FB TW PIN NWS
BioRank 2104

Ümit Zileli

Doğum tarihi : ??.??.1959
Ümit Zileli kaç yaşında : 65
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Gazeteci, Yazar
Ümit Zileli doğum yeri : Ankara

Ümit Zileli Biyografisi

Ümit Zileli, 1959 yılında Ankara'da doğmuştur. Babası Antalya'nın Serik kazasında Kaymakam olarak görev yaptığı sırada sırada annesini Ankara'ya yollayarak Ankara'da doğmasını sağlamıştır. Babasının memuriyeti sebebi ile birçok yer gezmiştir.

Ankara Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldu. daha 17 yaşında iken Tercüman gazetesinde çalışmaya başladı. 2 ay sonra oradan kovulunca, gazeteciliğe 1978'de Anadolu Ajansı'nda başladı. Daha sonra Günaydın, Ankara Ekspres ve Barış gazetelerinde çalıştı. 1982'de yeni kurulan Güneş gazetesinin ABD-Los Angeles muhabirliğini yaptı. Türkiye'ye döndükten sonra Güneş, Nokta, Son Havadis, Bulvar ve Milliyet gazetelerinde çalıştı.

Askerliğini 1985-86 yıllarında Tunceli’de Jandarma Komando Asteğmen olarak yaptı. Bu dönemdeki anılarını “Vur Emri” adlı kitapta topladı.

Ümit Zileli 1991yılından itibaren TRT'de Değişen Sanat ve 25 Kare, Kanal 6 ve Kanal E televizyonlarında “Pusula” adlı program, Kanal D'de Ses Ver Türkiye programlarını gerçekleştirdi. TRT 2'de “Pazar Söyleşileri” programını hazırladı ve sundu. Ulusal Kanal'da konukların da katılımıyla tartışma programları hazırladı. Aydınlık gazetesi'nde yazılar yazdı.

1993 yılında özel radyoların yayına geçtiğinde “Sesli Gazete” adıyla ilk sabah haber-yorum programını başlattı. Uzun yıllar devam eden bu programın büyük bölümünü Mustafa Balbay ile yaptı.

1997 yılından 2013 yılına kadar Cumhuriyet Gazetesi'nde “Düz Çizgi” adlı köşesinde yazılar yazdı, aynı zamanda Kanal Biz televizyonunda hafta içi her gün 13.00 haberlerini ve Avrasya TV'de pazar günleri 11.00 - 12.30 saatleri arasında Ses Ver Türkiye programını sundu. Beyaz TV'de Latif Şimşek ve Rasim Ozan Kütahyalı'nın sunduğu "Dinamit" isimli programa yorumcu olarak katıldı.

PEN Yazarlar Derneği’ne üyedir. Yazar, çevirmen Gün Zileli amcasıdır.

Ümit Zileli, 26 Ekim 1992 tarihinde TRT spikerlerinden Güler Kazmacı ile evlendi. Daha sonra ayrıldı.

Ümit Zileli, 1997 yılında Songül Toprak ile evlendi. Mayıs 2005 yılında boşandı. Bir (d.2001) kız çocuğu var.

2013'e kadar da Cumhuriyet gazetesinde yazdıktan sonra Aydınlık'a geçti. Ulusal Kanal'da da Ana Haber sundu.

Cumhuriyet Gazetesi'nin eski yazarı Ümit Zileli, 2013 yılının Ekim ayında Mustafa Sarıgül'ün CHP'ye geçmesiyle birlikte, Şişli Belediye Başkanlığı'na aday olduğunu duyurdu. 2014 Yerel Seçimlerinde İşçi Partisi'nin İstanbul Şişli İlçe Belediye Başkan Adayı olarak %1 ile partisinin en yüksek ilçe oy oranına ulaşmıştır.

Ümit Zileli, 2015 seçimlerinde Vatan Partisi'nin İzmir 1. Bölge 1. sıra milletvekili adayı oldu.

Ümit Zileli, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte saf tuttuğunu söyleyerek, Ulusal Kanal sunuculuğu, Vatan Partisi adaylığı ve Aydınlık gazetesi yazarlığından 1 Ekim 2015 tarihinde istifa etti.

Kitapları :
Vur Emri-Bir Asteğmenin Tunceli Anıları
Karanlığa Karşı Yazılar-Irkçı, Şeriatçı, Mandacı Kuşatma
İşbirlikçiler
Aydının İhaneti
Vurgun Demokrasisi
Cumhurun Trajedisi – Karşı devrimin Kısa Tarihi (Nisan 2009)


Kaynak:Biyografi.info

Ümit Zileli hakkında haberler

Tüm Ümit Zileli haberleri

Ümit Zileli kitapları

 • Ters Cephe Ters Cephe

  Yarın tarihi : 2011-06-08


  Yayınevi : PROFİL YAYINCILIK


  Siyaset » Siyasal Düşünce
  Siyaset » Siyasal Hayat (Türkiye)

 • Aydınlanmanın Sesi İlhan Selçuk Anlatıyor Aydınlanmanın Sesi İlhan Selçuk Anlatıyor

  Yarın tarihi : 2010-04-12


  Yayınevi : CUMHURİYET KİTAPLARI


  Diğer » Söyleşi

 • Cumhurun Trajedisi Cumhurun Trajedisi

  Yarın tarihi : 2009-04-14


  Yayınevi : CUMHURİYET KİTAPLARI


  Siyaset » Siyasal Yazılar - Tezler

Tüm Ümit Zileli kitapları

Ümit Zileli için yapılan aramalar

Ümit Zileli, Ümit Zileli biyografi, Ümit Zileli hayatı, Ümit Zileli özgeçmişi, Ümit Zileli hakkında, Ümit Zileli doğum yeri, Ümit Zileli fotoğraf, Ümit Zileli video, Ümit Zileli resim, Ümit Zileli kimdir?, Ümit Zileli kaç yaşında?, Ümit Zileli nereli, Ümit Zileli memleketi