FB TW PIN NWS
BioRank 6866

Tim Berners Lee

Doğum tarihi : 08.Haziran.1955
Tim Berners Lee kaç yaşında : 69
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : Mühendis
Tim Berners Lee doğum yeri : Londra, İngiltere

Tim Berners Lee Biyografisi

Profesör, bilgisayar mühendisi

Web'in babası kabul edilir.

Tim Berners Lee, 8 Haziran 1955 yılında Londra’da doğmuştur. Anne ve babası matematikçiydi ve ilk bilgisayarlardan biri olan Manchester Mark I’i yapan grupta yer almışlardı. Tim Berners Lee, fizik okumak üzere Oxford Üniversitesi'ne başladı ve bu yıllarda “hackerlık” yaptığı için okuldaki bilgisayarları kullanması yasaklanınca o da çözümü kendisine bir bilgisayar yapmakta buldu; hem de eski bir televizyonu kullanarak. Tim Berners Lee, Oxford Üniversitesi'nden 1976 yılında mezun oldu. Mezuniyetten sonra Cenevre’de bulunan Avrupa Parçacık Fiziği Araştırma Merkezi CERN’de yazılım mühendisi danışmanı sıfatıyla geçici olarak çalışmaya başladı.

Tim Berners Lee, 1980 yılında yazılım mühendisliği danışmanı oldu. Lee, birlikte çalıştığı, dünyanın dört bir tarafından gelen çok sayıda araştırmacının birbirleriyle olan bağlantılarını ve proje bilgilerini hatırlamakta güçlük çektiği için sormak anlamına gelen ‘Enquire ’ adında bir program yazdı. Herbiri birbirine bağlı kişi ve proje bilgileri artık akıllarda değil, Berners-Lee’ nin deyimiyle ‘memory substitute’ yani bu programın sağladığı ‘yedek hafızada’ tutulmaya başlandı.

Bu projeden sonra CERN’den ayrılan Lee, 1984 yılında CERN’e geri döndü ve daha iyi bir pozisyonda yeniden çalışmalarına başladı. Asıl başarmak istediği, dünya genelinde herkesin erişebileceği bir bilgi paylaşım alanı oluşturmak olan Lee, bilgisayarda depolanacak ve birbirlerine bağlantıları verilerek oluşturulacak olan bu bilgi sistemlerini iki teknolojiyi kullanarak herkesin erişimine açabilecekti. Bu teknolojilerden ilki Enquire’ı yazarken de kullandığı Hypertext (yardımlı metin) teknolojisiydi. (Yardımlı metin bağlantıları, okuyucunun anlık olarak herhangi bir dökümandan bir diğerine atlamasını sağlayan, yani doğrusal olmayan bir yapıdadır.) Enquire’dan farklı olarak bu yeni projede kullanılacak diğer teknoloji internetti. İnternet, birbirine bağlantıları “Hypertext” yöntemiyle verilen dökümanların bilgisayarlar arasında iletilmesini sağlayacaktı.

Daha sonra Cenevre’de Avrupa Parçacık Fiziği laboratuar’ında insan beyni gibi çalışan yani, birçok işlemi aynı anda yapabilen ve yaptıklarını saklayabilen bir program geliştirmiştir.

1989 yılında CERN’de bağımsız yüklenici olarak çalışırken, hypertext kullanmak için öneride bulundu. Ancak CERN tarafından herhangi fakat yanıt alamayınca kendisi üzerinde çalışmaya devam etti ve nihayet 1990 yılında da tüm bu düşünülenleri gerçekleştirecek olan “Hypertext Transfer Protocol”ü (HTTP) yazdı. Hypertext, bir dokümandan diğerine geçişi sağlayan bir buluştu: "(yardımlı metin) Vannevar Bush’un (1945 yılında) ve Ted Nelson’ın (‘hypertext’ kelimesini bulan) da aralarında bulunduğu birçok kişi tarafından düşünülmüştü. Hypertext sistemlerinin birçoğu sadece tek bir bilgisayarda çalışacak şekilde tasarlanmıştı." Ayrıca, dökümanların internet üzerinde bir adresleri olması gerekiyordu. URI (Universal Resource Identifier/evrensel kaynak tanıtıcı) adı verilen bu adresleri de düzenledi. (Şimdilerde bu adresler URL (Uniform Resource Locator) olarak adlandırılıyor.)

Tim Berners Lee, 1989 yılında CERN laboratuvarlarında HTML programlama dilini geliştirerek Dünya Çapında Ağ (WWW) olarak da tanımlanan İnternet üzerinden bilgi paylaşımını kolay hale getiren bir servis olan bilgi paylaşım sistemini kurmuş olan bilgisayar profesörüdür. Web'in babası kabul edilir. Aynı zamanda ilk Ağ tarayıcısı yazılımı 1990 yılında geliştirmiştir.

1990’ın sonlarına doğru, WorldWideWeb olarak adlandırılan istemci (client) programı da yazan Lee, HTML (Hypertext Markup Language) diliyle biçimlendirilmiş yardımlı metin sayfalarının internette yayınlanmasını sağladı. “info.cern.ch.” olarak bilinen ilk web sunucusunu yazan ve bu sayede web sayfalarının başkaları tarafından görülmesini sağlayan Tim Berners-Lee, o büyük amacına da böylece ulaşmış oldu.

1994 yılında Ağ ile ilgili standartları dünya çapında belirleyecek açık bir kurum olan W3C'yi kurmuştur, halen de World Wide Web Consortium'un (W3C) başkanlığını yapmaktadır. Tim Berners Lee, aynı zamanda MIT'de kıdemli araştırmacı ve Southampton Üniversitesi'nde bilgisayar bilimleri profesörüdür.

1999 yılında time dergisi tarafından 100 zeka arasına Tim Berners- Lee’yi dahil etmiş olup, bir çok ödül ve ünvan sahibi olmuştur.

Buluşunu para kazanmak için kullanmak yerine, 1994 yılında www'nun ücretsiz ve herkes tarafından kullanabilmesini garantilemek amacıyla W3C vakfını kuran Tim Berners-Lee; insanlık kültürüne katkılarından ötürü 2004 yılında kendisine İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından Sir ünvanı verilmiştir.

Tim Berners Lee, ilk eşi Jane ile Oxford’da tanıştı ve evlendi. Tim Berners Lee, 2014 yılında Rosemary Leith ile evlendi.

Kaynak:Biyografi.info

Tim Berners Lee için yapılan aramalar

Tim Berners Lee, Tim Berners Lee biyografi, Tim Berners Lee hayatı, Tim Berners Lee özgeçmişi, Tim Berners Lee hakkında, Tim Berners Lee doğum yeri, Tim Berners Lee fotoğraf, Tim Berners Lee video, Tim Berners Lee resim, Tim Berners Lee kimdir?, Tim Berners Lee kaç yaşında?, Tim Berners Lee nereli, Tim Berners Lee memleketi