FB TW PIN NWS
BioRank 9128

Suat Duman

Doğum tarihi : ??.??.1977
Suat Duman kaç yaşında : 47
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Yazar, Avukat
Suat Duman doğum yeri : Kars

Suat Duman Biyografisi

Suat Duman’ın bütün romanları polisiye türü içerisinde mütaala edilebilir.

Suat Duman, 1977 yılında Kars’da doğmuştur. Beş kardeş olan Suat Duman’ın büyük abisi tiyatro okudu, tiyatro yazarlığı, oyunculuğu, yönetmenliği oradan da mizah yazarlığı, karikatüristlik yapıyor. Diğer büyük abisi, 10 yaşından beri öyküler yazıyor ve yayınlıyor. Ablası edebiyat öğretmenidir.

Suat Duman, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 2004 yılında mezun oldu.

Öğrencilik yıllarında muhtelif dergilerde sinema ve roman eleştirileri yayınladı. Avukatlık yapmaya başladıktan sonra mesleki tanıklıkları ve türe olan sevgisi onu polisiye yazmaya itti.

Suat Duman, üniversite eğitiminin sonuna dek 20 yıl Ankara’da yaşadıktan sonra 2008 yılında İstanbul’a taşındı. Suat Duman, bir yandan avukatlık yaparken bir yandan da polisiye romanlar yazmaya ve yayınlamaya başladı. İlk romanı “Cinayet Mevsimi” Ankara yıllarından izler taşır. Cebeci Kampüsü çevresinde geçen bir seri cinayet olayını araştıran Hukuk Fakültesi üçüncü sınıf öğrencisi Mehmet Cemil’in okurla buluştuğu ilk kitap Cinayet Mevsimi’dir. İkinci romanı Müruruzaman Cinayetleri’nde aynı karakterin, bu kez İstanbul’da geçen macerasını anlattı. İkinci romanı Müruruzaman Cinayetleri zamanaşımına uğrayıp kapanan bir cinayet dosyasının yeniden açılmasına sebep olan bir dizi güncel cinayeti soruşturan Mehmet Cemil’in yeni maceralarına odaklanmıştır. Her iki roman da siyasi polisiye janrı içerisinde önemli eleştiriler aldı.

Suat Duman, üçüncü romanı “Dünyanın Leşleri” 2015 yılı Aralık ayında yayınlandı. Bu sefer isimsiz bir karakterin sürüklediği bir kara polisiye ile okuru tanıştırdı. “Dünyanın Leşleri” hapisten çıkan isimsiz bir karakterin içine çekildiği gayrimeşru dünyayı anlatırken arka planda İstanbul’da haftalarca hayatı durduran Gezi direnişini de karakterin hikâyesiyle kesiştiği ölçüde görmektedir.

Dördüncü romanı “Rakun”; İstanbul’un kuyruğu birbirine dolanmış gece canlıları arasında geçen bir labirent olarak kurguladığı ve bir taksi şoförünün çevresinde halkalanan bir polisiye romandır.

Suat Duman, 2012 yılında dört arkadaşıyla birlikte Alakarga Yayınları’nı kurdu. 2015 yılında ‘yılın yayınevi’ seçilen Alakarga Yayınevi’nin edebiyat dünyasına kazandırdığı çok sayıda öykücü ve romancı bulunmaktadır.

Suat Duman, evlidir ve Asya (d.2012) adında bir kızı vardır.

Suat Duman’ın ‘1918’ başlığı altında toplayacağı 10 kitaplık tarihi polisiye serisinin ilk iki kitabı 2020 yılı içerisinde yayımlandı.

Ödülleri :
2018 - Dünya Kitap Dergisi - yılın polisiyesi ödülü (Rakun romanı ile)

Kitapları :
Roman :
2020 - 1918 - Ah Dehşet, Dehşet Dehşet!
2020 - 1918 - Kalbim, Kimsesiz Yurdum
2018 - Rakun
2015 - Dünyanın Leşleri
2011 - Müruruzaman Cinayetleri
2009 - Cinayet Mevsimi


Kaynak:Biyografi.info

Suat Duman için yapılan aramalar

Suat Duman, Suat Duman biyografi, Suat Duman hayatı, Suat Duman özgeçmişi, Suat Duman hakkında, Suat Duman doğum yeri, Suat Duman fotoğraf, Suat Duman video, Suat Duman resim, Suat Duman kimdir?, Suat Duman kaç yaşında?, Suat Duman nereli, Suat Duman memleketi