FB TW PIN NWS
BioRank 8451

Ted Nelson

Doğum tarihi : 17.Haziran.1937
Ted Nelson kaç yaşında : 87
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Ted Nelson doğum yeri : Şikago, Illinois, ABD

Ted Nelson Biyografisi

Bilgi teknolojisi alanında Amerikalı bir öncü olan Ted Nelson, 1963 yılında Hiper metin ve hiper medya terimlerini ilk kullanan filozof ve sosyologdur.

Ted Nelson, 17 Haziran 1937 tarihinde Şikago, Illinois, ABD’de Celeste Holm, Ralph Nelson çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Theodor Holm Nelson’dur. O küçükken ebeveynleri boşanınca büyükanne ve büyükbabası tarafından önce Chicago'da ve daha sonra Greenwich Village'da büyütüldü. Ted Nelson, Üniversite eğitimini Swarthmore Kolejinde 1959 yılında felsefe alanında yaparak tamamladı. Ardından Chicago Üniversitesi'nde sosyoloji alanında bir yıllık yüksek lisans eğitimini yaptı. 1960 yılında Harvard Üniversitesi'nde felsefe alanında yüksek lisans çalışmalarına başladı ve Sosyal İlişkiler Bölümü'nden Master of Arts derecesi ile mezun oldu.

Hayatının çok daha ileriki dönemlerinde 2002 yılında Keio Üniversitesi'nden medya ve yönetişim alanında doktora derecesini aldı.

Bilgi teknolojisi alanında Amerikalı bir öncü olan Ted Nelson, 1963 yılında Hiper metin ve hiper medya terimlerini ilk kullanan filozof ve sosyologdur. Ayrıca ZigZag, XanaduSpace'in yapısı üzerinde çalıştı. “Edebi romantik ve idealist” (kendisini böyle diyor), Vannevar Bush'tan sonra “hiper-medyanın ikinci babası” olarak da kabul ediliyor.

Ted Nelson, 1964'ten 1966'ya kadar Vassar Koleji'nde sosyoloji eğitmenliği yaptı. Üniversite ve lisansüstü okul sırasında, dünyanın bilgisi için kalıcı bir depo sağlayacak ve ayrıca fikirler arasında bağlantı kurmada daha fazla esneklik sağlayacak bilgisayar tabanlı bir yazı sistemi tasavvur etmeye başladı. Bu Xanadu Projesi olarak bilinmeye başlandı.

Ted Nelson, basit bir kullanıcı arayüzüne sahip bir bilgisayar ağı oluşturmak amacıyla 1960 yılında Project Xanadu'yu kurdu. Bu çaba, Computer Lib / Dream Machines (1974), The Home Computer Revolution (1977) ve Literary Machines (1981) kitaplarında belgelenmiştir. Hayatının çoğu Xanadu üzerinde çalışmaya ve onu savunmaya adandı.

Xanadu, ana unsurları ara bağlantılar ve “pencereler” olan bir metin arama ve depolama sistemidir. İçindeki belge temel bir birimdir. Ondan "pencereler" yardımı ile başka herhangi bir yol alabilir. Bu nedenle, kullanım sırasında, tüm sistemi genişleten ve gelişmesine izin veren, belgeler arasında "pencereler" yeni ve yeni bağlantılar ortaya çıkarır.

Ted Nelson, 1995-1996 yıllarında Hokkaido Üniversitesi, 1996-2002 yıllarında Keio Üniversitesi, 2004-2006 yıllarında Southampton Üniversitesi ve Nottingham Üniversitesinde, 2006 -2008 yıllarında Oxford İnternet Enstitüsünde misafir öğretim üyesi olarak ve daha sonra Chapman Üniversitesi'nde ve Santa Cruz'daki California Üniversitesi'nde dersler verdi.

"hypertext" ve "hypermedia", her ikisi de Ted Nelson tarafından 1963'te icat edildi ve ilk olarak 1965'te yayınlandı.

Kitapları :
1974 - Computer Lib/Dream Machines
1977 - Literary Machines
1977 - Home Computer Revolution
1965 - A File Structure for The...


Kaynak:Biyografi.info

Ted Nelson için yapılan aramalar

Ted Nelson, Ted Nelson biyografi, Ted Nelson hayatı, Ted Nelson özgeçmişi, Ted Nelson hakkında, Ted Nelson doğum yeri, Ted Nelson fotoğraf, Ted Nelson video, Ted Nelson resim, Ted Nelson kimdir?, Ted Nelson kaç yaşında?, Ted Nelson nereli, Ted Nelson memleketi