FB TW PIN NWS
BioRank 8218

Vissarion Belinski

Doğum tarihi : 30.Mayıs.1811 Ölüm tarihi : 26.Mayıs.1848
Vissarion Belinski kaç yaşında öldü : 37
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : Yazar
Vissarion Belinski doğum yeri : Suomenlinna, Helsinki, Finlandiya
Ölüm yeri : St. Petersburg, Rusya

Vissarion Belinski Biyografisi

Çok genç yaşta hayata veda eden Vissarion Grigoryeviç Belinski Rus yazar ve edebiyat eleştirmenidir. Batılılaşmaya eğilimli olduğundan, eserlerinde bu akımı kullanmıştır.

Vissarion Belinski, 11 Haziran 1811 tarihinde Suomenlinna, Helsinki, Finlandiya’da askeri bir doktorun oğlu olarak orta halli bir ailede doğmuştur. Babası Grigoriy Belynskiy, annesi Maria Ivanovna Ivanova’dır. Tam adı Vissarion Grigoryeviç Belinski’dir. Moskova Üniversitesi’nde edebiyat öğrenimi gördü.

Grigoryeviç Belinski, ilk olarak Edebi Düşler yazısıyla insanların dikkatini çekmiştir. Molva dergisi için yazdığı bu yazıda, birçok kesimin ilgisini toplamayı başarmıştır. 36 yıllık hayatına pek çok eser sığdıran yazar, toplumsal olaylara karşı her daim hassas davranmış ve bunu kalemine yansıtmıştır.

Moskova Üniversitesi’nde edebiyat öğrenimi gördüğü sıralarda 1832 yılında serflik sistemine dair yazdığı bazı olumsuz yazılar sonucunda okuldan uzaklaştırılmıştır. Bu olayın ardından gazetecilik mesleğini yapmaya başlamış ve 1839 yılından itibaren bir gazetede düzenli olarak yazmaya başlamıştır.

1846 yılında Sovre- Mennik gazetesinde yazmaya başlayan Grigoryeviç Belinski, yaşarken yazdığı birçok eseri kitap olarak yayınlamaya fırsat bulamasa da, ölümünün ardından Sovyet uzmanlar, eserlerini kitap olarak derleyerek yayınlamışlardır.

Henüz 23 yaşında iken Molva dergisi için yazdığı Edebi Düşler yazısı ile Rus edebiyatı kişiliklerini derinden etkilemiştir. Edebi Düşler yazısında romantik milliyetçilik temasını benimsemiş ve Felsefeci Friedrich Schelling’in etkisinde kalmıştır.

Dostoyevski’nin 1846 yılında yazmış olduğu “İnsancıklar” adlı ilk romanını bir eleştirmen olarak okudu ve ona şu mektubu gönderdi: ''Siz sorunun ruhunun en derinlerine varmış ve birkaç çizgide büyük bir gerçeği ortaya koymuşsunuz. Sizden rica ediyorum, yeteneğinizi değerlendirin ve ona karşı hep dürüst olun. Böylece büyük bir yazar olabilirsiniz.''

Vissarion Belinski, St. Petersburg’da İvan Turgenyev ile tanıştı ve onun çalışmalarını destekledi.

1837 yılında verem hastalığına yakalandı ve sanatoryumda birkaç ay geçirmek zorunda kaldı. 1838'de Moskova Watcher dergisinde editör oldu.

Vissarion Belinski, 7 Haziran 1848 tarihinde St. Petersburg, Rusya’da 37 yaşında verem hastalığından ölmüştür. St. Petersburg'daki Volkovskoye mezarlığına gömüldü.

Kitapları :
1847 - Gogol'e Mektup
1848 - Edebiyat, Sanat, Kültür, Tarih, Felsefe Üzerine Yazılar


Kaynak:Biyografi.info

Vissarion Belinski için yapılan aramalar

Vissarion Belinski, Vissarion Belinski biyografi, Vissarion Belinski hayatı, Vissarion Belinski özgeçmişi, Vissarion Belinski hakkında, Vissarion Belinski doğum yeri, Vissarion Belinski fotoğraf, Vissarion Belinski video, Vissarion Belinski resim, Vissarion Belinski kimdir?, Vissarion Belinski kaç yaşında?, Vissarion Belinski nereli, Vissarion Belinski memleketi