FB TW PIN NWS
BioRank 6475

Tekin Aral

Doğum tarihi : 18.Haziran.1941 Ölüm tarihi : 20.Nisan.1999
Tekin Aral kaç yaşında öldü : 58
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : Karikatürist
Tekin Aral doğum yeri : Silivri, İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Tekin Aral Biyografisi

Tekin Aral, 18 Haziran 1941 tarihinde İstanbul Silivri’de Mediha-İsmail Aral çiftinin üç çocuğundan ortancası olarak doğmuştur. Babasını 4 yaşında kaybetti. Annesi ve iki kardeşiyle birlikte anneannesinin İstanbul Üsküdar’daki evine yerleşirler. Karikatürist Oğuz Aral’ın kardeşi, Güzin Aral’ın abisidir.
Darüşşafaka Lisesi mezunu olan Aral, karikatür denemelerine okul dergisinde başladı. ilk Karikatürü 1956 yılında Dolmuş dergisinde yayımlandı.

Dolmuş Dergisi'nde çizmeye başlayan Tekin Aral'ın karikatürleri daha sonra Tef, Karikatür, Vatan, Yeni Tanin, Yeni Sabah ve Akşam gazete ve dergilerinde de yayınlandı. 1968 yılında Günaydın gazetesinde çalışmaya başladı. 1972 yılında Mizah dergisi Gırgır'ı abisi Oğuz Aral’la birlikte çıkardı.

1976 yılında Fırt adlı bir dergi çıkardı, yarattığı “Arap Kadri” tiplemesi ilgi gördü. Karikatürcü bir kuşağın yetişmesinde büyük rol oynadı ve gülmece içerikli yazılar yazdı.

Tekin Aral, 7 Eylül 1985 tarihinden beri de Hürriyet Gazetesi'ndeki “TV'de Ne Var Ne Yok” adlı köşesinde ilk kez yazılı-çizili televizyon eleştirileri yapıyordu.

Tekin Aral, İnci hanım ile evlendi. Biri gazeteci Ayşe Aral (d. 05 Şubat 1971 )ve Ayça adında iki kızı oldu.

Mizah dünyasının ünlü ismi Tekin Aral, böbrek yetmezliği tanısıyla 3 aydır tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi yoğun bakım servisinde kalp yetmezliğinden 20 Nisan 1999 günü 58 yaşında yaşamını yitirdi.

Kaynak:Biyografi.info

Tekin Aral kitapları

 • Salacak Öyküleri Salacak Öyküleri

  Yarın tarihi : 2004-06-30


  Yayınevi : GRİKEDİ YAYINEVİ


  Edebiyat » Hikaye (yerli)

 • Geçmiş Pazarlar Geçmiş Pazarlar

  Yarın tarihi : 1999-12-22


  Yayınevi : DOĞAN KİTAP


  Eğlence-Mizah » Çizgi roman

Tüm Tekin Aral kitapları

Tekin Aral için yapılan aramalar

Tekin Aral, Tekin Aral biyografi, Tekin Aral hayatı, Tekin Aral özgeçmişi, Tekin Aral hakkında, Tekin Aral doğum yeri, Tekin Aral fotoğraf, Tekin Aral video, Tekin Aral resim, Tekin Aral kimdir?, Tekin Aral kaç yaşında?, Tekin Aral nereli, Tekin Aral memleketi