FB TW PIN NWS

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen CHP adayı Mansur Yavaş, mazbatasını aldı.

2019-04-08
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen CHP adayı Mansur Yavaş, mazbatasını aldı.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen CHP adayı Mansur Yavaş, mazbatasını aldı.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterdiği Mansur Yavaş, galip çıktığı 31 Mart yerel seçimlerinin ardından Ankara Adliyesine giderek mazbatasını aldı.

Mansur Yavaş, eşi Nursen Yavaş, TBMM Başkanvekili Levent Gök, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve CHP İl Başkanı Rıfkı Güvener ile geldiği Ankara Adliyesinde İl Seçim Kurulundan mazbatasını aldı.

Adliye çıkışında açıklama yapan Mansur Yavaş, Ankaralıların kendisini 5 yıllığına görevlendirdiğini belirterek, Ankara’yı huzur ve bereketin başkenti yapacağını söyledi.

Gazi Mustafa Kemal’in bize emanet ettiği başkenti, gelişmiş ülkelerin başkentleriyle yarışır bir Ankara’yı hep birlikte başaracağız.” diyen Yavaş, yaşayanların Ankara’dan daha fazla keyif alacağını ifade etti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Seçim bitti, seçimde olanlar geride kaldı. Bizde kin, husumet, garez yok. Ne çalışanlar açısından ne de oy vermeyenler açısından Ankara’da bir ayrım söz konusu değildir. Bundan sonra Ankara’daki herkesi kucaklayarak eşit bir şekilde hizmet etmeye çalışacağız. Hizmetlerimiz esnasında adalet ve liyakat ön planda olacaktır. İnşallah sonuçta da başarılı olacağımıza inanıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Açıklamalarının ardından mazbata ile basın mensuplarına poz veren Yavaş, “Darısı İstanbul için olsun.” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, bir gazetecinin, "İlk icraatınız ne olacak" sorusuna, "Fazla uzatmaya gerek yok." diyerek yanıtladı. Açıklamalarına devam eden Mansur Yavaş, İstanbul'daki yeniden sayımlara vurgu yaraparak, "Darısı İstanbul'un başına." dedi.

31 Mart'ta AK Partili rakibi Mehmet Özhaseki'yi geride bırakarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan CHP'li Mansur Yavaş mazbatasını Sıhhıye'deki Ankara Adliyesi'nde aldıktan sonra görevi AK Partili Mustafa Tuna'dan devraldı. Yavaş, Tuna hakkında "Sizi Sincan'dan beri takip ediyoruz. Başkan olduktan sonra çok güzel işler yaptınız." diye konuştu.

Mustafa Tuna'dan görevi devralan Mansur Yavaş, Tuna hakkında şu ifadeleri kullandı:

"Çok teşekkürler sayın başkanım. Biz sizi Sincan'dan beri takip ediyoruz. Gerçekten mali disiplin yoluyla gerekse de yaptığınız hizmetlerin de farkındayız. Özellikle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra çok güzel işler yaptınız. Çok teşekkür ediyoruz. Sizleri bu manada örnek alacağız. Adaletli davrandı. Bugün tüm kamuoyuyla beraber izledik. Sosyal medyadan yaptığı işleri takdir eden paylaşımlar yaptım."

Yavaş mazbatasını aldıktan sonra ilk iş olarak Anıtkabir'i ziyaret etti. Vatandaşlar Anıtkabir ziyareti sırasında Mansur Yavaş'a büyük ilgi gösterdi.

Yavaş'ın görevi devralmasının ardından AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, Twitter hesabından, "Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçilen Mansur Yavaş'ı tebrik ediyor, görevinde başarılar diliyorum." paylaşımında bulundu.