FB TW PIN NWS

HMS

HMS

Bazı monarşik ülkelerin donanmalarında gemilerin önüne konulan ve Majestelerinin Gemisi (His/Her Majesty's Ship ) anlamında ön ad.

İngiliz Kraliyet Donanmasında, Birleşik Krallık Kralının veya Kraliçesinin malı olduğunu ima eder. Eskiden HBMS olarak His veya Her Britannic Majesty's Ship, Britanya majestelerinini gemisi olarak kullanılırdı.


Birleşik Krallık
Majestelerinin hizmetindeki denizaltılar, HM Submarine (bazen kısaltılmış olarak HMSm veya HMS/M olarak söylenir). Benzer şekilde, donanma içinde görevli olan Britannia Kraliyet Yatı HMY Britannia şeklinde bilinir. Diğer yandan , Kraliyet donanmasındaki bütün gemiler HM Ships olarak bilinirken, eskiden üç-direkli ile gemi donanımına sahip ve daha küçük tekeneler arasında bir ayrım yapılacağı zaman HM Frigate (Fırkateyn) X (Gemi ismi) veya HM Sloop (Yelkenli) Y (Gemi ismi) seklinde isimlendiriliyordu. Bir zaman için, birinci dünya savaşında, His Majesty's Monitor olarak HMM kısaltması, Kraliyet donanmasının kullandığı Monitorlar için (Sığ kıyıların bombalanmasında kullanılan gemi) kullanıldı.


Kraliyet Donanması'nda olmayan İngiliz hükümeti gemileri "RFA" (Royal Fleet Auxiliary - Kraliyet Yedek Filosu) ön ekini taşır.


Eski birleşik krallık ülkeleri
Birçok eski birleşik krallık ülkesi HMS nin değişik varyasyonlarını kullanmaktadır.

Kanada: HMCS — "Her Majesty's Canadian Ship"
Avustralya: HMAS — "Her Majesty's Australian Ship"
Victoria: HMVS — "Her Majesty's Victorian Ship" (Artık kullanılmıyor)
Yeni Zellanda:HMNZS — "Her Majesty's New Zealand Ship"
Bahamalar: HMBS — "Her Majesty's Bahamian Ship"
Bermuda: HMBS — "Her Majesty's Bermudan Ship"