FB TW PIN NWS

A.C. Milan

Associazione Calcio Milan, İtalya'nın Milano kentinde kurulu spor klubü.


Dünyanın en başarılı kulüplerinden biri. 6 kez Avrupa Şampiyonluğu elde ederek Real Madrid'den sonra Avrupa'nın bu en önemli kupasını en çok kazanan takım. 17 kez Serie A Şampiyonluğu ve 5 kez İtalyan Kupası.


Kulüp 1899 yılında Alfred Edwards ve Herbert Kilpin tarafından Milan Cricket and Football Club adıyla kuruldu. Kurucularının İngiliz olması sebebiyle takımın adını Milano şeklinde İtalyanca'ya çevirmeden İngilizce telaffuzlu olarak bırakıldı.


Takımın stadyumu 85,700 koltuklu San Siro adıyla tanınan Giuseppe Meazza. Stadyum şehrin bir diğer büyük futbol kulübü Inter Milan ile paylaşılıyor. AC Milan taraftarları Giuseppe Meazza'nın Inter'in bir yıldız oyuncusu olması sebebiyle "San Siro" adını tercih ediyorlar. İşadamı ve İtalyan Başbakanı Silvio Berlusconi'un sahibi olmasıyla beraber büyük bir atılım yapmış ve tüm Avrupa genelinde transfer döneminde en aktif takımlardan biri olmuştur.


1990'ların ilk döneminde tarihinin en başarılı kadrolarından birini kurmuş ve o dönem içinde 4 İtalya Şampiyonluğu ve 1 Avrupa Şampiyonluğu elde etmiştir.