FB TW PIN NWS
BioRank 9046

Uday Shankar

Doğum tarihi : 08.Aralık.1900 Ölüm tarihi : 26.Eylül.1977
Uday Shankar kaç yaşında öldü : 77
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : Dansçı
Uday Shankar doğum yeri : Udaipur, Hindistan
Ölüm yeri : Hindistan

Uday Shankar Biyografisi

Hindistan’da modern dansın öncüsü olarak bilinen dansçı ve koreograf. Batı kökenli modern dans tekniklerini Hindistan’a ait yerel öğeler ile başarıyla birleştirmeyi başarmış olan Shankar, pek çok otorite tarafından 20. yy’ın en başarılı dansçı ve koreograflarından birisi olarak gösterilmektedir.
Uday Shankar, 8 Aralık 1900 tarihinde, Udaipur, Rajasthan, Hindistan’da dünyaya geldi. Babası Shyam Shankar, Jhalawar’da çalışan başarılı bir dava avukatı olan Shankar’ın ailesi, Bangaleş kökenliydi.

Babasının işi ve aldığı eğitimler nedeniyle sürekli yurt dışında olması nedeniyle amcasının Nasratopur’da bulunan evinde annesi ve kardeşleri ile beraber büyüyen Shankar, 18 yaşındayken, daha iyi bir eğitim alabilmesi için Mumbai’ye yerleşti ve burada J.J. Sanat Okulu ve Gandharva Mahavidyalaya Enstütüsünde sanat ve dans eğitimi aldı. 1920 yılında ise babasının yanına, Londra’ya taşınan Shankar, şehrin köklü sanat okullarından Royal College of Art’da eğitimine devam etti.

Her ne kadar Hindistan’ın yerel dansları ile ilgili resmi bir eğitim almamış olsa da, Shankar bu konuda doğuştan yetenekliydi. Avrupa’da kaldığı süre içerisinde batı ve Hint danslarının yapısını birleştirerek hi-dance adı verilen yeni bir form oluşturmayı başardı.

Otantik Hint danslarını modern bir forma kavuşturmayı amaçladığı sırada, efsanevi Rus balet Anna Pavlova ile tanışan Shankar, Pavlova sayesinde amaçladığını yapma imkanı buldu. Yaklaşık bir buçuk yıl boyunca Rus baletle beraber çalışan genç dansçı, bu süre içerisinde Hint danslarını temel alan bale gösterileri sahneye koymayı başardı.

Pavlova ile olan birlikteliğinin sona ermesinin ardından Paris’e taşınan Shankar, burada Avrupa’nın ilk Hint Dansları Topluluğu’nu kurdu. 1931 yılında, Paris’de bulunan Champs-Elysees Theatre’da ilk gösterisini gerçekleştiren ünlü dansçı, bundan kısa bir süre sonra Avrupa’nın tamamını ve Amerika’yı kapsayan yedi yıllık bir tura çıkarak sanatını insanlara tanıttı.

1938 yılında Hindistan’a geri taşınan Shankar, burada açtığı kültür merkezi sayesinde ileriki yıllarda üne kavuşacak olan pek çok oyuncu ve dansçıyı eğitme fırsatı buldu. 1942 yılında, maddi yetersizliklerden dolayı kültür merkezini kapatmak zorunda kaldı ve 1948 yılında, tek sinema filmi olan Kalpana’yı çekti.

1942 yılında Amala Shankar ile evlenen Uday Shankar, bu evlilikten Mamata ve Ananda adlı iki çocuğa sahip oldu. Shankar, 26 Eylül 1977 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Kaynak:Biyografi.info

Uday Shankar için yapılan aramalar

Uday Shankar, Uday Shankar biyografi, Uday Shankar hayatı, Uday Shankar özgeçmişi, Uday Shankar hakkında, Uday Shankar doğum yeri, Uday Shankar fotoğraf, Uday Shankar video, Uday Shankar resim, Uday Shankar kimdir?, Uday Shankar kaç yaşında?, Uday Shankar nereli, Uday Shankar memleketi