedir. Aynı zamanda İHH. ( İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı) dış ilişkiler koordinatörlüğünü de yapıyor.

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği, 28 Ocak 1991 tarihinde 54 kişi tarafından kuruldu. Daha çok MAZLUMDER kısa adıyla tanınmaktadır.

Ahmet Faruk Ünsal, 13 Mart 2013 tarihinde PKK’nın elindeki esirleri teslim almak için Türkiye'den K. Irak'a giden 6 kişilik heyet içinde Mazlumder başkanı olarak görev aldı.

Ahmet Faruk Ünsal, Fatma Bostan Ünsal ile evlidir. 2 çocuk sahibidir.

Ahmet Faruk Ünsal, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlar listesine Güneydoğu Anadolu Bölgesinden girmiştir.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Saadet Partisi'nin Adıyaman belediye başkan adayı oldu.

9 Mart 2020 tarihinde Ali Babacan tarafından kurulan Demokrasi ve Atılım Partisi'nin (DEVA) kurucu üyeleri arasında yer aldı.

Kaynak:Biyografi.info

Ahmet Faruk Ünsal için yapılan aramalar

Ahmet Faruk Ünsal, Ahmet Faruk Ünsal biyografi, Ahmet Faruk Ünsal hayatı, Ahmet Faruk Ünsal özgeçmişi, Ahmet Faruk Ünsal hakkında, Ahmet Faruk Ünsal doğum yeri, Ahmet Faruk Ünsal fotoğraf, Ahmet Faruk Ünsal video, Ahmet Faruk Ünsal resim, Ahmet Faruk Ünsal kimdir?, Ahmet Faruk Ünsal kaç yaşında?, Ahmet Faruk Ünsal nereli, Ahmet Faruk Ünsal memleketi