FB TW PIN NWS

Warner Brothers

Warner Brothers

Warner Brothers, merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin Burbank kentinde yer alan sinema, televizyon ve müzik sektörlerinde faaliyet gösteren bir eğlence şirketidir. Warner Bros’un alt departmanları birer şirket olarak organize edilmiştir ve grubun toplamda 8000’e yakın çalışanı bulunmaktadır. 2014 verilerine göre şirketin yıllık cirosu 12 milyar dolar civarındadır.

Warner Bros ismi aslen Polonyalı olan ve daha sonradan Kuzey Amerika’ya göç eden dört kardeş Harry, Albert, Sam ve Jack’ten gelmektedir. Dört kardeş de o zamanlar yeni yeni ortaya çıkan film ve tiyatro sektörüyle ilgilenmekteydi. İlk olarak kiraladıkları projektör ile Pennsylvania ve Ohio’da birkaç sinema filmi gösterimini gerçekleştirdikten sonra, Pennsylvania’da ilk tiyatroyu açan kişiler olarak da isimlerini tarihe yazdırmışlardır.

1904 yılında Warner kardeşler Duquesne Amusement & Supply ismiyle film dağıtımı yapmak amacıyla bir şirket kurmuşlardır. Birinci Dünya Savaşı’nın başladığı yıllar şirketin de film üretimine başladığı zamanlara denk gelmiştir. 1918 yılında Warner kardeşler Hollywood’da Warner Bros adıyla bir stüdyo açmışlardır. Sam ve Jack sinema çekimleriyle ilgilenirken, Harry ve Albert de mali işler ve dağıtımdan sorumlu olmuşlardır. Tüm bu gelişmelerin ardından 4 Nisan 1923 tarihinde dört kardeş Warner Bros Pictures adıyla anonim şirketlerini kurmuşlardır.

Kuruluşundan bu yana Warner Bros Pictures sinema tarihinde sayısız önemli projeye imza atmıştır. Batman’den Matrix’e, Harry Potter’dan Inception’a, Superman’den Hobbit serisine kadar birçok eser Warner Bros stüdyolarının eseridir. Ebeveyn şirketi Time Warner olan Warner Bros’un yönetim kurulu başkanlığını ve CEO’luk görevini günümüzde Kevin Tsujihara yürütmektedir.