FB TW PIN NWS
BioRank 3932

Uğurtan Sayıner

Doğum tarihi : 16.Eylül.1944 Ölüm tarihi : 27.Haziran.2021
Uğurtan Sayıner kaç yaşında öldü : 77
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Uğurtan Sayıner doğum yeri : Samsun
Ölüm yeri : Karşıyaka, İzmir

Uğurtan Sayıner Biyografisi

Bizimkiler dizisinde canlandırdığı “Sarhoş Cemil” karakteriyle tanındı.

Uğurtan Sayıner, 1944 yılında Samsun’da doğmuştur. Subay olan babası Samsun da görev yaparken orada doğmuştur. Kısa süre kaldıktan sonra İstanbul'a ailesiyle birlikte taşındılar.

İlkokulu İstanbul Beyazıd’da bulunan Koca Ragıp Paşa ilkokulunda, Ortaokul ve liseyi Pertevniyal lisesinde okudu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi 1969 yılı mezunudur. 1962 yılında tiyatro ile oyunculuğa başladı. Üniversitede okurken Bizimkilerin “Katil”i Aykut Oray ile tanıştı. Onun tanıştırması ile "Türkiye Milli Talebe Federasyonu Gençlik Tiyatrosu"nda amatörce oynamaya başladı.

Pertevniyal Lisesi’nde okuduğu yıllarda edebiyat hocasının kendisine verdiği rolle sahneye adım attı. 1962 yılında İttihat ve Terakki Tiyatrosu’na girdi. Daha sonra 1963-64 sezonunda TÖS Tiyatrosunda "Ayak Bacak Fabrikası" adlı oyunla profesyonel tiyatro hayatına başladı. Arena Tiyatrosu, Gen-Ar Tiyatrosu, Üç Maymun Kabare ile Ercan Yazgan-Bülent Kayabaş topluluklarında 6-7 sezon çalıştı.

Uğurtan Sayıner, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra tiyatroya devam ederken, bir dönem İpek Kağıt firmasında muhasebecilik yaptıktan sonra Türkiye Jokey Kulübü’nün (TJK) Genel Muhasebe Müdürlüğü’nü de üstlendi. Ardından da Zeki Alasya’nın kurduğu platoda hem oyuncu hem de yönetici olarak görevlerine devam etmiştir.

Uğurtan Sayıner, Sinema ve televizyon dizilerinde de rol alarak, Bizimkiler dizisinde canlandırdığı “Sarhoş Cemil” karakteriyle zirveye çıktı. ‘Benim adım Cemil’ ve 'Sevim koşşş' repliği ile hafızalara kazındı.

“Perihan Abla” dizisinin son bölümlerindeki sarhoş tiplemesiyle Bizimkiler dizisindeki Sarhoş Cemil karakteri rolüne geçiş yaptı.

1989-2002 yılları arasında 13 yıl kesintisiz olarak yayınlanan “Bizimkiler” adlı dizide Sarhoş Cemil karakterini canlandırırken; Erdal Özyağcılar, Savaş Dinçel, Ayşe Kökçü, Ercan Yazgan, Mehmet Akan, Sabriye Kara, Atılay Uluışık, Aykut Oray, Salih Kalyon, Selçuk Uluergüven, Ali Uyandıran, Rutkay Aziz, Buket Dereoğlu, Cihat Tamer, Engin Şenkan, Güzin Özipek, Kemal İnci, Meral Çetinkaya, Dursun Ali Sarıoğlu, Arif Erkin Güzelbeyoğlu, Cezmi Baskın, Zihni Göktay, gibi oyuncularla birlikte rol aldı.

1999 yılındaki büyük depreme ailesi ile birlikte İzmit’te yaşamakta iken yakalandı. Oturduğu ev depremde hasar görünce evine giremediğinden, İzmit İstiklal İlköğretim Okulu'nun bahçesine kurulan Kızılay çadırında yaşamını sürdürdü.

Bir dönem bir cafe – bar işletmeciliği yaptı. 2009 yılından itibaren İzmir’de yaşamaktadır.

12 Kasım 2015 tarihinde İzmir, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki AMATEM'de alkol bağımlılığından kurtulmak için tedavi altına alındı.

4 kez evlilik yapan ve son eşi Sevim hanımdan da boşanmış olan Uğurtan Sayıner’in Hande ve Tansu adlarında iki çocuğu vardır.

Ağustos 2020 ayında yaşlılığa bağlı sağlık sorunları nedeniyle İzmir Eşrefpaşa Hastanesi’nde tedavi altına alınan Uğurtan Sayıner, 26 günlük tedavinin ardından 1 Eylül 2020 tarihinde taburcu edildi.

27 Haziran 2021 tarihinde İzmir Karşıyaka’daki evinde 77 yaşında öldü.

Filmleri ve Dizileri :
Yapımcı :
1993 - Yazlıkçılar (Yapım Yönetmeni) (TV Dizisi)
1997 - Bizimkiler 9. Sezon (Yapım Yönetmeni) (TV Dizisi)

Oyuncu :
2016 - Küçük Esnaf (Sinema Filmi)
2015 - Avanak Dedektör (Sinema Filmi)
2011 - Kabaktan mı Dudaktan mı? (Fazlı'nın Babası) (Sinema Filmi)
2009 - Kollama 2. Sezon (Haham) (TV Dizisi)
2008 - Yağmurdan Sonra (Vladikov) (Sinema Filmi)
2008 - Herakles - Heykelin Sırrı (Osman Çavuş) (TV Filmi)
2007 - İki Koca Adam (Sinema Filmi)
2007 - Hakkını Helal Et (Sarkis) (TV Dizisi)
2006 - Kızarmış Ekmek Demli Çay (Akbaba) (TV Filmi)
2005 - Sevda Tepesi (Mığır) (TV Dizisi)
2005 - Bir Kurşun İkimize Yeter (TV Filmi)
2005 - Beşinci Boyut (Fikret) (TV Dizisi)
2004 - Türkü Filmi (TV Dizisi)
2004 - Falımda Bir Kız Var (Barmen) (Sinema Filmi)
2004 - Bitirimler (Sinema Filmi)
2001 - Hiçbiryerde (Resepsiyonist) (Sinema Filmi)
1995 - Oğlum Adam Olacak (Katip/Telefon Bağlayan Adam/Öğretmen/Polis/Sandık ) (TV Dizisi)
1993 - Yazlıkçılar (Kerim) (TV Dizisi)
1990 - Bir Milyara Bir Çocuk (TV Dizisi)
1989 - El Kızı (TV Dizisi)
1989 - 2002- Bizimkiler(Sarhoş Cemil ) (TV Dizisi)
1987 - Biri Ve Diğerleri (Kemal) (Sinema Filmi)
1986 - Perihan Abla (TV Dizisi)
1979 - İstanbul 1979 (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Uğurtan Sayıner videoları

Tüm Uğurtan Sayıner videoları

Uğurtan Sayıner için yapılan aramalar

Uğurtan Sayıner, Uğurtan Sayıner biyografi, Uğurtan Sayıner hayatı, Uğurtan Sayıner özgeçmişi, Uğurtan Sayıner hakkında, Uğurtan Sayıner doğum yeri, Uğurtan Sayıner fotoğraf, Uğurtan Sayıner video, Uğurtan Sayıner resim, Uğurtan Sayıner kimdir?, Uğurtan Sayıner kaç yaşında?, Uğurtan Sayıner nereli, Uğurtan Sayıner memleketi