FB TW PIN NWS

Ütopya

Ütopya Yarışması :

Daha önce Hollanda’da John de Mols şirketi tarafından “Reality Show Utopia” adıyla yayınlanan Ütopya Yarışması Acun Ilıcalı tarafından satın alındı.
TV8′in yeni sezonunda 2014 yılının Ekim ayında gösterime giren yarışmada 15 yarışmacı kendi dünyalarını oluşturacak.

ÜTOPYA PROGRAMI NEDİR
Ütopya (Utopia) hem televizyon ekranlarından hem de internet üzerinden izlenebilen, 360 video sayesinde izleyicilerin istedikleri bölümü izleyebildikleri bir sosyal deney programı. Yarışma programında 15 kişi bir yıl boyunca gerçek dünyadan kopartılarak kendi başlarına bırakılıyorlar ve yeni bir sosyal düzen kurmaları isteniyor.
ISSIZ BİR ARAZİDE 10 AY
15 yarışmacının 100′ü aşkın kameranın bulunduğu ıssız bir arazide 10 ay boyunca yaşamlarını sürdüreceği Ütopya’da her yarışmacı kendisine verilen imkânlarla kendi yaşam alanlarını oluşturacak. Ütopya’da yarışmacılara 2 inek 25 koyun ve kişisel araç gereçler verilecek.

KAMERAMAN BİLE OLMAYACAK
Kameramanların dahi yer almayacağı arazide yarışmacılar 10 ay boyunca hayatlarını sürdürecekler. TV8′de yayınlanacak olan Ütopya’yı internet üzerinden 7 gün 24 saat izlemek de mümkün olacak. Ütopya’da yarışmacıların dış dünya ile tek bağlantılarını telefon ile sağlayacak.
HER AY 1 YARIŞMACI ELENECEK
Her ay bir yarışmacının eleneceği Ütopya’ya yarışma devam ederken yeni yarışmacılar katılabilecek.


KURAL YOK
Ekranların en yeni yarışma programı Ütopya’da alışılagelmiş kuralların hiçbiri olmayacak. Yarışmacılar hep birlikte ahır ile iç içe olan bir evde yaşayacak. Yarışmacıların gaz ihtiyaçları karşılanacak ama bu gazı ısınmada kullanmayacaklar. Elektiriğin ve suyun da bulunduğu arazide, yarışmacılar için özel banyo ve tuvalet bulunmayacak. Yarışmacılar birçok yarışmanın aksine doğal yaşamla tamamen iç içe olacaklar.

HOLLANDA’DA 1,6 MİLYON KİŞİ İZLEDİ
Ütopya, yayınlandığı ilk gece Hollanda’da büyük bir izlenme rekoruna imza atarak 1,6 milyon seyirci sayısına ulaştı.
ÜTOPYA NASIL İZLENİYOR?
15 yarışmacının kendi ideal dünyalarını inşa etmek için yarışacağı Ütopya’yı TV8 ekranlarının yanı sıra internet sitemizden 7/24 canlı takip edebilirsiniz. Ütopya alanında bulunan 96 kamerayla sürekli olarak kayıt altına alınan Ütopya yarışmacılarını, utopya.com.tr adresine girerek izleyebilirsiniz.
Çok yakında hizmetinizde olacak Premium Pasaport’u edinerek Ütopya’yı 4 farklı canlı yayın kanalından ve 360° HD kamerayla izleyebilirsiniz. Premium Pasaport çok yakında kullanımıa sunulacak! Ücretsiz Pasaport sahibi olan kullanıcıları ise Ütopya’yı günde 30 dakikayla sınırlı olmak üzere tek canlı yayın kanalından takip edebilecekler. Eğer Ütopya Pasaport’una sahip değilseniz, Ütopya’yı tek canlı yayın kanalından ve günde 10 dakika izleyebileceksiniz.
ÜTOPYA NASIL ÇEKİLİYOR?
Kendi dünyalarını inşa etmeye çalışacak olan yarışmacılar tam 96 kamerayla 7 gün 24 saat canlı yayında izlenecek. Ütopya yarışmacılarının bütün konuşmaları alanda bulunan 72 mikrofonla ekranlarınıza taşınacak.
96 kamerayla günde tam 2304 saatlik – dijital dille konuşmak gerekirse yaklaşık 1 TB’lık kayıt – kayıt yapılacak olan Ütopya alanında bu altyapının kurulması için yaklaşık 45.000 metre kablo kullanıldı. Ütopya, alanın hemen dışında yer alan reji odasından 6 ekrandan 24 saat takip edilecek.
Ütopya Yarışmasında Eleme

Ütopya'da her ay 3 yarışmacı elenecek. ilk başta 15 yarışmacı ile başlanacak, ilk haftalarda sosyal medya üzerinden 3 kişi daha seçilecek ve 18 yarışmacı ütopya'da yarışacak. Yarışmacıların ütopyaya geldikleri hafta bir oylama yapılacak oylamada gelen 3 kişiden birisi elenecek. Yeni gelenler arasında bir oylama daha yapılacak ve ütopya nüfüsu 16'ya indirilecek.

Yarışmanın başlamasından 1 ay sonra genel oylama yapılacak ütopyadan bir kişi elenecek. İlk başta 18 olan nüfüs böylece 15 olmuş olacak. 10 ayın sonunda 15 kişi arasından kazanan yarışmacı belli olacak.