FB TW PIN NWS
BioRank 6260

Yiğit Özgür

Doğum tarihi : ??.??.1977
Yiğit Özgür kaç yaşında : 47
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Karikatürist
Yiğit Özgür doğum yeri : İstanbul

Yiğit Özgür Biyografisi

Yiğit Özgür, 1977 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk, orta ve İstanbul’da bitirdi. Liseyi Antalya’da bitirdi. Hobi olarak Antalya’da belediyenin açtığı karikatür okuluna gitti. Hacettepe Üniversitesi Grafik Bölümü’nü kazanınca Ankara’ya gitti.
Ankara'da Hacettepe Üniversitesi Grafik Bölümü’nü bitirmiştir. 17 yaşında Karikatür çizmeye başlamış, Okul bittikten sonra bir mizah dergisinde çizmek için İstanbul’a geri geldi. Leman dergisinde çizmeye başladı. 1.5 sene sonra Leman’dan ayrıldı. Penguen mizah dergisine geçti. Penguen dergisine geçtikten sonra, kendine özgü uzun konuşma balonları ile dikkat çekmeye başlamış ve daha geniş kitlelerce tanınmıştır. Milliyet Gazetesi'ne de karikatürler çizdi.

2002 yılından 2008 yılının Kasım ayına kadar “Bilim Çocuk dergisi” için "Buket Anlatıyor" karikatürü serisini çizmiştir.

2007 Ağustosunda Penguen'den ayrılarak, arkadaşları ile birlikte Uykusuz adlı yeni bir dergi çıkaran Özgür, geyikle karışık absürtlük içeren esprilerini, gün geçtikçe daha basitleşen çizgilerle karikatürleştiriyor.

Yiğit Özgür’ün çizimlerinde çoğunlukla birbirini pek anlamayan iki kişi arasındaki diyaloglara rastlanıyor. Uzun "diyaloglardan" ortaya bir diyalogsuzluk çıkıyor .

Kitapları:
2004 - Karikatürler (Doğan Kitap)
2011 - Karikatürler 2 (Mürekkep Yayınları)
2011 - Çizgi Öyküler (Mürekkep Yayınları)

Kaynak:Biyografi.info

Yiğit Özgür kitapları

Tüm Yiğit Özgür kitapları

Yiğit Özgür için yapılan aramalar

Yiğit Özgür, Yiğit Özgür biyografi, Yiğit Özgür hayatı, Yiğit Özgür özgeçmişi, Yiğit Özgür hakkında, Yiğit Özgür doğum yeri, Yiğit Özgür fotoğraf, Yiğit Özgür video, Yiğit Özgür resim, Yiğit Özgür kimdir?, Yiğit Özgür kaç yaşında?, Yiğit Özgür nereli, Yiğit Özgür memleketi