FB TW PIN NWS
BioRank 7496

Prof.Dr.Teoman Duralı

Doğum tarihi : 07.Şubat.1947 Ölüm tarihi : 06.Aralık.2021
Teoman Duralı kaç yaşında öldü : 74
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Teoman Duralı doğum yeri : Kozlu, Zonguldak
Ölüm yeri : İstanbul

Teoman Duralı Biyografisi

Teoman Duralı, 7 Şubat 1947 tarihinde Zonguldak'ın Kozlu ilçesinde doğmuştur. Tam adı Şaban Teoman Duralı'dır. Annesi Hilda Kohlschmidt'dir. Babası Sabih Duralı, Yunanistan'da bir köy olan Langaza'da doğdu. Babasının babası, Langaza'da ağır ceza reisi, babasının dedesi ise Gümülcine müftüsüydü. Babası Sabih Bey, 1927'de devlet bursuyla mühendislik eğitimi almak üzere Almanya'nın Chemnitz şehrine gönderildi. Annesi Hilda Kohlschmidt ile Sabih Bey, Chemnitz'te tanışarak 1930 yılında evlenmişti. Hilda Hanım, Protestan kültürüyle yetişmiş, klasik bir Alman'dı. Chemnitz dışına ilk kez lise yıllarında katıldığı bir Bavyera gezisinde çıktı. Koyu bir Alman milliyetçisi olan Hilda Hanım, Türkiye'de hiç mutlu olamamış ve hep vatan hasreti ile yaşamıştır.
Almanya'dan yüksek mühendis olarak Türkiye'ye dönen Sabih Duralı, Genelkurmay Başkanlığı, Kayseri'de uçak fabrikasında, Eskişehir'de tank fabrikasında ve Kırıkkale'de silah fabrikalarında çalıştıktan sonra Türkiye'nin iki termik santralinden biri olan Zonguldak Kozlu'ya tayin edildi. 1954'te Demokrat Parti'den Zonguldak milletvekili seçildi.

Teoman Duralı'nın ağabeyi Kaya Duralı, 1931 yılında Almanya'nın Chemnitz şehrinde doğdu. Galatasaray Lisesi'nden mezun oldu.

Teoman Duralı, ilkokulu Zonguldak'ta, ortaokul ve liseyi TED Ankara Kolejinde tamamladı. 1973 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinin felsefe bölümünden mezun oldu. Teoman Duralı, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde öğrenciyken Nermi Uygur'un teklifiyle 1975 yılında mezun olduğu bölümde asistan olarak göreve başladı.

Teoman Duralı, 1977 yılında biyoloji felsefesi hakkındaki teziyle felsefe doktoru unvanı aldı. 1978 yılında NATO bursu ile Paris'te biyoteknoloji seminerlerine katıldı. Mayıs 1982'de yardımcı doçent, Ekim 1982'de biyoloji felsefesi üzerine yazdığı tezle doçent oldu. 1985'te ABD Pennsylvania State University'de tamamladığı Kant'ın A Priori Bilgi İstidâdı başlıklı çalışmasının ardından 1988'de profesör oldu.

1992-1993 yıllarında Kuala Lumpur'da Malezya Uluslararası İslam Üniversitesinde, 1994 ve 2003 yıllarında Viyana Üniversitesi bilim felsefesi bölümünde, 1995-1997 ile 1999 yıllarında Kuala Lumpur'da International Institute Of Islamic Thought and Civilisation'da misafir öğretim üyesi olarak bulundu. 1996 yılında İstanbul Üniversitesi araştırma fonunun mâli desteğiyle Orta Asya Türk cumhuriyetleri Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan'da araştırma gezisinde bulundu. Kazakistan'da hizmet veren Ahmet Yesevi Üniversitesi'nde de bir süre görev yaptı.

Teoman Duralı, 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Felsefe Tarihi Anabilim Dalı Başkanı oldu.

