FB TW PIN NWS

MMA

MMA (Karma dövüş sanatları)

MMA Sporu Hakkında Bilgiler :

MMA sporunda bir çok dövüş sporundaki hareketler karışık bir biçimde kullanılır.Sporcuların birbirlerine olan teması diğer dövüş sporlarının aksine daha fazladır. Sporcular yerdeyken ve ayaktayken birbirleriyle dövüşebilir hatta sarılabilirler.

MMA Sporunun Tarihi :
İlk MMA turnuvası 1993 yılında Amerika’nın Denver şehrinde yapıldı.Değişik dövüş sporlarını kullanan sporcular bu yarışmaya katıldı.Bu turnuvaya katılanlar,Kick-Boks sporunu temsilen Patrick Smith ve Kevin Rosier, savate dövüşcüsü olan Gerard Gordeu, karate ustası Zane Frazier, shoot fighter Ken Shamrock, sumo güreşcisi Teila Tuli, profosyonel bir boksör olan Art Jimmerson ve Brazilian Jiu-Jitsu ustası siyah kuşak Royce Gracie’di.Düzenlenen bu turnuvayı içlerinde en çelimsiz olan,karışık dövüş sanatlarını içeren Jiu-Jitsu’yu kullanan Royce Gracie kazanmıştır. Royce Gracie’nin bu başarısı dünya tarafından büyük bir şaşkınlıkla karşılanmıştı. 1993 yılında yapılan bu turnuvada dövüşürken fazla kural yoktu çoğu şey serbestti. MMA sporunda karşı tarafı ciddi anlamda sakatlayabilecek tekniklere sınırlamalar getirildikten sonra spor şu andaki halini aldı.

MMA Kuralları
Sizlere bu sporla ilgili belirteceğimiz kurallar dünya genelinde her yerde uygulanmamaktadır. Genel olarak yasak olan hareketleri burada belirteceğim. Bu hareketler müsabakadan müsabakaya değişiklik gösterebilir.

-Saç çekmek
-Isırmak
-Cinsel organa darbe
-Kafa atmak
-Tükürmek
-Köprücük kemiğine baskı
-Dirsek ile kafaya vuruş
-Hakemin müdahalesini hiçe sayıp rakibe saldırmak
-Vücuda yağ veya kayganlaştırıcı maddeler sürmek
-Ağıza veya göze parmak sokmak

MMA Sporu Hangi Dövüş Sporlarından Oluşmaktadır?

Bu spor dalı pek çok dövüş sporunun bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Günümüzde MMA sporcuları eksik oldukları alanlarda kendilerini tamamlamayı en önemli amaçları haline getirmiştir. Bir sporcu ayakta dövüş için kick-boks, boks ve karate tekniklerini, yerdeki dövüşler için de güreş ve judo tekniklerini çalışır. Ayrıca MMA sporu için en önemli teknikler Brazilian Jiu-Jitsu adı verilen spor dalının teknikleridir. Jiu-Jitsu tekniklerine de ciddi oranda hakim olmanız gerekmektedir.