FB TW PIN NWS
BioRank 4734

Abdülaziz Bayındır

Doğum tarihi : ??.??.1951
Abdülaziz Bayındır kaç yaşında : 73
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Din Adamı, Yazar
Abdülaziz Bayındır doğum yeri : Tortum, Erzurum

Abdülaziz Bayındır Biyografisi

Din adamı

Abdülaziz Bayındır, 1951 yılında Erzurum’un ilçesi Tortum’da doğmuştur. 1976 yılında Atatürk Üniversitesi, İslami İlimler Fakültesinden mezun oldu. Mezun olduktan sonra İstanbul Müftülüğü'nde uzman, müftü yardımcılığı, Fetva Kurulu Başkanlığı ve Şer'iyye Sicilleri Arşivi yöneticiliği görevlerinde olmak üzere 1997 yılına kadar çalıştı.

1983-1993 yılları arasında İslamî İlimler Araştırma Vakfının ilmi toplantılarını düzenledi.

Abdülaziz Bayındır, 1984 yılında “Şer’iyye Sicilleri doğrultusunda Osmanlılarda Muhakeme Usulleri” isimli teziyle İslam Hukuku dalında İlâhiyat Doktoru oldu. 1987 yılında İslam İktisâdıyla ilgili çalışmalarıyla da Kelam ve İslam Hukuku dalında doçent oldu.

1993 yılında Süleymaniye Vakfı’nı kurdu. 1997 yılında İstanbul Müftülüğü'ndeki görevinden ayrılarak İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesine öğretim üyesi (doçent) olarak geçti.

2003 yılında ise İslam Hukuku profesörü oldu. Arapça, Fransızca ve İngilizce bilen Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde öğretim üyesidir. Bu fakültede Temel İslam Bilimleri adı altında İslam Hukuku Ana Bilim Dalı Bölüm Başkanlığını yürütmektedir.

Abdülaziz Bayındır, evlidir. 4. çocuğu vardır.

Kitapları :
1986 - İslam Muhakeme Usulü (Osmanlı Devri Uygulaması)
1997 - Kur'an Işığında Tarikatçılığa Bakış, İstanbul
1999 - Din ve Devlet İlişkileri Teokrasi ve Laiklik, İstanbul
2001 - Duada Evliyayı Aracı Koyma ve Şirk, İstanbul
2002 - Ticaret ve Faiz, İstanbul
2005 - Kur'an Işığında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar, İstanbul
2011 - Risale-i Nur eleştirisi


Kaynak:Biyografi.info

Abdülaziz Bayındır kitapları

Tüm Abdülaziz Bayındır kitapları

Abdülaziz Bayındır için yapılan aramalar

Abdülaziz Bayındır, Abdülaziz Bayındır biyografi, Abdülaziz Bayındır hayatı, Abdülaziz Bayındır özgeçmişi, Abdülaziz Bayındır hakkında, Abdülaziz Bayındır doğum yeri, Abdülaziz Bayındır fotoğraf, Abdülaziz Bayındır video, Abdülaziz Bayındır resim, Abdülaziz Bayındır kimdir?, Abdülaziz Bayındır kaç yaşında?, Abdülaziz Bayındır nereli, Abdülaziz Bayındır memleketi