FB TW PIN NWS
BioRank 7867

Yaşar Kaya

Doğum tarihi : ??.??.1938 Ölüm tarihi : 09.Mart.2016
Yaşar Kaya kaç yaşında öldü : 78
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Siyasetçi
Yaşar Kaya doğum yeri : Kars
Ölüm yeri : Erbil, Irak

Yaşar Kaya Biyografisi

DEP Eski Genel Başkanı
Yaşar Kaya, 1938 yılında Kars'da doğmuştur. İstanbul Kabataş Lisesinden mezun oldu. 1959da İstanbul’da İktisad Fakültesi'ne devam ederken 49 kişi ile birlikte tutuklandı. Dava 10 yıl sürdü.1965de yarım kalan tahsilini tamamlayarak İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Aynı davayla ilgili olarak 1968 yılında Konya'ya sürgüne gönderildi, aynı yıl döndü.

İstanbul’da birçok şirkette çalıştı. Serbest ticaret yaptı.

1991'de kurulan Kürt Vakfı'nın kurucularındandır. Özgür Gündem gazetesinin sahibidir.

1991 yılında kurulmuş olan siyasi DEP’in (Demokrasi Partisi) Genel Başkanıydı. Demokrasi Partisi, 16 Haziran 1994 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı. Bilahare yurtdışına çıktı. Yurtdışına çıktıktan sonra Belçika’da PKK’nın vesayetinde kurulan Sürgündeki Kürdistan Parlamentosu’nda ilk dönem aktif görevler üstlenen Yaşar Kaya, sonraki yıllarda PKK ile yollarını ayırdı.

Almanya’nın Frankfurt şehrine 1994 yılından 2014 yılına kadar yaşadı. Yaşar Kaya, Mart 2011’de dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup göndererek Türkiye’ye dönmek istediğini belirtmişti. 17 Nisan 2014 tarihinde Türkiye’ye döndü.

1994'ten beri Erbil'de oğlu Dara ile yaşıyan Yaşar Kaya'nın eşi ve kızı İstanbul'dadır..

Kalp rahatsızlığı olan ve bir süredir tekerlekli sandalyeye bağlı kalan Kaya, Irak'ın Erbil kentinde hastaneye kaldırılmıştı.

1991'de kurulan Kürt Vakfı'nın kurucularından, Özgür Gündem gazetesinin sahibi ve Kapatılan Demokrasi Partisi Genel Başkanı Yaşar Kaya, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin Erbil kentinde İngiliz City sitesindeki evinde 9 Mart 2016 tarihinde 78 yaşında öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Yaşar Kaya kitapları

Tüm Yaşar Kaya kitapları

Yaşar Kaya için yapılan aramalar

Yaşar Kaya, Yaşar Kaya biyografi, Yaşar Kaya hayatı, Yaşar Kaya özgeçmişi, Yaşar Kaya hakkında, Yaşar Kaya doğum yeri, Yaşar Kaya fotoğraf, Yaşar Kaya video, Yaşar Kaya resim, Yaşar Kaya kimdir?, Yaşar Kaya kaç yaşında?, Yaşar Kaya nereli, Yaşar Kaya memleketi