2009-2015 yılları arasında Kırklareli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde dekanlık yapan Teoman Duralı, fakültenin felsefe bölümünü kurdu. Bülent Ecevit Üniversitesi senatosunun 2016 yılında aldığı karar uyarınca Teoman Duralı'ya verilen fahrî doktorluk pâyesinin takdim töreni, Sezai Karakoç Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Teoman Duralı, futbolu çok sevdiğini ve hayatta militanca duygularla bağlandığı tek şeyin Galatasaray olduğunu söylerdi. Babasının anne tarafı Çerkes, baba tarafı Türkmen; annesi Alman, eşi Fransızdır. Evli ve iki çocuk babasıydı.

Duralı ölümünden önce İstanbul Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve İbni Haldun Üniversitesinde felsefe bölümlerinde ders veriyordu. Ayrıca Kutadgubilig felsefe-bilim araştırmaları dergisinin yayın yönetmenliğini de yapmaktaydı. Türkiye Bilimler Akademisi şeref üyesi olan Teoman Duralı, İngilizce, Fransızca, Almanca, Latince, Yunanca, İtalyanca, Felemenkçe, İspanyolca, Rusça, Malayca dillerini bilmekteydi. Duralı ölümünden kısa bir süre öncesine kadar TRT 2 ekranlarında Felsefe Söyleşileri başlıklı bir programı yapmaktaydı.

Teoman Duralı, 6 Aralık 2021 tarihinde İstanbul'daki evinde kanser nedeniyle 74 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1982 - Canlılar Sorununa Giriş / Biyoloji Felsefesiyle İlgili Çalışmalar
1992 - Biyoloji Felsefesi / Canlı ve Kültür Sorunlarını Araştırma Alanı
1995 - Aristoteles’te Bilim ve Canlılar Sorunu
1995 - Felsefe-Bilimin Doğuşu: Aristoteles'te Canlılar ve Bilim Sorunu,
1996 - A New System of Philosophy-Science from the Biological Standpoint
1996 - Yeniçağ Avrupa Medeniyetinden Çağdaş İngiliz-Yahudi Medeniyetine
1999 - Felsefe - Bilim'e Giriş,
2002 - Teoman Duralı'yla Üç Konuşma / Bilim - Felsefe - Evrim Teorisi
2003 - Kutadgubilig Türkçenin Felsefe Sözlüğü,
2006 - Çağdaş İngiliz-Yahudi Küresel Medeniyeti,
2006 - Çağdaş Küresel Medeniyet,
2006 - Felsefe-Bilim Nedir,
2007 - A New System of Philosophy-Science from the Biological Standpoint
2007 - Gılgamış Destanı,
2009 - Sorun Çağının Anatomisi: Çağımızın Felsefece Teşrihi,
2010 - Aklın Anatomisi: Salt Aklın Eleştirisinin Teşrihi,
2010 - Sorun Nedir?,
2011 - Deniz ve Kaşiflik (şiir)
2013 - Omurgasızlaştırılmış Türklük,
2018 - Canlılar Sorununa Giriş: Biyoloji Felsefesiyle İlgili Araştırımı, 2018,
2018 - Hayatın Anatomisi: Canlılar Bilimi Felsefesi Evrim ve Ötesi,
2019 - Felsefe Bilimin Odağında Metafizik,
2019 - Felsefe Bilimin Odağında Metafizik,
2020 - Hayatın Anatomisi: Canlılar bilimi felsefesi, evrim ve ötesi,
2020 - Öyle Geçer ki Zaman: Teoman Duralı kitabı,


Kaynak:Biyografi.info

Teoman Duralı için yapılan aramalar

Teoman Duralı, Teoman Duralı biyografi, Teoman Duralı hayatı, Teoman Duralı özgeçmişi, Teoman Duralı hakkında, Teoman Duralı doğum yeri, Teoman Duralı fotoğraf, Teoman Duralı video, Teoman Duralı resim, Teoman Duralı kimdir?, Teoman Duralı kaç yaşında?, Teoman Duralı nereli, Teoman Duralı memleketi