FB TW PIN NWS
BioRank 6235

Şükrü Elekdağ

Doğum tarihi : 29.Eylül.1924
Şükrü Elekdağ kaç yaşında : 100
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Şükrü Elekdağ doğum yeri : İstanbul

Şükrü Elekdağ Biyografisi

Şükrü Elekdağ, 29 Eylül 1924 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Şükriye'dir. Tam adı Mustafa Şükrü Elekdağ’dır. Galatasaray Lisesi ve İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu’ndan mezun olduktan sonra Fransız Hükümeti devlet bursu ile Yüksek lisans ve doktorasını Paris Üniversitesi Hukuk ve İktisadi Bilimler Fakültesi'nde İktisat alanında tamamladı.
Şükrü Elekdağ, 1951 yılında Dışişleri Bakanlığı’na meslek memuru olarak girmiş, ilk dış görevi olarak New York’ta Birleşmiş Milletler Nezdindeki Türkiye Daimi Delegasyonu’na tayin olmuştur. Sonra Paris’te Türkiye’nin NATO’daki Daimi Delegasyonu, NATO sivil karargâhında “Askeri İşler Komitesi”’nde temsilci olarak görev yapmış, buradan da Dışişleri Bakanlığı NATO Dairesi Genel Müdürlüğü’ne terfi etmiştir.

Şükrü Elekdağ, 1970-1974 yılları arasında Türkiye’nin Japonya Büyükelçiliğini yapmış,1974’de Dışişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevine getirilmiştir. 1979’da Washington’a tayin olmuş burada on yıl Büyükelçi olarak görev yaptıktan sonra 1989 yılında emekliye ayrılmıştır.

1990 – 2002 yılları arasında Bilkent Üniversitesi’nde “Kıdemli Öğretim Görevlisi” olarak master ve doktora talebelerine “Çağdaş Strateji Kuramı” ile “Türk Dış Politikasında Seçme Konular” dersleri vermiş, Bilkent “Uluslararası Güvenlik ve Strateji Seminerleri” adlı konferans dizisinin yönetici ve başkanlığını yapmıştır.

2001-2002 yıllarında Haber Türk TV kanalında “Stratejik Bakış” adlı programın yöneticilik ve sunuculuğunu yapmıştır. Milliyet, sonra da Sabah gazetelerine yazı yazan Şükrü Elekdağ sarı basın kartı sahibidir.

Şükrü Elekdağ, 1997 yılı sonbaharında Türk Hükümeti tarafından Türk-Yunan sorunlarına çözüm aramak üzere “Akil Adam” seçilmiştir. Karadeniz Ekonomik İşbirliği projesinin fikir babası olan ve bu konu ile Türkiye jeopolitiği hakkında birçok yapıtı ve araştırmaları bulunmaktadır.

Cumhuriyet Halk Partisi üyesi olarak değişik dönemlerde “Parti Meclisi” üyeliğinde bulunmuştur.

2002 yılında gerçekleştirilen seçimlerde CHP İstanbul milletvekili olarak 22. Dönem İstanbul Milletvekili olarak Parlamentoya girmiş, 2007 seçimlerinde de tekrar seçilmiştir. 2011 yılındaki seçimlerde milletvekili adayı olmayan Şükrü Elekdağ, Meclisin 22 ve 23. Dönem açılışlarında geçici Başkanlık yapmış, Dışişleri, AB-Türkiye Karma Parlamento ve AB Uyum Komisyonlarında üye olarak görev almıştır.

Çok iyi düzeyde İngilizce ve Fransızca bilen Şükrü Elekdağ, Ayla Elekdağ ile evli ve 4 çocuk babasıdır.

Kaynak:Biyografi.info

Şükrü Elekdağ için yapılan aramalar

Şükrü Elekdağ, Şükrü Elekdağ biyografi, Şükrü Elekdağ hayatı, Şükrü Elekdağ özgeçmişi, Şükrü Elekdağ hakkında, Şükrü Elekdağ doğum yeri, Şükrü Elekdağ fotoğraf, Şükrü Elekdağ video, Şükrü Elekdağ resim, Şükrü Elekdağ kimdir?, Şükrü Elekdağ kaç yaşında?, Şükrü Elekdağ nereli, Şükrü Elekdağ memleketi