FB TW PIN NWS
BioRank 6728

Veysel Eroğlu

Doğum tarihi : 18.Ağustos.1948
Veysel Eroğlu kaç yaşında : 76
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek :
Veysel Eroğlu doğum yeri : Şuhut, Afyonkarahisar

Veysel Eroğlu Biyografisi

27 Ağustos 2015 tarihinde 63. hükümette Orman ve Su İşleri Bakanı olarak görevlendirildi.

Veysel Eroğlu, 18 Ağustos 1948 tarihinde Afyonkarahisar, Şuhut’da doğmuştur. Babasının adı İbrahim, annesinin adı Emine'dir. Şuhut Zaferyolu İlkokulunda okuduktan sonra Şuhut Orta Okulunda 1. ve 2. sınıfı, son sınıfı ise Afyon’da okumuştur. 1966 yılında Afyon Lisesi’nden mezun oldu. Veysel Eroğlu, tatil dönemlerinde babası rahmetli Hacı İbrahim Eroğlu’nun manifatura, tuhafiye ve konfeksiyon dükkanında çalışırdı. Ayrıca tarlalarındaki mahsullerin sulama işleriyle meşgul olurdu.

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinden 1971 yılında mezun olduktan sonra 1972 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde okumaya başladı. Burada okurken aynı zamanda askerliğini de yaptı. 1971 yılında Yüksek Mühendisi olarak mezuniyetinden sonra vatani vazifesini yaptığı Erzincan 3. Ordu İnşaat Emlak Başkanlığında çok sayıda askeri tesise imzasını attı.

Askerlik sonrası İstanbul Teknik Üniversitesinde asistanlık yaparken İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde okumaya da devam ederek 1978 yılında mezun olmuştur. İTÜ de 1978 yılında Çevre Mühendisliği Bölümünün kuruluşunda vazife almıştır. Mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesinde doktorasını 1980 yılında tamamladı.

1980 yılında doktorasını tamamladıktan sonra bir yıl süre ile Hollanda’da Hollanda Delft'de araştırmalar yaptı. 1982 yılında yurda döndükten sonra ilk kitabı olan Su Tasfiyesini yazdı. 1984 yılında doçent, 1991 yılında profesör oldu. İstanbul Teknik Üniversitesinde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Çevre Mühendisliği Bölümü, Çevre Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanlığı yaptı.

Veysel Eroğlu, 1994 yılında (İSKİ) İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü oldu, Kiptaş, İstaç, Bimtaş, Hamidiye ve İsfalt Aş, İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ'de Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Ayrıca Su Vakfı kurucusu ve mütevelli heyet üyesi olup, Dünya Su Konseyi yöneticisidir.

Bedaş, Ayedaş, Temsan, İgdaş'ta Yönetim Kurulu Üyeliği de yapan Veysel Eroğlu, 2003 yılında (DSİ) Devlet Su İşleri Genel Müdürü olarak da görev yaptı. Şubat 2003-08 Mayıs 2007 tarihleri arasında 4.5 yıllık DSİ Genel Müdürlüğü sırasında 366 adet tesisi hizmete sokarak yaklaşık 10 milyar TL’lik yatırımı bitirerek ülke ekonomisine kazandırdı.

Veysel Eroğlu, 8 Mayıs 2007 tarihinde İTÜ İnşaat Fakültesi öğretim üyeliğinden ve DSİ Genel Müdürlüğünden milletvekili seçimlerine katılmak için istifa etti.

Veysel Eroğlu, Çevre ve Orman Bakanı ve Orman ve Su işleri Bakanı olduğu dönemlerde hayata geçirdiği birçok projenin yanı sıra Aydın, Çine Adnan Menderes Barajı’nı tamamladı, Melen Projesi ile kıta’dan kıtaya su verdirdi. Asrın projesi ile anavatandan yavru vatan Kıbrıs’a su akıtacak olan boru hattını gerçekleştirdi.

45'i yabancı dilde olmak üzere 350'nin üzerinde kitap, bilimsel makale, tebliğ ve mesleki teknik raporları yayınlanan Veysel Eroğlu, Hatice Eroğlu ile evlidir. 4 çocuğu vardır.

2007 yılında 23. Dönemde Afyonkarahisar Milletvekili seçildi. 23. Dönemde 29 Ağustos 2007 tarihinde Hükümette Çevre ve Orman Bakanı, 1 Mayıs 2009 tarihinde II. Erdoğan Hükümeti 60. Hükümette Hükümette Orman ve Su işleri Bakanı, 12 Haziran 2011 tarihinde III. Erdoğan Hükümeti'nde 61. Hükümette Orman ve Su işleri Bakanı olarak görevlendirildi. 29 Ağustos 2014 tarihinde Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan 62. Hükümette yine Orman ve Su işleri Bakanı olarak görevine devam etti.

2007 yılında 23. Dönemde Afyonkarahisar Milletvekili, 2011 yılında 24. Dönemde Afyonkarahisar Milletvekili ve 7 Haziran 2015 tarihinde 25. dönem İzmir milletvekili seçildi.

28 Ağustos 2007 tarihinden beri Orman ve Su İşleri Bakanı olarak görev yapan Veysel Eroğlu, 27 Ağustos 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı 63. Hükümet bakanları listesinde AKP’den Orman ve Su İşleri Bakanı olarak gösterildi. Aynı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni kabine onaylandı.

Veysel Eroğlu, 7 Haziran 2015 seçimleri sonrasında bir koalisyon hükümeti kurulmadığı için, Anayasa'nın 116. Maddesine göre TBMM seçimlerini yenileme kararı gereğince 24 Ağustos 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Anayasa'nın 114. maddesine göre Ahmet Davutoğlu'na Bakanlar Kurulu'nu kurma görevini verdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kurmak zorunda olduğu geçici Bakanlar Kurulu kabinesi içinde oldu.

1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Afyonkarahisar milletvekili seçildi.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde Orman ve Su İşleri Bakanı olarak görevlendirildi.

Ak Parti’nin 22 Mayıs 2016 tarihinde yapılan kongresinde genel başkanlığa talip olmayan Ahmet Davutoğlu'nun yerine Ak Parti genel başkanı seçilen Binali Yıldırım'ın aynı gün 65. Hükümet’i kurma görevini alarak 27 kişilik kabinesini kurdu ve Veysel Eroğlu'nu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile Orman ve Su İşleri Bakanı olarak görevlendirdi.

19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Veysel Eroğlu Orman ve Su İşleri Bakanı olarak görevlendirildi.

Kaynak:Biyografi.info

Veysel Eroğlu hakkında haberler

Tüm Veysel Eroğlu haberleri

Veysel Eroğlu için yapılan aramalar

Veysel Eroğlu, Veysel Eroğlu biyografi, Veysel Eroğlu hayatı, Veysel Eroğlu özgeçmişi, Veysel Eroğlu hakkında, Veysel Eroğlu doğum yeri, Veysel Eroğlu fotoğraf, Veysel Eroğlu video, Veysel Eroğlu resim, Veysel Eroğlu kimdir?, Veysel Eroğlu kaç yaşında?, Veysel Eroğlu nereli, Veysel Eroğlu memleketi