FB TW PIN NWS
BioRank 7718

Uğur Alacakaptan

Doğum tarihi : ??.??.1934 Ölüm tarihi : 22.Ocak.2022
Uğur Alacakaptan kaç yaşında öldü : 88
Kilo & Boy :
Burcu :
Uğur Alacakaptan doğum yeri : Nazilli, Aydın
Ölüm yeri : İstanbul

Uğur Alacakaptan Biyografisi

Ceza Hukuku Profesörü, Serbest Avukat, yazar, siyasetçi, senatör.

Uğur Alacakaptan, 1934 yılında Aydın ilinin Nazilli ilçesinde doğmuştur. Babası Ali Ulvi Alacakaptan, annesi Fatma Mesih Alacakaptan’dır. Emekli büyükelçi Aydın Alacakaptan (d. 1932) ve doktor Ercüment Hakkı Alacakaptan (d. 1923 - ö. 02 Mart 2001) abisidir. Tiyatrocu Ulvi Alacakaptan (d.1949) yeğenidir. 1955 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Aynı fakültede yaptığı doktorasını 1958 yılında tamamlayarak hukuk doktoru olmuştur.

Prof. Dr. Uğur Alacakaptan, 1958-1960 yılları arasında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine asistan olarak atanmış, doçentlik çalışmalarını yürütmek üzere 2 yıla yakın bir süre İtalya’nın Roma ve Perigua şehirlerinde kalmış, 1960 yılında doçent olmuş, 1967 yılına kadar doçent olarak görev yapmıştır.

Uğur Alacakaptan, 1965 yılında Fakülte Profesörler Kurulu tarafından İngiltere’ye gönderilmiş, 1967 yılında profesörlük unvanını kazanarak Türkiye’nin en genç ceza hukuku profesörü olmuştur.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Ceza ve Ceza Usulü Hukuku Kürsüsünde öğretim üyesi olarak görev yapmaya devam etmiştir.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde 1968-1970 yıllarında dekanlık görevini yaptı, 1968-1971 yılları arasında TRT Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Ankara Polis Enstitüsü Yüksek Kısmı Öğretim Üyeliği, Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyeliği yaptı.

Uğur Alacakaptan 1974 yılında Ankara Üniversitesindeki görevinden ayrılarak aktif siyasete atılmıştır.

Uğur Alacakaptan, 28 Mart 1997 tarihinde kurulan Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesinin kurucu dekanlığını üstlenmiş ve 1999 yılına kadar dekan olarak görev yapmıştır. Bilgi Üniversitesinin kurucuları arasında yer alan Uğur Alacakaptan, 1999 yılının Kasım ayında sağlık nedeniyle Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki dekanlık görevinden ayrılmış, öğretim üyeliğini sürdürmüştür.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı ve Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği yapmıştır.

Uluslararası Ceza Hukuku Derneği, Türk Ceza Hukuku Derneği ve Türk Hukuk Kurumu üyesidir.

Prof. Dr. Uğur Alacakaptan, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği yapmış, 1974-1976 yıllarında Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi olarak görev almış, 1975-980 yılları arasında Ankara Senatörü olarak görev yapmıştır. Bülent Ecevit liderliğindeki Cumhuriyet Halk Partisinde 1977-1979 yılları arasında Genel Sekreter Yardımcısı olarak siyasal faaliyet yürütmüştür.

Prof. Dr. Uğur Alacakaptan, TBMM üyeliği döneminde Kuzey Atlantik Asamblesi Türk Grubu Başkanlığı ve Avrupa Konseyi Parlamento Asamblesi Türk Grubu Üyeliğinde bulunmuştur.

Politika ile uğraşan Alacakaptan, askeri darbe dönemlerinde çeşitli soruşturma ve kovuşturmalara uğramıştır. Hakkında yapılan siyasi yargılamalar sırasında daha sonra bombalı suikast sonucunda öldürülen Yazar Uğur Mumcu ile Ankara Mamak cezaevinde altlı üstlü ranzalarda ve aynı hücrede yatmış, Halk Kurtuluş Ordusu sanıklarıyla aynı cezaevini paylaşmıştır. Cezaevinde, Deniz Gezmiş ve iki arkadaşının asılmadan önce kaldıkları yerde de kalmıştır. Hapishane günlerinde dostluğu bulunan İsmet İnönü ile mektuplaşma yoluyla yazışmaları olmuştur.

Uzun akademik yaşamı boyunca binlerce öğrenci yetiştiren ve adına makale yarışması da düzenlenen Uğur Alacakaptan 2010 yılında yapılan bir röportajda kendisini Türkiye’deki ceza hukukçularının en kıdemlisi olarak tanımlamıştır. Akademisyenliğinin yanında serbest avukat olarak çalışmış, Behçet Cantürk, Kemal Horzum ve Recep Tayyip Erdoğan gibi birçok ünlü ismin avukatlığını üstlenmiştir.

İngilizce, İtalyanca bilen Prof. Dr. Uğur Alacakaptan, Tülay Alacakaptan ile evlidir ve 2 çocuğu vardır.

Uğur Alacakaptan, CHP Parti Meclisi üyeliği ve Genel Sekreter yardımcılığı görevinde bulunmuştur. 1975’te CHP’den Cumhuriyet Senatosu Ankara Üyesi seçilerek 12.10.1975 – 12.09.1980 arası TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. Bu dönemde Kuzey Atlantik Asamblesi Türk Grubu Başkanı, Avrupa Konseyi Parlamento Asamblesi Türk Grubu Üyesi oldu.

Uğur Alacakaptan, 1975 yılında “Suçun Unsurları”, 1968 yılında “İşlenemez Suç”, 1961 yılında “Sarhoşluk Halinde İşlenen Suçlarda Cezai Mesuliyet” ve 1958 yılında “İngiliz Ceza Hukukunda Suç ve Cezaların Kanuniliği Prensibi” isimli eserleri kaleme almıştır.

Uğur Alacakaptan, 22 Ocak 2022 tarihinde İstanbul'da 88 yaşında öldü.

Kitapları :
1975 - Suçun Unsurları,
1968 - İşlenemez Suç,
1961 - Sarhoşluk Halinde İşlenen Suçlarda Cezai Mesuliyet,
1958 - İngiliz Ceza Hukukunda Suç ve Cezaların Kanuniliği Prensibi

Üyelikleri :
Ankara Polis Enstitüsü Yüksek Kısmı Öğretim Üyeliği,
Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyeliği,
Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği,
Cumhuriyet Senatosu Ankara Üyeliği (12 Ekim 1975 – 12 Eylül 1980),
Kuzey Atlantik Asamblesi Türk Grubu Başkanlığı,
Avrupa Konseyi Parlamento Asamblesi Türk Grubu Üyeliği


Kaynak:Biyografi.info

Uğur Alacakaptan için yapılan aramalar

Uğur Alacakaptan, Uğur Alacakaptan biyografi, Uğur Alacakaptan hayatı, Uğur Alacakaptan özgeçmişi, Uğur Alacakaptan hakkında, Uğur Alacakaptan doğum yeri, Uğur Alacakaptan fotoğraf, Uğur Alacakaptan video, Uğur Alacakaptan resim, Uğur Alacakaptan kimdir?, Uğur Alacakaptan kaç yaşında?, Uğur Alacakaptan nereli, Uğur Alacakaptan memleketi