FB TW PIN NWS

Bilim Kurulu Üyesi Mehmet Ceyhan salgının nasıl bitirilebileceğini açıkladı.

2020-04-15
Bilim Kurulu Üyesi Mehmet Ceyhan salgının nasıl bitirilebileceğini açıkladı.
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan salgının nasıl bitirilebileceğini açıkladı.

Hacettepe Üniversitesi çocuk hastalıkları ana bilim dalı başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, kovid-19 salgının Türkiye’de 28 gün kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulanarak bitirilebileceğini söyledi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, “28 gün, market ve eczaneler açık, aralıksız sokağa çıkma yasağı ile, 2 haftada pik noktasına ulaşıp, 2,5 – 3 ayda salgını ülkemizde bitirebiliriz” ifadelerini kullandı.


Türkiye ve Dünya'da büyük bir etkiye neden olan corona virüsü hakkında Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan yaptığı açıklamada toplumun yüzde 95'inin tedbirlere uyması halinde 2.5-3 ay, yüzde 80'inin uyması halinde ise 7-8 aydan önce normale dönülemeyeceğini duyurdu.

Son günlerde corona virüsü hakkında Türkiye'de meydana gele gelişmeler uzmanları bile şaşkına çevirirken Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'ın corona virüsü hakkında yaptığı açıklama herkesi korkuttu.

"Biz ne zaman normale döneceğiz" sorusuna cevap veren Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "10 Mart'tan önceki döneme epeyce bir süre alacak diye düşünüyorum. Salgını kontrol altına almak demek tamamen önlemleri kaldıracağız anlamına gelmeyecek. Gevşeteceğiz önce fakat bazı tedbirlerle yaşamayı öğreneceğiz. Belki bir süre. Kafeler, kahvehaneler, pastaneler, buralarda toplanmalar şekil değiştirecek. Herkes belli mesafede oturmak zorunda olacak. Tam bitmesi için dünyada salgının bitmesi lazım. O da 1 yıldan önce olmaz." dedi.

Ayruca gevşeme ne zaman olur? sorusun ise Ceyhan'ın cevabı şöyle:

Bizde salgının kontrol altına alınması. Dediğim gibi yüzde 95'i uyarsa buna 2.5-3 ayda gerçekleşir. Ama bu yüzde 80'i ancak uyarsa buna 7-8 aydan önce olmaz. Tamamen bize bağlı. Hafta sonu olan rakamlar önemli. 1 haftalık süreyi gözleyelim o zaman daha rahat tahminlerde bulunabiliriz.

Şu anda benim dediğim 2 hafta içinde zirveyi görürüz. Bir süre sonra yatay seyredecek, sonra inişe geçecek. Bu da 2,5-3 ay süredir. O zaman tam 10 Mart öncesi döneme dönmeyeceğiz. Dünyada salgın devam ediyorsa seyahat kısıtlaması olacak.