FB TW PIN NWS
BioRank 7701

Sundar Pichai

Doğum tarihi : 10.Haziran.1972
Sundar Pichai kaç yaşında : 52
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Sundar Pichai doğum yeri : Madras (Chennai), Hindistan

Sundar Pichai Biyografisi

CEO, üst düzey yönetici

10 Ağustos 2015 tarihinden beri Google'ın CEO'su olan Sundar Pichai 4 Aralık 2019 tarihinden itibaren Alphabet'in de CEO'su oldu.

Sundar Pichai, 10 Haziran 1972 tarihinde Hindistan’da Madras (günümüzde Chennai) şehrinde Lakshmi ve Regunatha Pichai çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Babası Regunatha Pichai, İngiliz şirketi GEC'de elektrik mühendisi olarak çalışılmakta idi, annesi Lakshmi ise bir stenograftı. Sundar Pichai, ortaokul ve üniversiteyi Chennai’de okudu.

Sundar Pichai, metalürji mühendisliği eğitimi aldığı Hindistan Teknoloji Enstitüsü Kharagpur’dan 1993 yılında mezun olduğunda ABD, Stanford Üniversitesi'nden malzeme bilimi ve yarı iletken fizik yüksek lisans eğitimi için burs kazandı. Yüksek lisansını Stanford Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra Pensilvanya'daki Wharton School'da işletme yönetimi yüksek lisansı yaptı.

Sundar Pichai, Google'a geçmeden önce 2002 yılında Applied Materials şirketinde ürün yönetimi ve McKinsey & Company'de yönetim danışmanlığı üzerine çalıştı. 1 Nisan 2004 tarihinde ürün yöneticisi sıfatıyla Google'a geçti. Sundar Pichai, Google Chrome, Chrome OS ve Google Drive gibi hizmetlerin geliştirildiği ekipte yer aldı. Ayrıca Gmail ve Google Maps gibi farklı ürünlerin denetimini yönetti.

13 Mart 2013 tarihinde Larry Page, Andy Rubin'in kurucusu ve uzun süre başında olduğu Android'deki görevinden ayrılmasından sonra o sırada Google Chrome ve Chrome OS'in başında olan Sundar Pichai'yi, Andy Rubin'in yerine getirdi. 2014'te adı Microsoft'un CEO pozisyonu için geçse de bu göreve daha sonra bir başka HindistanSatya Nadella atandı. Ekim 2014'te aralarında Chrome, Android, uygulamalar ve aramaların da olduğu tüm Google ürünleri Sundar Pichai'ye devredildi.

Sundar Pichai, Hindistan Teknoloji Enstitüsü Kharagpur’da öğrenci iken tanıştığı Anjali Pichai ile evlidir. Kiran adında bir oğulları ve Kavya adında bir kızları vardır.

10 Ağustos 2015 tarihinde Larry Page Google'ın Alphabet Inc. adı altında yeniden yapılandırıldığını ve Sindar Pichai'nin Google'ın CEO'luğuna getirildiğini açıkladı.

4 Aralık 2019 tarihinde teknoloji devi Google'ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, Google'ın çatı şirketi olan Alphabet'teki başkanlık ve CEO'luk görevlerinden ayrılacaklarını duyurdu. Page ve Brin, şirketin yönetim kurulunda kalmaya devam edecek. Google'ın CEO'su Sundar Pichai ise Alphabet'in de CEO'su olarak ikilinin yerini alacak.

Kaynak:Biyografi.info

Sundar Pichai için yapılan aramalar

Sundar Pichai, Sundar Pichai biyografi, Sundar Pichai hayatı, Sundar Pichai özgeçmişi, Sundar Pichai hakkında, Sundar Pichai doğum yeri, Sundar Pichai fotoğraf, Sundar Pichai video, Sundar Pichai resim, Sundar Pichai kimdir?, Sundar Pichai kaç yaşında?, Sundar Pichai nereli, Sundar Pichai memleketi