FB TW PIN NWS
BioRank 2983

Zekeriya Yapıcıoğlu

Doğum tarihi : ??.??.1966
Zekeriya Yapıcıoğlu kaç yaşında : 58
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Avukat, Siyasetçi
Zekeriya Yapıcıoğlu doğum yeri : Batman

Zekeriya Yapıcıoğlu Biyografisi

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanıdır.
Zekeriya Yapıcıoğlu, 1966 yılında Batman’da doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini Batman'da tamamladıktan sonra 1988 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk fakültesini bitirip avukat olmuştur.

1990-2012 yılları arasında avukatlık yaptı. Batman Barosuna kayıtlı olarak avukatlık yapmaktadır.

Hür Dava Partisi, kısa adıyla HÜDA PAR, 19 Aralık 2012 tarihinde kurulmuştur. Partinin, çoğunlukla Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde tabanı mevcuttur. Batı illerinde de teşkilatlanma çalışmaları hızla sürmektedir. Partinin tabanının büyük çoğunluğunu Kürt kökenli muhafazakar vatandaşlar oluşturmaktadır.

Zekeriya Yapıcıoğlu, Nevin Yapıcıoğlu ile evli ve 5 çocuk babasıdır.

HÜDA PAR Kurucu Genel Başkanı Mehmet Hüseyin Yılmaz'dan sonra 30 Haziran 2013 tarihinde yapılan 1. Olağan Kongre sonucunda genel başkanlığa Zekeriya Yapıcıoğlu gelmiştir. Hür Dava Partisinin 15 Mayıs 2016 tarihinde yaptığı, 2. Olağan Kongre'de Zekeriya Yapıcıoğlu yeniden genel başkanlığına seçildi. 21 Mayıs 2018 tarihinde Diyarbakır'dan bağımsız aday olabilmek için bu görevden istifa etmiştir.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan Türkiye Büyük Millet Meclisi 25. Dönem milletvekili seçimlerine Diyarbakır'dan bağımsız aday olarak girdi. Ancak yeterli oy alamadığından seçilemedi.

2 Haziran 2021 tarihinde Hüda Par 4. Olağan Kongresi'nde tekrar Genel Başkanlığa seçildi.

ZEKERİYA YAPICIOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI
HÜDA PAR lideri Zekeriya Yapıcıoğlu, İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in, kızını 6 yaşındayken ‘imam nikahıyla evlendirmesine’ ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. 6 yaşındaki çocuğun istismarına onay veren açıklamalarda bulunan Yapıcıoğlu, “Kaç yaşında çocuk, neye göre, kime göre çocuk. Bazıları 15 yaşındadır ama olgun gösterir… Bence kişi kendisini hazır hissediyor, ailesinin onayı varsa daha erken yaşta evlenebilir” demişti.

Yapıcıoğlu daha önce "Türkiye Cumhuriyeti'ne göre Hizbullah bir terör örgütü olabilir ama bana göre bir terör örgütü değil" demişti.

Sonrasında ise Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK hakkında "Herkes tartışılabilir, 80 küsür sene önce ahirete göçmüş bir kişiyle ilgili konuşmanın bize ne faydası olacak ki?" sözlerinde bulunmuştu.

HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak seçimlerde AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleyeceklerini açıkladı.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan genel seçimlerde, Cumhur İttifakı'nda bulunan ve AK Parti listesinden İstanbul 3. Bölge 4. sıradan milletvekili adayı olan HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu 28. dönem TBMM'ne milletvekili olarak girdi.Kaynak:Biyografi.info

Zekeriya Yapıcıoğlu için yapılan aramalar

Zekeriya Yapıcıoğlu, Zekeriya Yapıcıoğlu biyografi, Zekeriya Yapıcıoğlu hayatı, Zekeriya Yapıcıoğlu özgeçmişi, Zekeriya Yapıcıoğlu hakkında, Zekeriya Yapıcıoğlu doğum yeri, Zekeriya Yapıcıoğlu fotoğraf, Zekeriya Yapıcıoğlu video, Zekeriya Yapıcıoğlu resim, Zekeriya Yapıcıoğlu kimdir?, Zekeriya Yapıcıoğlu kaç yaşında?, Zekeriya Yapıcıoğlu nereli, Zekeriya Yapıcıoğlu memleketi