FB TW PIN NWS
BioRank 8257

Vahit Kirişci

Doğum tarihi : 04.Aralık.1960
Vahit Kirişci kaç yaşında : 64
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : Siyasetçi, Bakan
Vahit Kirişci doğum yeri : Kahramanmaraş

Vahit Kirişci Biyografisi

3 Haziran 2023 tarihinde Tarım ve Orman Bakanı olarak atandı.

Vahit Kirişci, 4 Aralık 1960 tarihinde Kahramanmaraş’da doğmuştur. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Saniye'dir. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ni bitiren Vahit Kirişci, yüksek lisansını Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde, doktorasını İngiltere Cranfield Üniversitesi'nde tamamladı.

Vahit Kirişci, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda teknik eleman olarak çalıştı. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak ders verdi. 1995'te doçent, 2001'de profesör oldu. 16'sı yabancı dilde olmak üzere, toplam 55 adet makale, kitap, komisyon raporu ve bildiri türünde yayın yaptı.

Birçok sivil toplum kuruluşunda yönetici olarak görev yaptı.

Vahit Kirişci, 22. ve 23. Dönem AK Parti'den Adana Milletvekillidir. 22. Dönem'de Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği ve Başkanvekilliği, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı yaptı. 23. Dönem'de aynı komisyonun Başkanlığına yeniden seçildi.

Vahit Kirişci, evlidir ve 3 çocuğu vardır.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 4 Mart 2022 tarihinde görevinden istifa etti. Yerine Vahit Kirişci atandı.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimlerinde Kahramanmaraş'tan milletvekili seçilmiştir.

3 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde, Vahit Kirişci'nin yerine Tarım ve Orman Bakanı olarak İbrahim Yumaklı getirildi.

Kaynak:Biyografi.info

Vahit Kirişci için yapılan aramalar

Vahit Kirişci, Vahit Kirişci biyografi, Vahit Kirişci hayatı, Vahit Kirişci özgeçmişi, Vahit Kirişci hakkında, Vahit Kirişci doğum yeri, Vahit Kirişci fotoğraf, Vahit Kirişci video, Vahit Kirişci resim, Vahit Kirişci kimdir?, Vahit Kirişci kaç yaşında?, Vahit Kirişci nereli, Vahit Kirişci memleketi