FB TW PIN NWS
BioRank 1862

Tüdanya

Doğum tarihi : ??.??.1966
Tüdanya kaç yaşında : 58
Kilo & Boy :
Burcu :
Tüdanya doğum yeri : Bergama, İzmir

Tüdanya Biyografisi

Arabesk sanatçısı ve sinema oyuncusu. “Seni Sevmeyen Ölsün” şarkısıyla yıllar önce büyük bir hayran kitlesi edindi.

Tüdanya, 1966 yılında İzmir iline bağlı bir ilçe olan Bergama’da yoksul bir ailenin dokuz çocuğundan dördüncüsü olarak doğmuştur. Asıl adı Hatice Döngü’dür. Babası ayakkabı boyacısı, annesi ise Bergama'da üç gün süren kına gecelerinde darbuka ve def çalan bir müzisyen idi. Hatice Döngü henüz 15 yaşında iken ailesi tarafından kendinden 15 yaş büyük bir adamla evlendirilmiştir. O yaşta iken gelinlik giydirildiğini ve sandalyeye oturtulduğunu ben gitmeyeceğim diye ağladığını, bütün kardeşlerinin 14, 15 ve 16 yaşında evlendirildiğini en büyük kardeşinin 16 yaşında anne olduğunu anlatmıştır.

15 yaşında iken sahip olduğu ilk bebeğini yokluklar içinde kaybetti… Tüdanya’nın Sunday ismini verdiği bebeği 6 aylıkken soğuktan donarak ölmüş, Ardından iki çocuk daha oldu. Tüdanya’nın eşi bir trafik kazasında yaşamını yitirmiştir.

İkinci evliliğini ise 1985 yılında 19 yaşında iken yapan Tüdanya’nın bu evliliğinden iki oğlu vardır.

Evlendiği dönemde tarlalarda çalışmış, pamuk toplamış, ev temizliğine gitmiş ve bir şekilde geçimini sürdürmeye çalışmıştır. Daha sonra temizlik için gittiği bir gazinoda keşfedilen Tüdanya’nın gönlünde müzik olduğunu söylemiş ve ardından gazinoda provalara gitmiş, gazinoda gala gecesinde sahne almış ve sesini duyurmayı başarmıştır. Sahne çalışmaları başladığı zaman “Tüdanya” adını kullanmaya başlamış.

Tüdanya, 1983 yılında İzmir’de Kibariye, Bergen, Yıldız Tilbe’in de tanınıp meşhur olduğu Cengiz Özşeker'in Pırlanta Pavyon'unda çalışmaya başladı ve ilk yıllarda Türk Sanat Müziği söyledi. 1983'te 'Sıra Sıra Dağlar' albümünü çıkartmış ve 700.000 satmıştır. Ardından gelen 'Azap', daha başarısız olsa da 1986'da 3. Albümü olan 'Seni Sevmeyen Ölsün' ile korsanlar hariç 2.000.000 satmıştır. Daha sonra bu parçanın yüzlerce cover'ı yapılmış, onlarca Sanatçı tarafından söylenmiştir.

Tüdanya, İzmir Fuarı'nda 11 yıl aralıksız çıkan tek şarkıcıdır. İzmir Fuarı'nda Bülent Ersoy, Yüksel Uzel ve İbrahim Tatlıses'le birlikte sahne almıştır. Şarkılı filmler döneminde Münir Özkul, Salih Kırmızı ve Murat Soydan ile sinema filmlerinde de oynamıştır.

Müzik kariyerinin yanı sıra 1982 yılında Sancı adlı sinema filminin yanı sıra Yıllar, Canımdan Can İste, Canımın Canısın ve Sen Yaşa isimli sinema filmlerinde rol almıştır.

1995 yılında 'O Asker' şarkısı ile Kral TV Video Müzik Ödülleri Arabesk en iyi kadın sanatçı ödülü kategorisinde 1. Kral TV Video Müzik Ödülleri adayı olmuştur.

16 Ekim 2007 yılında Amasya'da verdiği konserin ardından, Tokat'ın Turhal ilçesinde düzenlenen bir başka konsere katılmak üzere giderken, Tüdanya yanında bulunan arkadaşları ile Aydınca mevkiinde trafik kazası geçirir. Geçirdiği kazada yaralanarak kalça kemiği kırılır ve Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alınır.

2021 yılında gırtlak kanseri olan Tüdanya, İzmir Ege Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi kapsamında gırtlağı alındı. Artık konuşamıyor ve maalesef tek geçim kaynağı olan sesini de kaybetti.

2020 yılında kalp krizi geçiren ve 2022 yılında gırtlak kanseri tedavisi gören şarkıcı Tüdanya sesini kaybetti. Uzun bir süre Ege Üniversitesi Hastanesi'nde yatan Tüdanya, artık konuşamıyor. Tüdanya sesini kaybetmeden önce son konserini 2018 yılında İstanbul Cahide'de vermiştir. 37. İstanbul Film Festivali'nin Arabesk sinema filminin 30. Yılı dolayısıyla organize ettiği gecede Gülden Karaböcek, Ayta Sözeri ve Demet Evgar ile birlikte sahne alan Tüdanya 'Seni Sevmeyen Ölsün' ve 'Huzurum Kalmadı' adlı şarkıları seslendirdi.

Gırtlak kanserine yakalandıktan sonra sıkıntılı günler yaşayan Tüdanya'nın yardımına Şubat 2022 de AHBAP Derneği kurucusu sanatçı Haluk Levent koştu.

Albümleri :
2002 - Allah Kerim (İşte Tüdanya)
1999 - Canım Sağolsun
1995 - Yüreğimde Depremler (Sen Sefa Geldin)
1994 - Söyle Güzel İsmin Ne
1993 - Beklenen Tüdanya
1991 - Dön
1989 - Adın Sevgilim Olsun
1988 - Sen Yaşa
1987 - Sen Bir Ömürsün
1986 - Seni Sevmeyen Ölsün
1985 - Azap
1983 - Sıra Sıra Dağlar

Filmleri :
1989 - Sen Yaşa (Sevda) (Sinema Filmi)
1989 - Canımın Canısın (Sinema Filmi)
1989 - Canımdan Can İste (Sinema Filmi)
1987 - Yıllar (Sinema Filmi)
1982 - Sancı (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Tüdanya için yapılan aramalar

Tüdanya, Tüdanya biyografi, Tüdanya hayatı, Tüdanya özgeçmişi, Tüdanya hakkında, Tüdanya doğum yeri, Tüdanya fotoğraf, Tüdanya video, Tüdanya resim, Tüdanya kimdir?, Tüdanya kaç yaşında?, Tüdanya nereli, Tüdanya memleketi