FB TW PIN NWS

Mete Gazoz Dünya Şampiyonu oldu

2023-08-06
Mete Gazoz Dünya Şampiyonu oldu
Mete Gazoz Dünya Şampiyonu oldu.


Mete Gazoz, 6 Ağustos 2023 tarihinde Dünya Okçuluk Şampiyonası erkekler klasik yay kategorisi finalinde KanadaEric Peters'ı 6-4 mağlup ederek altın madalya aldı ve Dünya şampiyonu oldu.

Mete Gazoz, Dünya Okçuluk Şampiyonası'nda daha önce dünya 1 numarası Marcus D'Almedia'yı yenerek finale yükseldi. Finalde de Eric Peters'ı mağlup eden Gazoz, altın madalyayı kazandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üstün başarısı nedeni ile Mete Gazoz'u tebrik etti.

Dünya Okçuluk Şampiyonası erkekler klasik yay kategorisinde dünya 12 numarası Mete Gazoz ve dünya 1 numarası Brezilyalı Marcus D'Almeida ile karşılaştı. Milli okçu Mete Gazoz, Brezilyalı rakibini 6-3 yenerek finale yükseldi.

Finalde Eric Peters'ı 6-4 yenen Mete Gazoz, altın madalyaya uzandı.

Bu madalya, aynı zamanda Mete Gazoz'un ilk dünya şampiyonluğu oldu.

Şampiyonayı 1’inci tamamlayarak altın madalyanın sahibi olan Mete Gazoz’un dışında 2’nci ve 3’üncüler de madalyalarını aldı.

KanadaEric Peters Gümüş madalyayı kazanırken, BrezilyaMarcus D'Almeida ise gümüş madalya kazanarak şampiyonayı tamamladı.


Olimpiyat Şampiyonluğunun ardından Dünya Şampiyonluğunu da elde eden Mete Gazoz, galibiyetinin ardından açıklamalarda bulundu. Çok mutlu olduğunu ifade eden Mete Gazoz, “Çok da iyi oldu, güzel oldu. Berlin’i çok seviyordum, şimdi daha da çok seviyorum. Anlamı çok büyük benim için. Dün kazandığımız takım kotası bence daha önemli bundan. Ben dün ağlamadım finalim var diye ama ağlamak istemiyorum. Bugün gezegenin en iyi okçusu ben oldum, olmaya da devam edeceğim” dedi.

Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen Dünya Okçuluk Şampiyonası'nda milli sporcu Mete Gazoz, erkekler klasik yay finalinde KanadaEric Peters'i 6-4 yenerek altın madalya kazandı.

Final müsabakasının ardından Mete Gazoz ile telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milli sporcuyu tebrik ederek, "Gözlerinden öpüyorum. Bu zaferden sonra olimpiyatlarda da aynı neticeyi alacağına inanıyorum. Gerek şahsım gerek millet olarak bu başarının devamını diliyoruz. Türkiye'ye dönünce inşallah görüşmek üzere." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür eden Mete Gazoz, "Altın madalya kazanarak dünya şampiyonu oldum. İnşallah seneye de olimpiyatlarda bir altın madalya daha alacağız." diye konuştu.