FB TW PIN NWS
BioRank 5797

Prof.Dr.Yusuf Ziya Özcan

Doğum tarihi : 15.Mart.1951
Yusuf Ziya Özcan kaç yaşında : 73
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Yönetici
Yusuf Ziya Özcan doğum yeri : Polatlı, Ankara

Yusuf Ziya Özcan Biyografisi

TÜBİTAK’da başkan danışmanlığı ve de Y.Ö.K’de başkanlık görevlerini sürdürmekte olan Türk sosyolog, bilim adamı.
Yusuf Ziya Özcan, 5 Mart 1951 tarihinde, Polatlı, Ankara’da dünyaya geldi. Tokat’ın Erbaa ilçesi nüfusuna kayıtlıdır. Ortaokul ve lise yıllarında astsubay olan babası ile birlikte Anadolu'nun çeşitli kentlerini dolaşmıştır. Üniversite eğitimi için Ankara Üniversitesi’ni seçen Özcan, 1973 yılında bu üniversiteden mezun oldu. Eğitimini devam ettirmek için Amerika’yı tercih ederek, Chicago Üniversitesi’nden 1978 yılında yükseklisans, 1981 yılında ise doktora diplomasını almaya hak kazandı.

1973-1975 yılları arasında Ankara Üniversitesi’nde asistan olarak görev yapan Özcan, 1981 yılında, eğitmen asistan olarak girdiği ODTU’de kadro aldı ve 2003 yılında, aynı üniversitede profesör ünvanı kazandı. 1992-1994 yılları arasında, Malezya İslam Üniversitesi’nde misafir öğretim görevlisi olarak çalışan Özcan, bu üniversitede Geleneksel Müslüman Toplumlarda Hayat Kalitesi ve de İslam, Ekonomik Gelişmede Bir Engel midir? Karşıt Görüşlerin Kanıtları, Bazı Metodolojik Düşünceler adını taşıyan iki araştırmaya imza attı.

2004 yılından sonra TÜBİTAK’da başkan danışmanlığı görevini yürüten ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde profesör ünvanı ile sosyolog olarak görev yapan Özcan, 9 Aralık 2007 tarihinde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından, görev süresi sona eren Prof. Dr. Erdoğan Teziç’in yerine, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı görevine atandı. 12 Aralık 2011 tarihine kadar sürdürmüştür.

Tübitak ve Y.Ö.K.’deki görevlerinin dışında U.S.A.K. (Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu)’nda danışma kurulu başkanı olarak görev yapan Özcan, aynı zamanda U.H.P. (Uluslararası Hukuk ve Politika Dergisi)’nin yazı kurulu üyesidir.

Prof. Dr.Yusuf Ziya Özcan, 19.05.2012 tarih ve 2012/3231 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Polonya Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak atanmış olup, 13 Temmuz 2012 tarihinde görevine başlamıştır.

Ulusal ve uluslararası birçok derginin yayın kurulunda bulunan Özcan, evli ve 3 çocuk babasıdır. Eşi Prof. Dr. Kıvılcım Metin Özcan, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nde öğretim üyeliği yapmaktadır.

Kaynak:Biyografi.info

Yusuf Ziya Özcan için yapılan aramalar

Yusuf Ziya Özcan, Yusuf Ziya Özcan biyografi, Yusuf Ziya Özcan hayatı, Yusuf Ziya Özcan özgeçmişi, Yusuf Ziya Özcan hakkında, Yusuf Ziya Özcan doğum yeri, Yusuf Ziya Özcan fotoğraf, Yusuf Ziya Özcan video, Yusuf Ziya Özcan resim, Yusuf Ziya Özcan kimdir?, Yusuf Ziya Özcan kaç yaşında?, Yusuf Ziya Özcan nereli, Yusuf Ziya Özcan memleketi