FB TW PIN NWS
BioRank 6917

Tahir Büyükakın

Doğum tarihi : ??.??.1969
Tahir Büyükakın kaç yaşında : 54
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Siyasetçi
Tahir Büyükakın doğum yeri : Derince ilçesi, Kocaeli

Tahir Büyükakın Biyografisi

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı

Tahir Büyükakın, 1969 yılında Kocaeli’nin Derince ilçesinde doğmuştur. Derince Turgut Reis İlkokulu, İzmit İmam Hatip Lisesi, İzmit Endüstri Meslek Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1992 yılında mezun oldu.

Tahir Büyükakın, 1993 yılında Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1995 ve 2001 yılları arasında İstanbul Üniversitesi’nde Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını tamamladı. 2002 yılında Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü İktisat Politikası Anabilim Dalı Yrd. Doçent kadrosuna atandı. 2007 yılında bölüm başkan yardımcılığı görevine getirildi. ‘Makro iktisat’ bilim alanındaki çalışmaları ile 2013 yılında doçent unvanını aldı. Ekonomik krizler ve istikrar politikaları alanında projeler hazırladı.

2005-2007 yılları arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde danışman olarak görev aldı. Büyükşehir Belediyesi ve Su Kanal İdaresinin Stratejik Planını hazırladı.

Tahir Büyükakın’ın akademik kariyeri boyunca yayınlanan çok sayıda eseri bulunuyor. İl Sınırında Büyükşehir Belediye Modeli, Nobel'in İzinde İktisat Kuramının Gelişimi, “Phillips Eğrisi: Yarım Yüzyıldır Bitmeyen Tartışma” gibi basılı kitaplarının yanısıra basılmış halde toplam 19 adet kitap, dergi ve akademik makaleleri bulunmaktadır.

2007 yılı sonunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde Genel Sekreter Yardımcısı, 2014 yılında Genel Sekreter olarak görev aldı.

13 Haziran 2017 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile 21 Haziran 2017 tarihinde Bilecik Valisi olarak atandı. Atandığı Bilecik Valiliği'ni Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığına kadar sürdürdü.

Tahir Büyükakın, 2019 Mahalli İdareler Seçimi için Ak Parti genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak gösterildi.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçiminde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

İyi derecede İngilizce bilen Tahir Büyükakın, Figen Büyükakın ile evlidir ve 3 çocuğu vardır.

Kitapları:
2019 - Balkanlar / Gönül Coğrafyası Okumaları
2013 - İl Sınırında Büyükşehir Belediye Modeli,
2010 - Nobel'in İzinde İktisat Kuramının Gelişimi,
2008 - Phillips Eğrisi: Yarım Yüzyıldır Bitmeyen Tartışma


Kaynak:Biyografi.info

Tahir Büyükakın için yapılan aramalar

Tahir Büyükakın, Tahir Büyükakın biyografi, Tahir Büyükakın hayatı, Tahir Büyükakın özgeçmişi, Tahir Büyükakın hakkında, Tahir Büyükakın doğum yeri, Tahir Büyükakın fotoğraf, Tahir Büyükakın video, Tahir Büyükakın resim, Tahir Büyükakın kimdir?, Tahir Büyükakın kaç yaşında?, Tahir Büyükakın nereli, Tahir Büyükakın memleketi