FB TW PIN NWS
BioRank 4485

Uzun Mehmet

Doğum tarihi : ??.??.1820 Ölüm tarihi : 08.Kasım.1829
Uzun Mehmet kaç yaşında öldü : 9
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek :
Uzun Mehmet doğum yeri : Kestaneci Köyü, Ereğli, Zonguldak
Ölüm yeri : İstanbul

Uzun Mehmet Biyografisi

Taşkömürünü Türkiye’de Zonguldak bölgesinde ilk bulan kişidir.

Uzun Mehmet, Zonguldak, Ereğli'ye bağlı Kestaneci Köyü'ndendir. 1820'li yıllarda Ereğli'nin belli başlı ailelerinden Karamahmutzadeler sülalesinden olduğu bilinir.

Uzun mehmet, asker oldu. İstanbul'a gitti. Orada deniz eri olarak askerlik yaptı.

19. yüzyılda kömür İngiltere’den ithal ediliyordu. Padişah II. Mahmut, bir ferman çıkararak memleketin her yerinde kömür aranmasını emretti. Uzun Mehmet, askerliğini bahriye eri olarak yapmıştır. Terhis olurken kendisine, subayları tarafından kömür numunesi gösterilmiş ve memleketine dönünce siyah taşlardan araması istenmiştir.

Uzun Mehmet, bir gün Ereğli’de Kösedağı mevkiindeki Neyren Köyü civarındaki değirmene gider. Mevsim hasat sonu olduğu için, değirmen doludur. Uzun Mehmet, kendine sıra gelene kadar dere kenarında dolaştığı sırada siyah taşlar görür. Bir anda askerde kendisine gösterilen siyah taş (yanan taş) aklına gelir. Bunlardan biraz toplayarak evinde yanan ocağa atar. Taşların yandığını görünce çok sevinir. Ertesi gün aynı yere gizlice giderek daha geniş arama yapar. Bazı yerleri kazan Uzun Mehmet, çuvala koyduğu kömür numunelerini İstanbul'a götürüp ilgili yere teslim etti.

Padişah II. Mahmut, kömürün bulunuşuna çok sevinerek Uzun Mehmet'i 50 altınla ödüllendirir. Ayrıca kendisine kaydı hayat şartıyla 600 kuruş maaş bağlandı. Böylece taş kömürünün bulunuşu, 8 Kasım 1829 olarak tarihe geçer.

Bir heyetle Zonguldak’a dönüp, kömürü bulduğu yeri göstereceği sırada daha İstanbul’da iken kahvesine zehir konarak dönemin Ereğli Ayanı Hacı İsmail Ağa tarafından Leblebici Hanı'nda 8 Kasım 1829 tarihinde öldürtüldü.

Zonguldak’taki maden ocaklarından ikisine Uzun Mehmet-I, Uzun Mehmet-II adları verildi. Ayrıca şehrin caddelerinden birinin adı da Uzun Mehmet’dir. Şehrin en güzel yerindeki madenci feneri şeklindeki anıt Uzun Mehmet’in hatırası olarak dikildi.

Kaynak:Biyografi.info

Uzun Mehmet için yapılan aramalar

Uzun Mehmet, Uzun Mehmet biyografi, Uzun Mehmet hayatı, Uzun Mehmet özgeçmişi, Uzun Mehmet hakkında, Uzun Mehmet doğum yeri, Uzun Mehmet fotoğraf, Uzun Mehmet video, Uzun Mehmet resim, Uzun Mehmet kimdir?, Uzun Mehmet kaç yaşında?, Uzun Mehmet nereli, Uzun Mehmet memleketi