FB TW PIN NWS
BioRank 1782

Alper Taşdelen

Doğum tarihi : ??.??.1974
Alper Taşdelen kaç yaşında : 50
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Siyasetçi
Alper Taşdelen doğum yeri : Ankara

Alper Taşdelen Biyografisi

Alper Taşdelen, 1974 yılında Ankara'da doğmuştur. Babası Çankaya eski Belediye Başkanı Doğan Taşdelen'dir.

Çankaya İlkokulu, TED Ankara Koleji ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

ABD’de Columbia Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler dalında yüksek lisans yaptı. Aynı zamanda Columbia Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü’nü tamamlayarak Ortadoğu Uzmanlığı aldı.

Yüksek lisans döneminde ayrıca New York eski Belediye Başkanı David Dinkins’in verdiği Çağdaş Belediyecilik ve Kent Yönetimi dersini aldı ve “Kent Kalkınmasında Çağdaş Belediyeciliğin Rolü” konusunda ders tezi verdi.

1996’da Sosyalist Enternasyonel’in 20. Kongresi’ne Erdal İnönü ve Deniz Baykal ile birlikte CHP delegesi olarak katıldı ve Kongre’nin en genç delegesi olarak çalışma komisyonlarında aktif olarak yer aldı.

Yüksek lisansın ardından Kanal D Haber Merkezi’nde diplomasi ve siyaset muhabiri olarak iki yıl gazetecilik yaptı.

57. Hükümet döneminde Başbakan Bülent Ecevit tarafından Başbakan Müşaviri olarak atandı ve 2002 Genel Seçimlerine kadar bu görevi sürdürdü.

Ardından özel sektöre geçti ve on yıla yakın çalıştığı Petrol Ofisi A.Ş.’de en son Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü. Bu dönem boyunca enerji alanında TBMM ve kamudaki yasama ve mevzuat çalışmalarına sektör temsilcisi olarak katıldı.

CHP 15. Olağanüstü Kurultayı’nda Parti Meclisi için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bilim ve Kültür Platformu listesinde yer aldı.

2011 Genel Seçimleri’nde CHP Ankara 2. Bölge’den Milletvekili Adayı olarak gösterildi.

Dış politika ve siyaset alanlarında gazete ve dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi bulunan Taşdelen, Nurkezban Celebcioğlu ile 2007 yılında evlendi. 2 çocuğu vardır.

Alper Taşdelen, CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından 2014 yerel seçimleri için PM'de Çankaya Belediye başkan adayı olarak seçildi. 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde CHP adayı olarak % 65 oyla Çankaya Belediye Başkanı seçildi.

Kaynak:Biyografi.info

Alper Taşdelen için yapılan aramalar

Alper Taşdelen, Alper Taşdelen biyografi, Alper Taşdelen hayatı, Alper Taşdelen özgeçmişi, Alper Taşdelen hakkında, Alper Taşdelen doğum yeri, Alper Taşdelen fotoğraf, Alper Taşdelen video, Alper Taşdelen resim, Alper Taşdelen kimdir?, Alper Taşdelen kaç yaşında?, Alper Taşdelen nereli, Alper Taşdelen memleketi