FB TW PIN NWS

Atilla Taş ve Murat Aksoy tahliye edildi

2017-10-25
Atilla Taş ve Murat Aksoy tahliye edildi
Atilla Taş ve Murat Aksoy tahliye edildi.

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 24 Ekim 2017 günü görülen duruşmada, duruşma savcısının Atilla Taş ve Murat Aksoy'un tahliyesini talep etmesinin ardından duruşmaya ara veren mahkeme heyeti ara kararını açıkladı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) medya yapılanmasına ilişkin, ''örgüt üyeliği'' ve ''darbeye teşebbüs'' suçlarından açılan dava dosyalarının birleştirilmesinin ardından, 23'ü tutuklu 29 sanığın yargılandığı davada, Atilla Taş, Murat Aksoy ve Davut Aydın'ın tahliyesine hükmedildi.

Tahliye kararının ardından Atilla Taş, gazeteci Murat Aksoy ile Davut Aydın 00.10'da Silivri Cezaevi'nden çıktı.

Çıkışta cezaevinde iken evlendiği eşi Meltem'in karşıladığı Atilla Taş uzun süre eşine sarıldı. Burada açıklama yapan Taş şunları söyledi: Bu halkın bu ülkenin nefes almaya ihtiyacı var. Demokrasi ve hukuk bir halkın soluk borusudur. Ailenizden, sevdiklerinizden daha önemli bir şey yok. Sevin, sevilin gerisi boş.


Attığı Tweetlerin hatırlatılması üzerine Taş; "1 milyon 700 bin takipçim var. Verdiler gazı, verdiler. En son Silivri'yi boyladım. Bunların hepsi sanal. Bundan sonra bayramlarda Tweet atacağım. Hükümeti seviyoruz. Hükümeti eleştirmesinler, muhalefet etmesinler. Benim başıma gelen onların başına da gelebilir. Sonuçta hükümette bizim. Ülke de bizim. Artık sadece şarkı söyleyerek insanlara eziyet edeceğim. Ben yıllarca bu ülkede şarkı söyledim tutuklanmadım. Tweet attım tutuklandım. Ben bundan sonra yine müziğe döneceğim. Beni cezaevine atanlara teşekkür ediyorum. Yoksa hayatta evlenmezdim. Onların sayesinde yuva sahibi oldum" diye konuştu.


Ağlayarak açıklama yapan gazeteci Murat Aksoy ise; "Mutluyum. 421 gün oldu. Geçte de olsa adalet yerini buldu. Benim tek suçum yazı yazmak. Ben çıktım. Kendim için ve ailem için mutluyum ama içeride gazeteci arkadaşlarımız var. Tek temennim en kısa sürede gazetecilerin bir an önce tahliye olması" şeklinde konuştu.Tahliye olanlar daha sonra cezaevinin önünden ayrıldı.

FETÖ medya yapılanması davasında, şarkıcı Atilla Taş, gazeteci Murat Aksoy ile öğretmen Davut Aydın, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 23'ü tutuklu 29 sanıklı FETÖ Medya Yapılanması davasında, şarkıcı Atilla Taş ile gazeteci Murat Aksoy, tutuklu kaldıkları süre, öğretmen Davut Aydın'ın ise sağlık durumu dikkate tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Davut Aydın 26 Temmuz 2016, Atilla Taş ile Murat Aksoy ise 2 Eylül 2016 tarihinde tutuklanmıştı.

Mahkeme heyeti, 20 sanığın tutukluluk halinin devamına, duruşmayı 4 Aralık 2017 tarihine ertelenmesine karar verdi. Tahliye kararının sanıkların tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevine ulaşmasından sonra Atilla Taş, Murat Aksoy ve Davut Aydın, cezaevinden serbest bırakıldı.